Jednym z najbliżej położonych względem Polski państw jest Republika Czeska. Co roku odwiedzają je tysiące turystów z naszego kraju, jednak raczej nie jest to najczęściej wybierany kierunek. Czy jednak oznacza to, że Czechy nie są interesujące? Nic bardziej mylnego! Przeczytaj ten tekst i dowiedz się więcej na temat naszego sąsiada.
Jednym z najpopularniejszych dań kuchni czeskiej są knedliki. Wykonywane są na bazie ugotowanych ziemniaków lub mąki pszennej. Podaje się je zazwyczaj z gulaszem lub pieczonym mięsem. Znane są również knedliki na słodko, nadziewane owocami.
Czechy słyną na arenie międzynarodowej między innymi ze sztuki piwowarskiej. Poza światowymi markami, praktycznie w każdym mieście można spróbować też wyrobów regionalnych browarów. Podaje się do nich zwyczajowo zimne zakąski lub sery. Kolejne zamówione kufle zaznacza się na karteczkach, które później służą do rozliczenia się.
Historia Cieszyna jest świadectwem sporów, jakie toczyły się na linii Polska-Czechy. Świadczy o tym istniejący do dziś podział miasta na część prawobrzeżną (należącą do Polski) i lewobrzeżną (czeską).
Oficjalny podział miasta ustalono na konferencji w Spa w 1920 jako rozstrzygnięcie sporu o Śląsk Cieszyński. Rok przed II wojną światową Polska zaanektowała Zaolzie, którego częścią był między innymi Czeski Cieszyn, jednak w 1939 stał się częścią III Rzeszy. Po zakończeniu konfliktu podział przywrócono.
Mimo wspólnej historii, obie części miasta prezentują odmienny styl. W czeskiej części znajdują się między kościoły ewangelickie. Protoplastą tej religii był Jan Hus, którego poglądy zostały zapożyczone później przez innych reformatorów, wśród nich Marcina Lutra.
Wśród wartych zobaczenia miejsc w obu częściach miasta znajdują się:
Wycieczki do Pragi zwykle są rozszerzane o dodatkowy punkt, którym jest wizyta w Kutnej Horze. Jest to niewielkie miasteczko, położone około 100 kilometrów od stolicy, w którym znajduje się niezwykłe miejsce, ossuarium – Kaplica Czaszek.
Samo miasto posiada kilka interesujących zabytków, takich jak kościoły, zameczek czy pozostałości średniowiecznego miasta, stojącego w tym miejscu. Jednak nic nie przyciąga turystów aż tak, jak kaplica, w której znajdują się szczątki nawet 70 tysięcy osób.
W dużej mierze znajdują się tam kości ofiar epidemii dżumy, wojen husyckich oraz wojny trzydziestoletniej. Stała ekspozycja pozwala zapoznać się z różnymi urazami, które mogły doprowadzić do śmierci części z nich. W niektórych przypadkach widać też ślady poprzednich kontuzji (zrosty kości), co na przykład mogło świadczyć, że dana osoba była żołnierzem.
Ze szczątków wykonane są również dekoracje kaplicy, takie jak żyrandol (zawierający ponoć wszystkie kości, występujące w ciele ludzkim) czy herb rodu Schwarzenbergów. Kaplica z pewnością wywiera wrażenie na turystach, jednak dzieli ich na osoby zafascynowane oraz zniesmaczone.
Dobrym sposobem na odbycie podróży po Czechach i zapoznanie się z opisywanymi miejscami jest wybranie się na wycieczkę samochodem. Zaoszczędzisz w ten sposób czas, a Twoja podróż będzie bardziej komfortowa, niż w autokarze.
Winieta Republika Czeska to naklejka, której posiadanie uprawnia Cię do poruszania się po płatnych drogach na terenie tego państwa. Możesz wykupić ją na kilka okresów, jednak z perspektywy turysty najbardziej odpowiednia będzie 10-dniowa.
Czechy to bynajmniej nie jest kraj, w którym można się nudzić. Interesujące zabytki znajdują się praktycznie wszędzie, dzięki postępującemu przez lata rozwojowi tego regionu. Warto się tam wybrać, by zobaczyć wyjątkowe miejsca, świadczące o wysiłku poprzednich pokoleń.
Czechy to również dobre miejsce do fanów gastronomii, dlatego jeśli chcesz spróbować nowych smaków, pomyśl o wyjeździe. Być może najbliższe wakacje to będzie najlepszy czas na zdobycie nowych doświadczeń!
Brak komentarzy. |