Niemal na całym świecie zasada jest jedna - im wyższa klasa hotelu tym wyższa ilość gwiazdek. Nikt jednak nie podjął się ogólnoświatowej sztywnej zasady klasyfikacji i sprecyzowania jaki standard zasługuje na trzy, cztery czy pięć gwiazdek.
Skala przyznawanych gwiazdek obiektom turystycznym, zatem motelom, pensjonatom, hotelom, różni się w zależności od kraju, do którego się udajemy. I tak na przykład w Egipcie czy Turcji powinno się wybierać hotele od czterech gwiazdek wzwyż, na Teneryfie, Rodos czy Karaibach w zupełności wystarczą trzy gwiazdki. Dlaczego? Otóż nie zawsze to, co dla właścicieli hotelu jest standardem zasługującym na kolejną gwiazdkę, jest adekwatne do oceny gości. I tak na przykład telewizor w każdym pokoju powinien figurować jako podstawowe wyposażenie hotelu a nie jako wyszczególniona „atrakcyjna” pozycja w ofercie.
Klasyfikację hoteli pod względem przyznawanych im gwiazdek można zatem uzależnić jedynie od powierzchni pokoi gościnnych. I tak na przykład jednoosobowy pokój w hotelu jednogwiazdkowym powinien mieć co najmniej 8 m2., w dwugwiazdkowym - 9 m2., a w trzygwiazdkowym - 10 m2. W hotelu z czterema gwiazdkami „jedynka” nie może być mniejsza niż 12 m2., zaś hotel pięciogwiazdkowy musi zagwarantować gościom pokój o powierzchni 14 m2.
We wszystkich hotelach, bez względu na ilość przyznanych gwiazdek, powinno się zapewniać gościom ogrzewanie, zimną i ciepłą wodę przez całą dobę. W recepcji hotelu telefon i fax. Jej pracownik zaś musi znać co najmniej jeden język obcy. Dostęp do internetu to przywilej hoteli trzy gwiazdkowych (wzwyż). Goście hotelu muszą mieć też możliwość wymiany walut na terenie obiektu.
We wszystkich hotelach jednoosobowe łóżko powinno mieć rozmiar 90 x 200 cm, a dwuosobowe - 140 x 200 cm. W każdym pokoju powinno widnieć to, co w sypialni naszego mieszkania, zatem stolik nocny, biurko, lampka, fotele, stolik do kawy, lustro, wieszaki. Dodatkowo mebel, na którym będzie można położyć bagaże. Hotele trzygwiazdkowe posiadają szafę na ubrania, jedno i dwugwiazdkowe zaś wnękę garderobianą. Pokoje z łazienką to miara dwóch gwiazdek.
W hotelach posiadających trzy gwiazdki powinna być zainstalowana klimatyzacja. Należy jednak pamiętać, że często jest dodatkowo płatna. Sprzątanie, wymiana pościeli i ręczników powinna odbywać się codziennie. O nadaniu obiektowi trzech gwiazdek decydują także takie czynniki jak na przykład siłownia, centrum odnowy czy system drzwi na kartę.
Hotele cztero- i pięciogwiazdkowe świadczą różnego rodzaju usługi dodatkowe takie jak na przykład room-service czy strzeżony parking. Hotele o najwyższym, pięciogwiazdkowym standardzie zaś, to swoiste, profesjonalne centra biznesowe. W hotelu zazwyczaj znajduje się wówczas kwiaciarnia, a w pokoju - sejf i mini bar. Domeną hoteli nie tylko pięcio-, ale i czterogwiazdkowych są posiłki i napoje podawane przez całą dobę.
Tak naprawdę klasyfikacja hoteli pod względem gwiazdek w praktyce, zależy od różnic kulturowych i specyfikacji danego kraju. Dla Turków na miano czterech czy pięciu gwiazdek zasługuje obiekt, wyposażony w klimatyzację, dla Hiszpanów bogate menu i liczne tapas (przekąski), dla Polaków zaś całodobowa miła obsługa. Jedno jest pewne - zawsze lepiej dopłacić za jedną gwiazdkę a zatem wyższy standard hotelu niż spędzić urlop w warunkach, o których nie śni się nawet w najgorszych koszmarach. Najważniejsze żeby było czysto, smacznie i radośnie.
Jack | Niektórzy Amerykanie, przyzwyczajeni do komfortu, są zszokowani, gdy zatrzymują się w 4-gwiazdkowych hotelach w mniej-rozwiniętych krajach. |
gmariusz8 | Tak samo w Indonezji. Na Bali mieszkalismy w czterogwiazdkowym resorcie. Cudo! W Egipcie musialo by byc chyba z siedem gwiazdek zeby mu dorownac |
kangur | W Tajlandii i Malezji 4* rowna sie 5+++ w innych krajach. Nigdy nie uzywalem tam 3* hotelu ale znajomi mowili mi, ze 3* tam to jak 5* np w Australii, za to cenowo jest odwrotnie. |