Poruszanie się samochodem po Gran Canarii nie jest jakoś bardzo skomplikowane. Drogi są dobrze oznaczone a jazda jest dość przyjemna, jednak nie zawsze. Oto kilka kwestii, o których warto wiedzieć, jeśli decydujemy się na wypożyczenie samochodu i poruszanie się po wyspie na własną rękę.
Jazda po mieście
Poruszając się po mieście należy zwrócić szczególną uwagę w okolicy przejść dla pieszych. Gdy tylko piesi zbliżają się do „pasów” są przepuszczani przez samochody, które przy tym często gwałtownie hamują. Warto o tym pamiętać, żeby nie uderzyć w auto przed nami. Sami także powinniśmy zachowywać się w podobny, kulturalny sposób w stosunku do pieszych.
W mniejszych i średniej wielkości miejscowościach praktycznie nie spotkamy sygnalizacji świetlnej. Jako, że ruch na wyspie nie jest bardzo intensywny, problemy pierwszeństwa przejazdu zostały wyeliminowane za pomocą skrzyżowań o ruchu okrężnym.
Parkowanie - miejsca, parkomaty i ceny za postój
W miejscowościach można parkować w wyznaczonych miejscach przy ulicach. Oznaczone są one liniami na jezdni w kolorze białym lub niebieskim.
Miejsca oznaczone liniami białymi oznaczają, że można tam parkować bez żadnych opłat. W przypadku linii niebieskich, za postój należy zapłacić w pobliskim parkomacie, a potwierdzenie opłaty umieścić w widocznym miejscu za przednią szybą. W przeciwnym wypadku czeka nas mandat - warto wspomnieć, że kontrole są dość częste.
Przy ulicach możemy także znaleźć miejsca oznaczone liniami żółtymi, na których pod żadnym pozorem nie należy parkować, jeśli nie chcemy, żeby nasz samochód został odholowany.
Opłaty za parkowanie różnią się w zależności od miasta i tak:
Playa del Ingles
Tankowanie i ceny benzyny
Ceny benzyny na Gran Canarii są stosunkowo niskie, jeśli porównamy je z tymi w Polsce. Co ciekawe benzyna do samochodów z silnikiem diesla jest tylko nieznacznie droższa od bezołowiowej (95). I tak na stacji Shell za olej napędowy zapłacimy 1,1 euro za litr, a za bezołowiową (95 oktanów) 1,08 euro za litr.
Na stacjach poszczególnych koncernów naftowych ceny różnią się nieznacznie (maksymalnie o kilka eurocentów), więc w praktyce nie ma znaczeni a gdzie tankujemy.
Jazda poza miastem
Najprostsza i najpopularniejsza do poruszania się po Gran Canarii jest autostrada prowadząca przez wschodnią część wyspy. Dojedziemy nią ze stolicy wyspy (Las Palmas) do lotniska oraz wszystkich głównych kurortów wypoczynkowych na południu wyspy. Wszystkie zjazdy są bardzo dobrze oznaczone, dopuszczalna prędkość to 100 km/h, w niektórych miejscach obowiązuje ograniczenie prędkości o czym informują znaki drogowe.
Podczas jazdy autostradą zauważymy znaki informujące o kontroli radarowej, często spotkamy także radiowozy z fotoradarem, więc lepiej stosować się do ograniczeń, zresztą sami Hiszpanie nie „szarżują na autostradzie”.
Inaczej wygląda kwestia poruszania się wewnątrz wyspy, gdzie drogi są bardzo kręte i wąskie - czasem na zakręcie nie miną się bezpiecznie dwa samochody. Tutaj należy zachować szczególną ostrożność przed zakrętami zza których nie widać czy z przeciwka nadjeżdża inny samochód. Przed każdym z nich należy zwolnić, a czasem zatrąbić, aby kierowca ewentualnego pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka wiedział o naszej obecności.
Jeśli planujemy wyprawę samochodem w głąb wyspy, należy pamiętać o tym, że choć jej szerokość w linii prostej to ok. 75 km, to ze względu na liczne serpentyny, aby przejechać wyspę ze wschodu na zachód musimy pokonać dystans ok. 240 kilometrów. Trzeba więc zaplanować więcej czasu na przejazd, a jeśli kierowca nie ma dużego doświadczenia, to przydałby mu się zmiennik.
Warto także pamiętać o technice jazdy podczas zjazdów ze wzniesień. Nie należy wtedy cały czas używać hamulca (w ten sposób możemy je spalić), lecz hamować skrzynią biegów.
agata03 | wybieram się w lutym 2015 na Gran Canaria i chciałam wypożyczyć samochod. W jakiej wypozyczalni najlepiej to zrobić? proszę o rade... a może ktoś w terminie od 15.02 do 21.02. 2015 będzie przebywal na wyspie i chcialby znaczyć siły zwiedzania to proszę o kontakt.... |