Kiedy wybierasz się na szlak, zajmując się wyposażeniem, w pierwszej kolejności myślisz najpewniej o odzieży i sprzęcie. Wiadomo jednak, że oprócz odpowiedniego ubrania i narzędzi ułatwiających wędrówkę, bardzo ważne jest pożywienie. Odpowiednia ilość wartościowego pokarmu dostarcza energii, a woda i inne napoje zapewniają odpowiednie nawodnienie. Warto zatem dokładnie zaplanować prowiant i sposób, w jaki będziesz go przechowywał. Na rynku dostępne są rozwiązania zapewniające duży komfort podróżowania. Sprawdź, jaki termos będzie odpowiedni dla Ciebie!
Wybierając żywność, musisz opracować sposób jej przechowania. Dieta powinna być oczywiście dostosowana do rodzaju i czasu podróży. Im trudniejsza, tym staranniej należy opracować jadłospis na ten czas. Wybierając się w długą podróż w niełatwych warunkach, warto zabrać ze sobą produkty wysokokaloryczne, w szczególności jeśli to wędrówka związana z dużym wysiłkiem fizycznym. W ten sposób objętość jedzenia będzie mniejsza i nie będzie stanowiła dużego obciążenia. Produkty tłuste, takie jak ryby, mięso, jaja, sery i orzechy oraz bogate w cukry, np. czekolada, są w stanie dostarczyć energii na kilka godzin. Niektórzy podróżnicy korzystają z tak zwanej żywności liofilizowanej, czyli specjalnie przygotowanej poprzez wysuszenie po wcześniejszym zamrożeniu. Jej zaletami są: długi okres przydatności - gdyż usuwana jest z niej woda, jak również mała objętość i lekkość.
Zimą niezwykle wartościowy jest ciepły posiłek. Dziś jego spożycie jest możliwe, nawet jeśli nie posiadasz kuchenki turystycznej. Wcześniej przygotowaną zupę możesz umieścić w specjalnym termosie turystycznym na żywność. W lato z pewnością docenisz zimną przekąskę, która także może być przechowywana w termosie turystycznym. Bardzo ważne jest też obfite nawadnianie. Oprócz wody, w termosie turystycznym możesz zabrać ze sobą inne napoje - kawę, herbatę.
Termos turystyczny może być niezbędnym elementem wyposażenia o każdej porze roku. Zimą zatrzyma ciepło Twojego pożywienia, a latem podczas upału umożliwi Ci schłodzenie się dzięki zachowaniu niskiej temperatury. Rodzaj termosu turystycznego i jego pojemność należy dobierać do rodzaju żywności, którą zamierzamy w nim umieścić.
Termos posiada korek (w przypadku termosu na jedzenie może to być szczelna pokrywka), który zabezpiecza zawartość przed wyciekaniem. Zaletą tego typu termosów jest nieskomplikowana budowa, umożliwiająca szybkie rozebranie ich na części oraz lekkość. Podwójna ścianka i komora próżniowa gwarantują najlepszą izolację. Termosy turystyczne odznaczające się najwyższą jakością są wykonane ze stali nierdzewnej, odpowiednie na wędrówki w trudnych warunkach, ale także na mniej wymagające podróże. Dodatkowo, często wyposażone są w rączkę i pasek, które ułatwiają ich użytkowanie. Oprócz klasycznych termosów turystycznych, znaleźć można takie, które pokryte są matowym lakierem, dostępnym w różnych kolorach. Poza powszechnie znanymi termosami na napoje, wyposażonymi w co najmniej jeden kubek, obecnie dostępne są termosy na żywność.
Termosy na żywność nazywane są też termosami obiadowymi, choć przenosić można w nich nie tylko ciepłą zupę, lecz także inne dania, a nawet zimny deser. Mogą mieć większą średnicę niż te przeznaczone do płynów, dzięki czemu ułatwione jest umieszczanie pokarmu w termosie i jego spożywanie. Średnia pojemność termosu na żywność wynosi 500 ml, dostępne są też termosy mogące pomieścić 1,5 l oraz mniejsze o pojemności 0,35 ml. Są odpowiednie do przechowywania różnego rodzaju posiłków ciepłych i zimnych. Oprócz termosów turystycznych, na rynku dostępne są m.in. kubki termiczne cechujące się mniejszą pojemnością, przez co odpowiednie na krótsze wyprawy.
Brak komentarzy. |