Im wcześniej tym lepiej - ta zasada nie zawsze się sprawdza, zwłaszcza w przypadku zakupu biletu lotniczego przez Internet. Dwa tygodnie przed planowaną datą podróży może okazać się, że nasz bilet, kupiony wcześniej, jest znacznie droższy.
Bilet do kina, teatru czy muzeum, kupiony drogą on-line, nie budzi takich wątpliwości jak rezerwacja przelotu. Bowiem są to kwoty znacznie wyższe, sięgające od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. A ponieważ Polacy w dalszym ciągu dość nieufnie podchodzą do transakcji, zawieranych bez osobistego kontaktu z przedstawicielem danej firmy czy instytucji, mało kto decyduje się na takie rozwiązanie. Zatem na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, by nie paść ofiarą jakiś nieporozumień lub oszustwa?
Kupując bilet należy pamiętać, iż najdroższy będzie podczas szczytu sezonu turystycznego, czyli w lipcu, sierpniu oraz w okresie Świąt Wielkanocnych i Świąt Bożego Narodzenia. Często zdarza się, że wystarczy przesunąć naszą podróż o jeden lub dwa dni i już zyskujemy kilkaset złotych. Pamiętajmy, że za rezerwację nie ponosimy żadnych kosztów, dopiero w momencie wystawienia biletów na konkretne nazwisko, odpowiadamy z konsekwencje, wynikające np. z rezygnacji, na którą są nałożone najwyższe kary pieniężne.
Często bywa, że znacznie bardziej opłacalne jest wykupienie biletu w obie strony niż w jedną. Bez względu na to, czy wsiądziemy do powrotnego samolotu, czy nie. Warto też sprawdzić, czy bilet nie okaże się tańszy, jak założymy jedną rezerwację na wylot i drugą (osobną) na powrót.
Kupno biletu na przelot to nic innego, jak potwierdzenie zawarcia umowy przewozu. Bardzo ważne jest zatem zapoznanie się z postanowieniami dotyczącymi rezerwacji, zakupu i ceny biletów a także składania reklamacji. Należy pamiętać, iż przewoźnicy potrafią podać nam cenę biletu, bez opłat dodatkowych, takich jak na przykład rezerwacyjna, paliwowa, pasażerska itp. Kupując bilet lotniczy należy zatem sprawdzić wszystkie koszty, związane z przelotem oraz pamiętać, że dowodem posiadania ważnej rezerwacji, jest potwierdzenie rezerwacji, wysyłane na adres e-mail, podawany w formularzu rezerwacyjnym.
Przy wyborze portali internetowych, oferujących sprzedaż biletów, powinniśmy kierować się nie tylko ceną, ale też szeroką ofertą oraz kwestiami bezpieczeństwa. Ważnym atutem takich portali są akredytacje. Zatem sprawdzenie pod kątem standardów międzynarodowych, uznawanych przez największe i renomowane towarzystwa lotnicze, zarówno w zakresie kryteriów finansowych jak i kompetencji profesjonalnych. Na każdej stronie internetowej wystarczy kliknąć w odpowiednią zakładkę i mamy gotową odpowiedź.
Wybierajmy te portale, które mają w swojej ofercie prosty w obsłudze system rezerwacji. Pamiętajmy także, aby przed dokonaniem rezerwacji mieć wszystkie niezbędne i ważne dokumenty jak na przykład dowód, osobisty, paszport, legitymacja studencka itp.
Dokonując rezerwacji określamy lotnisko, z którego chcemy wylecieć, port docelowy, datę, ilość osób, często też preferowaną klasę przelotu i ilość przesiadek. Aby nie kupować „kota w worku”, portale wychodząc naprzeciw swoim klientom, często zakładają specjalne infolinie, pod które można zadzwonić i zasięgnąć wszelakich informacji związanych z transakcją i samym lotem. Wpłacamy po wypełnieniu formularza określoną kwotę i dopiero wówczas gdy dostaniemy potwierdzenie przelewu, oczekujemy na przesłanie biletów papierowych pod wskazany przez nas adres do korespondencji.
Innym rozwiązaniem jest bilet elektroniczny, budzący jeszcze większe wątpliwości, pewnie dlatego, że fizycznie nie mamy go w ręku, za co zatem płacimy i jak to wygląda? Otóż po dokonaniu zakupu otrzymujemy indywidualny numer, który powinniśmy zapisać i podać podczas odprawy. Taki bilet ma wiele zalet, przede wszystkim nie możemy go zgubić, zapomnieć z domu, zniszczyć, wyrzucić przez przypadek. Nie należy też się obawiać, że ktoś podszyje się pod nas, ponieważ podczas odprawy sprawdzane są dokumenty tożsamości.
Zatem wybór najwygodniejszej formy kupna, zależy tylko i wyłącznie od nas. A ponieważ coraz częściej internet zastępuje nam te tradycyjne metody transakcji, myślę, że czas najwyższy aby się z nim choć trochę oswoić.
sarasara | bardzo pożyteczny artykuł. sarasaras |