Zwiększa się liczba bankomatów, bardziej powszechne stają się rozwiązania w zakresie mobilnych płatności, natomiast w przypadku zagranicznych wyjazdów: wymiana walutowa online. Wszystkie te czynniki w znacznym stopniu eliminują konieczność posiadania przy sobie dużej ilości gotówki i ułatwiają Polakom wakacyjny wypoczynek.
Większość z nas nie wyobraża sobie, aby nie mieć możliwości uregulowania płatności bez karty płatniczej. Świadczą o tym chociażby dane prezentowane w kwartalnych raportach Narodowego Banku Polskiego zatytułowane „Informacja o kartach płatniczych”. Wynika z nich, że w IV kwartale 2015 roku Polacy dokonali niemal 900 milionów transakcji. Jednak, co się dzieje w sytuacji, kiedy nie ma możliwości dokonania płatności smartfonem lub wypłaty gotówki w bankomacie? Odpowiedzią jest coraz łatwiej dostępna usługa cashback.
Jak czytamy we wspomnianym raporcie NBP, w ostatnim kwartale ubiegłego roku wypłacono w 22 tys. bankomatów w całej Polsce blisko 90 miliardów złotych. Jednocześnie należy pamiętać, że bankomaty są skoncentrowane w miastach, a na obszarach słabo zaludnionych od najbliższego urządzenia może nas dzielić nawet kilkanaście kilometrów. Wynika to z faktu, że większość z nich lokowana jest w siedzibach banków, w miastach i dużych ośrodkach turystycznych. Inwestycja w bankomaty na terenach słabo zaludnionych, gdzie natężenie ruchu jest niewielkie, jest nieopłacalna dla instytucji finansowych.
Większość podróżujących wyjeżdżając na wakacje do takich miejsc przygotowuje się zabierając ze sobą pewne ilości gotówki. Ale co w sytuacji nagłej, pociągającej ze sobą nieprzewidziany wydatek, kiedy nie mamy możliwości zapłaty kartą za usługi czy zakupy, a koniecznie potrzebujemy wydobyć z konta potrzebne środki? W takich sytuacjach idealnym, a często również jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie ze wspomnianej usługi typu cashback.
Polega ona na możliwości wypłacenia środków z konta przy dokonywaniu płatności kartą za zakupy czy usługi. Według danych prezentowanych przez NBP, liczba placówek: sklepów, stacji benzynowych, hoteli, marketów, w których możemy skorzystać z tej usługi jest już czterokrotnie większa niż liczba wszystkich bankomatów w Polsce. W IV kwartale ubiegłego roku z usługi cashback w Polsce można było bowiem skorzystać w ponad 94 tysiącach placówek. Jaką kwotę możemy wypłacić? Na przykładzie usługi „Płać i wypłacaj” oferowanej przez MasterCard, jednorazowa kwota wynosi maksymalnie 300 zł. Jednocześnie, w przeciwieństwie do wypłaty z bankomatów, możemy wyciągnąć z konta tyle środków, ile faktycznie potrzebujemy
Wzrastające zainteresowanie płatnościami typu cashback można porównać do popularności, jaką w naszym kraju zyskały płatności zbliżeniowe. Ubiegłoroczna edycja raportu NBP dotyczącego rynku kart płatniczych w naszym kraju wskazuje, że 80 procent używanych kart płatniczych w Polsce wyposażona jest w moduł komunikacji bezstykowej. Oznacza to w przybliżeniu 28 milionów kart zbliżeniowych znajdujących się w portfelach Polaków.
Jeżeli chodzi o zagraniczne wyjazdy, to Polacy dostrzegają możliwości, jakie daje internetowa wymiana walutowa. Jak wynika z danych TNS Polska, ponad połowa ankietowanych wymienia obce waluty właśnie z względu na wyjazd zagraniczny. Jednocześnie posiadając rachunek walutowy, na którym gromadzimy środki podlegające wymianie np. za pośrednictwem banku lub e-kantoru, coraz częściej korzystamy z możliwości wyrobienia sobie karty kredytowej przypisanej do tego rachunku.
Okazuje się to szczególnie korzystne w momencie, gdy wyjeżdżamy do krajów strefy euro. W ten sposób możemy dokonać płatności kartą, a środki będą pobrane wprost z konta walutowego, bez ponoszenia wyższych kosztów po wysokim kursie wymiany ustalonym przez banki. Jednocześnie eliminuje to konieczność wypłacenia przed wyjazdem dużych sum pieniędzy potrzebnych nam na opłacenie dodatkowych środków transportu, atrakcji czy sfinansowanie zakupu pamiątek.
Niezależnie od celu naszego wyjazdu, podróżujący wciąż napotykają problemy związane z wypłatą gotówki lub zrealizowaniem płatności za usługi za pomocą karty płatniczej. Dotyczy to zarówno wyjazdów zagranicznych, jak i krajowych. Ceniona przez Polaków możliwość dokonania płatności bezgotówkowej napotyka ograniczenia związane z dostępnością terminali i bankomatów. Rozlokowane są w Polsce nierównomiernie ze znaczną ich koncentracją w miastach i dużych kurortach wypoczynkowych. A przecież większość z nas poszukuje wypoczynku w miejscach oddalonych od dużych skupisk ludzkich, na łonie przyrody. Idealnym rozwiązaniem w tym zakresie jest natomiast możliwość wypłaty środków z konta za pomocą karty płatniczej przy realizowaniu płatności w sklepach.
Brak komentarzy. |