Wielkość i waga bagażu podręcznego różnią się w zależności od przewoźnika. Natomiast kwestia tego, co można zabrać ze sobą na pokład samolotu, jest ustalana przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.
Pewnie każdy podróżny zdaje sobie sprawę, że na pokład samolotu nie wolno wnosić broni palnej ani białej, zabronione są także substancje toksyczne i łatwopalne, a także płyny w ilości powyżej 100 ml (są wyjątki, ale o nich za chwilę). Co można ze sobą zabrać do bagażu podręcznego?
Na pokład samolotu można zabrać ze sobą jedzenie i picie. Jeżeli chodzi o pokarm stały, można zabrać je w dowolnej ilości - jednak jeżeli podróż jest długa, a personel uzna, że jedzenie jest źle zapakowane i może zepsuć się w czasie podróży, może zażądać od podróżnego wyrzucenia go przed wejściem do samolotu. W kwestii napojów można zabrać nie więcej niż 100 ml dowolnego napoju w przezroczystej butelce, zapakowanej dodatkowo w przezroczystą plastikową torebkę (o pojemności nie przekraczającej litra).
Wyjątek stanowi jedzenie dla niemowląt - na pokład można wnieść tyle mleka, mleka w proszku, wody i soków owocowych, ile jest potrzebne dziecku w czasie podróży. W dowolnej ilości do samolotu można zabrać też leki w płynnej postaci (obojętnie czy przyjmuje je dziecko, czy dorosły), pod warunkiem, że ich zażywanie jest niezbędne w trakcie lotu. Celnik na lotnisku może poprosić od pasażera przewożącego leki w bagażu podręcznym zaświadczenie o konieczności ich zażywania w trakcie lotu.
Bagaż podręczny do samolotu może zawierać także kosmetyki. Te płynne (jak błyszczyki, podkłady, tusze do rzęs, perfumy itp.) należy przewozić w opakowaniach nie większych niż 100 ml i - podobnie jak napoje - zapakowane dodatkowo w przezroczystą folię o pojemności nie większej niż litr. Każdy pasażer może mieć ze sobą tylko jedną taką torebkę. W bagażu podręcznym można przewozić także pilniki i cążki do paznokci, suszarkę czy prostownicę do włosów, spraye do włosów i perfumy.
Krople do oczu traktowane są jak lekarstwa - można je przewozić pod warunkiem, że naprawdę są potrzebne pasażerowi. Należy zgłosić je w trakcie kontroli.
Bagaż podręczny musi spełniać kryteria wymiarowe narzucone przez przewoźnika, nie może także przekraczać konkretnej wagi (za przekroczenie jej zazwyczaj należy dopłacić). Nie ma natomiast znaczenia, czy zabierzesz do samolotu twardą czy miękką wiązkę, możesz więc dać w tej kwestii upust swoim upodobaniom estetycznym. Duży wybór eleganckich i sportowych toreb podróżnych znajdziesz w sklepie internetowym Vip-Collection.pl.
Niezależnie od wybranego modelu pamiętaj, by pakować bagaż podręczny w sposób, który umożliwi Ci szybkie dostanie się do najważniejszych rzeczy: portfela, telefonu, biletu na samolot oraz torby z pojemnikami na płyny. Dzięki temu unikniesz kłopotliwego rozpakowywania całej torby przy wsiadaniu do samolotu.
Jack | "Na pokład samolotu można zabrać ze sobą jedzenie i picie. W kwestii napojów można zabrać nie więcej niż 100 ml dowolnego napoju w przezroczystej butelce, zapakowanej dodatkowo w przezroczystą plastikową torebkę (o pojemności nie przekraczającej litra)." Chyba jest to źle sformułowane. Owszem, przechodząc przez kontrolę, nie można mieć więcej, niż 100 ml napoju, ale potem można na lotnisku kupić, co się chce, włącznie z napojami (również alkoholowymi) i następnie wkłada się je do bagażu podręcznego i zabiera na pokład. |