Co warto zwiedzić w Kopenhadze? Kopenhaga - stolica Danii nazywana „cudownym miastem”. Połączenie historii i kameralności z wolnym duchem Duńczyków tworzy magnetyzującą atmosferę Kopenhagi. Co oferuje turystom miasto Hansa Andersena i hippisów? Podpowiadamy co warto zwiedzić w czasie wizyty w Kopenhadze.
Podczas wizyty w Kopenhadze warto przede wszystkim zwiedzić następujące miejsca, tzw. „must see”.
Ogrody Tivoli - ten położony w centrum miasta park rozrywki i zarazem ogród jest dla Kopenhagi tym, czym Disneyland dla Paryża. Założono go już w 1843 roku, co czyni Tivoli drugim najstarszym parkiem rozrywki świata. Spragnieni mocnych wrażeń mogą odnaleźć tu najszybszy w Danii rollercoaster, a także jedną z najstarszych na świecie drewnianych kolejek górskich. Co ciekawe, o ile turyści traktują to miejsce raczej jako park rozrywki, to dla Duńczyków jest to przede wszystkim... skupisko dobrych restauracji, których znajduje się tu aż około trzydziestu.
Mała Syrenka - ten niekwestionowany symbol Kopenhagi (a według niektórych całej Danii) zobaczyć musi każdy przyjeżdżający tu turysta. Umiejscowiony w kopenhaskim porcie posąg przedstawia postać Małej Syrenki z baśni autorstwa Hansa Christiana Andersena. Figura została odsłonięta 23 sierpnia 1913, a stworzył ją znany wówczas duński rzeźbiarz Edward Eriksen. Niestety, od tego czasu syrenka wielokrotnie padała ofiarą wandali - zdarzyło się, że odcięto jej głowę, ramię, nałożono krowi łeb, a nawet została kiedyś pomalowana na czerwono.
Pałac Królewski Amalienborg - od 1794 jest to oficjalna rezydencja duńskiej rodziny królewskiej. Powstała ona na miejscu istniejącego tu wcześniej pałacu, który spłonął pod koniec XVIII wieku. Rezydencja składa się aż z czterech budynków, zbudowanych w stylu rokoko, i otaczających ośmiokątny plac z konnym pomnikiem Fryderyka V. Warto przyjść tutaj w południe - wtedy to odbywa się zmiana warty strażników.
Wolne Miasto Christiania - pod tą nazwą skrywa się kopenhaska dzielnica o niezwykłej historii. Powstała ona w 1971 roku, kiedy to grupa hippisów ogłosiła powstanie niezależnej od Danii republiki na terenie dawnych koszar w dzielnicy Christianshavn. Duńskie władze nadały jej mieszkańcom legalny status niezależnej społeczności. Do dzisiaj na bramie Christianii wisi tablica informująca, iż w tym miejscu kończy się jurysdykcja Unii Europejskiej. Pomimo pewnych pretensji ze strony kopenhaskich władz, Christiania wciąż pozostaje popularnym ośrodkiem ruchu hippisowskiego, a także szeroko pojmowanej kultury alternatywnej. Można się tu wybrać na wycieczkę z przewodnikiem, ale podczas zwiedzania należy pamiętać o niektórych panujących tu zasadach - jak na przykład zakazie filmowania, robienia zdjęć czy nawet... biegania.
Nyhavn - choć ta nazwa raczej nie wywołuje wśród zagranicznych turystów żadnych skojarzeń, to kryjące się pod nią miejsce jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w całej Danii. Nyhavn to Nowy Port, pojawiający się niezwykle często na okładkach przewodników po Kopenhadze oraz wielu pocztówkach z duńskiej stolicy. Miejsce to jest niezwykle urokliwe dzięki kolorowo pomalowanym kamieniczkom (większość z nich liczy sobie ponad 300 lat) i przycumowanym wzdłuż kanału niezliczonym jachtom oraz drewnianym łódkom. Przez długie lata powstały w 1671 roku port słynął jako pełna barów i prostytucji dzielnica rozpusty, obecnie dawne speluny zamieniły się w eleganckie restauracje, kawiarnie i puby, a do portu zaglądają głównie turyści i bogatsi mieszkańcy Kopenhagi. Nyhavn najlepiej jednak podziwiać z poziomu wody, wybierając się na krótki rejs kanałem.
Muzeum Bertela Thorvaldsena - otwarto je 18 września 1848 jako pierwsze muzeum w Danii. Zobaczyć tu można około 500 dzieł dłuta tego najbardziej znanego skandynawskiego artysty, a także jego prywatną kolekcję sztuki.
Browar Carlsberg - żaden piwosz nie powinien ominąć tego miejsca. Zobaczyć tu można ekspozycję piw z całego świata oraz dogłębnie poznać historię duńskich piwowarów. Zwiedzanie browaru kończy się degustacją wiadomego trunku.
Katedra Najświętszej Marii Panny - to najważniejszy ze wszystkich duńskich kościołów, pełniący funkcje katedry i kościoła koronacyjnego duńskiej rodziny królewskiej. Pierwsza drewniana świątynia istniała w tym miejscu już w 1209 roku, od tego czasu kościół został przebudowywany, rozbudowywany, spalony, odbudowany, a nawet... zdemolowany. Wnętrze świątyni zdobią postacie Chrystusa i dwunastu apostołów dłuta Thorvaldsena.
Brak komentarzy. |