Kuchnia brytyjska - podpowiadamy co warto zjeść i wypić w stolicy Wielkiej Brytanii. Londyn jest niewątpliwie jednym z najciekawszych miejsc na turystycznej mapie Europy. Zwiedzając miasto warto poznać nie tylko tutejsze zabytki i atrakcje kulturalne, ale i lokalne przysmaki. Sprawdźmy, co najchętniej jedzą Brytyjczycy.
Kuchnia brytyjska.
Wielka Brytania kojarzy się większości z nas przede wszystkim z królową i z Londynem. Na myśl przychodzą Big Ben i Tower Bridge, być może Camden lub Notting Hill, albo fakt, że auta jeżdżą tam po lewej stronie drogi. Wśród tych brytyjskich skojarzeń raczej nie nasuwa się w pierwszej kolejności kuchnia, Brytyjczycy bowiem, w przeciwieństwie do swoich sąsiadów z drugiej strony Kanału La Manche, nie słyną ze szczególnie wyszukanych smaków. Nie celebrują specjalnie posiłków, najczęściej jedząc poza domem i w pośpiechu. Co zatem zjeść podczas pobytu w Londynie? Możliwości są nieograniczone, sprawdzając kulinarną ofertę miasta warto najpierw spróbować typowej kuchni brytyjskiej.
Dzień należy rozpocząć od śniadania. Osoby przyzwyczajone do lekkich śniadań kontynentalnych mogą przeżyć spory szok, gdy na talerzu znajdą smażone jajka, bekon, kiełbaski, fasolkę w sosie pomidorowym, pomidory, owsiankę i grzanki z dżemem. Tak wygląda tradycyjne angielskie śniadanie, aczkolwiek na co dzień coraz więcej Brytyjczyków ogranicza się jednak do kawy i tostów - mało kto ma czas szykować taką ucztę z rana.
Jedną z najbardziej znanych angielskich potraw jest tzw. fish and chips, czyli smażona na głębokim oleju ryba w cieście z frytkami, zawijana w gazetę. Ten typowo londyński specjał dostępny jest praktycznie w każdym miejscu, to propozycja dla osób nie liczących kalorii.
Ważne miejsce w kuchni angielskiej zajmuje mięso, zwłaszcza wołowina i jagnięcina. Bardzo popularnym daniem głównym jest sunday roast, czyli pieczeń z mięsa, najczęściej wołowego, chociaż spotyka się też jagnięcinę lub wieprzowinę, podawana z pieczonymi ziemniakami i gotowanymi warzywami. To typowo niedzielne danie, stąd też jego nazwa. Inne tradycyjne dania często spotykane na brytyjskich stołach to jagnięcina w sosie miętowym czy Beef Wellington czyli polędwica wołowa z grzybami i pasztetem, zapiekana we francuskim cieście. Na obiad czy kolację chętnie jada się zapiekanki, jak np. cottage pie, czyli zapiekankę wiejską, przyrządzaną z mięsa mielonego, warzyw i ziemniaczanego puree. Podobnym daniem jest shepherd’s pie, którego głównym składnikiem jest jagnięcina. Dość często serwowane są też beefburgery, czyli hamburgery z wołowiną i warzywami oraz bangers and mash, kiełbaski z tłuczonymi ziemniakami. Kiełbaski jada się też zapiekane w cieście (toad in the hole).
Słodycze.
Napoje.
W kuchni brytyjskiej nie można zapomnieć o napojach, zwłaszcza o herbacie. Słynny „five o’clock”, czyli angielski podwieczorek, to filiżanka herbaty i ciasteczka. Herbatę często pija się z mlekiem, które nadaje jej dość specyficzny smak.
W kwestii alkoholi nieodmiennie króluje tu piwo. Dzieli się je na „ale” i „lager”, dobrze jest znać różnicę między nimi, chcąc zamówić piwo w pubie. Lager to rodzaj piwa, jakie znamy i do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni (z pianą, bąbelkami i charakterystycznym, lekkim posmakiem goryczy). Natomiast „ale” to typowo brytyjski wynalazek i ze znanym nam piwem nie ma wiele wspólnego. Przede wszystkim podaje się je na ciepło, jest słabsze (maksymalnie 4% alkoholu) i nie ma piany. Brytyjczycy pijają też cydr, czyli tzw. jabłecznik, napój alkoholowy wytwarzany z dojrzałych jabłek, występujący w wersji gazowanej i bez gazu. Z mocniejszych trunków, wizytówką Wysp jest whisky.
Kuchnia międzynarodowa.
W Londynie, jak na kosmopolityczną metropolię przystało, znaleźć można liczne restauracje, bistra, i jadłodajnie serwujące dania i przekąski kuchni europejskiej i nie tylko. Bardzo popularne są restauracje chińskie, pakistańskie, japońskie, zjeść można też dania meksykańskie, tureckie czy greckie. Olbrzymi wybór dań międzynarodowych dostępny jest na Camden, mając ochotę na danie azjatyckie warto wybrać się na Soho. Wiele tutejszych restauracji działa na zasadzie szwedzkiego stołu, płacąc ustaloną cenę można wszystkich potraw próbować do woli. Przebywając w Londynie każdego dnia można żywić się w lokalu, oferującym kuchnię z innej strony świata.
Kulinarne pamiątki.
Chcąc przywieźć z Londynu jakiś typowy dla brytyjskiej kuchni produkt, jest wiele opcji do wyboru: pomarańczowa marmolada - ciemna lub jasna, słodko - kwaśna w smaku, sery cheddar, które swoją nazwę zawdzięczają miejscowości Cheddar w hrabstwie Somerset, niebieski ser pleśniowy Stilton, objęty certyfikatem PDO, co oznacza, że jest on produktem regionalnym chronionym przez prawo unijne. Ponadto sos Worcester, którego używa się m.in. jako dodatku do drinków „Krwawa Mary”, musztarda Colman’s i wspomniane już wcześniej ciastka typu shortbread.
Brak komentarzy. |