Caravaning to coraz bardziej popularny sposób podróżowania i odpoczywania. W pandemii stał się alternatywą dla hoteli i pensjonatów. Dziś dla wielu osób jest stylem życia. Sprawdziliśmy, czy warto spędzić w ten sposób wakacje.
Caravaning to podróżowanie kamperem lub samochodem z przyczepą kempingową. Ta druga opcja znana jest polskim turystom od lat. Swego czasu przyczepa była podstawą wakacji niejednej rodziny. Dziś oczywiście mowa o innym wyposażeniu i standardzie - nowoczesne przyczepy nie umywają się do tamtych z dawnych lat. Tym samym caravaning to dziś wygoda i luksus, a nie szkoła przetrwania na kempingu.
Jeśli ktoś nigdy nie zetknął się bezpośrednio z caravaningiem, a miałby na to ochotę, zachęcamy do przeczytania artykułu: Caravaning - jak zacząć przygodę?
Przede wszystkim poczucie wolności i swobody. Kamperem lub samochodem z przyczepą można podróżować według własnych planów i wyobrażeń. W Polsce nie ma zakazu ustawiania kamperów poza wyznaczonymi miejscami, co oznacza, że obowiązują dokładnie takie same zasady, jak w przypadku parkowania samochodów. Można więc zatrzymać się na skraju lasu, jeziora, gdzieś z dala od uczęszczanych szlaków, blisko natury. Dla kogoś, kogo nie bawi turystyczny tłok najpopularniejszych miejscowości to możliwość nie do przecenienia.
Podróżowanie kamperem to też łatwiejsze pakowanie się niż w przypadku podróży samolotem. Nie oznacza to, że zabierzemy ze sobą wszystko, co chcemy, bo kamper nie jest z gumy (ograniczeniem jest Dopuszczalna Masa Całkowita), ale na pewno uda się zabrać nieco więcej.
Każdy może wyruszyć w podróż kamperem. Z tej możliwości korzystają ludzie samotni, rodziny z dziećmi, emeryci, grupy przyjaciół itp.
Caravaning to świetny sposób na życie dla osób pracujących zdalnie. Dostęp do Internetu stał się tak powszechny, że można pracować z dowolnego miejsca na Ziemi, także z kampera. Dzięki temu można jednocześnie wypełniać obowiązki zawodowe i spełniać marzenia.
Wbrew pozorom caravaning jest nie tylko dla osób, które nie potrzebują luksusów. Wnętrza kamperów przypominają apartamenty, jest w nich wszystko, czego można potrzebować na ekskluzywny wypoczynek. Nawet jeśli ktoś do tej pory korzystał wyłącznie z luksusowych hoteli i pensjonatów, powinien świetnie się odnaleźć w kamperze.
Pytanie, na które można odpowiedzieć tylko w jeden sposób: to zależy. Kampery różnią się wielkością i jakością wyposażenia, a to wpływa na cenę, zarówno przy kupnie, jak i wynajmie. Pomocna będzie wyszukiwarka kempingów i kamperów do zakupu i wynajęcia, gdzie można porównać ceny różnych modeli. Na tym samym portalu znajdziecie też przeróżne kempingi w całej Europie, gdzie również jest podana cena orientacyjna za postój - ceny na kempingach we Włoszech zaczynają się już od 15€ za kampera i 2 osoby dorosłe.
Trzeba też odpowiedzieć sobie na pytanie, czy kamper posłuży jako domek kempingowy, czy też będziemy się nim przemieszczać przez cały czas? Paliwo do najtańszych nie należy, a przy kamperach trzeba przyjąć spalanie na poziomie 10 - 13 l/100 km.
Pozostaje jeszcze kwestia najważniejsza: dokąd udamy się kamperem? W Polsce można nim parkować praktycznie dowolnie. Podobnie jest w niektórych krajach europejskich. Mowa o tych, w których caravaning jest słabo rozwinięty i nie ma odpowiedniej infrastruktury: Albania, Rumunia, Serbia, Bośnia, Bułgaria. Paradoksalnie nie jest to wada, warunki są zbliżone do tych w Polsce, można parkować, gdzie się chce i jest taniej.
Z kolei Francja, Hiszpania, Włochy czy Chorwacja to kraje dobrze przygotowane na przyjęcie miłośników caravaningu. W tych krajach na turystów czekają świetnie wyposażone kempingi, ale trzeba się liczyć z wyższymi kosztami.
Brak komentarzy. |