Duży namiot oznacza z reguły większy kłopot, nie tylko z samym wyborem najlepszego modelu, ale i rozbijaniem obozu, wagą namiotu czy trwałością konstrukcji. Wybierając się na familijny wyjazd nad jezioro, w góry czy biwak na polu namiotowym warto zadbać jednak o dobre miejsce noclegowe - w przypadku wyjazdów z dziećmi najbezpieczniej oczywiście zameldować wszystkich w jednym namiocie. Jak jednak wybrać dobry, duży namiot rodzinny? Podpowiadamy.
Odpowiedź na to pytanie może wydawać się niezwykle oczywista, ale warto udzielić jej już na początku, znacząco zawężając pole wyboru w kwestii namiotów. Dobry namiot rodzinny powinien być przede wszystkim duży - rozwiązania dla 4, 5, czy 6 osób nie znajdziemy w sekcji małych namiotów turystycznych czy ekspedycyjnych. Dobre sklepy ze sprzętem outdoorowym dość wyraźnie dzielą swoją ofertę na podstawie odgórnych kryteriów i to właśnie w miejscach takich jak www.addnature.pl/wedrowki-i-kemping/namioty/namioty-rodzinne.html warto rozpocząć poszukiwania pierwszego, porządnego namiotu rodzinnego. Zaznaczymy też, że to właśnie sklepy takie jak Addnature.pl są w stanie zagwarantować nam namiot najwyższej jakości, oferując produkty jedynie najlepszych, sprawdzonych producentów i specjalistów wypraw outdoorowych.
Choć wszystkie wypady rodzinne i biwaki w większym gronie osób będzie łączyło zapotrzebowanie na duży namiot, w rzeczywistości nie istnieje jeden uniwersalny model, który spodoba się wszystkim. Kryteria wyboru, które poruszymy w artykule to tylko ogólne wyznaczniki, którymi warto kierować się podczas zakupu dużego namiotu rodzinnego. Ostateczną specyfikację i najważniejsze cechy namiotu warto dobrać pod kątem swoich oczekiwań i możliwości - na zorganizowanym polu namiotowym latem tańszy i mniej stabilny namiot może okazać się równie dobrym schronieniem jak jego droższe i bardziej wytrzymałe odpowiedniki.
Waga namiotu bez znaczenia. O ile w przypadku namiotów trekkingowych waga namiotu będzie miała znaczenie i wpłynie na komfort pieszej wędrówki, zabierany na biwak w bagażniku samochodowym namiot rodzinny może ważyć nieco więcej i w dalszym ciągu być dość wygodny w transporcie. Z większą wagą trzeba się tu z resztą liczyć bez względu na jakość wybranego modelu - duży stelaż i większa powierzchnia samego namiotu mówią same za siebie.
Spora powierzchnia użytkowa. Namioty mogą być rozbijane zarówno dość nisko, ale na dużej powierzchni podłogi, jak i znacznie wyżej, poświęcając przestrzeń poziomą na korzyść pionowej. Choć warto, by w namiocie rodzinnym znalazło się miejsce na swobodne siedzenie i spędzanie czasu w deszczowy dzień, duża podłoga zdolna pomieścić karimaty dla 5-6 osób oraz ich bagaże będzie tu równie kluczowa. Warto, by namiot rodzinny był podzielony na przynajmniej trzy odrębne strefy - dwie sypialnie plus część wspólną, w której możemy pozostawić dodatkowe wyposażenie biwakowe.
Namiot z przedsionkiem. Rozbijając obóz z dużym namiotem nie planujemy najczęściej szybkiego przenoszenia się w inne miejsce, dlatego duże namioty z przedsionkiem sprawdzają się w roli schronienia tak dobrze. Wytrzymałe na deszcz i wiatr materiały, z jakich buduje się tropiki namiotów zagwarantują bezpieczeństwo wszystkich bagaży schowanych w środku namiotu, także w przedsionku, a przy tym sama część sypialni namiotu będzie mogła pozostać sucha i czysta na dłużej. To znacznie wygodniejsze niż rozwiązania, w których od wejścia musimy liczyć się z możliwością zabłocenia i zalania całej podłogi namiotu.
Zależnie od wybranego miejsca kempingu, jakość wybranego namiotu rodzinnego może być potraktowana nieco łagodniej lub stanowić najważniejsze kryterium zakupowe. Parametry, które o niej zadecydują to przede wszystkim stelaż, którego rolą będzie utrzymanie kształtu namiotu nawet przy gorszych warunkach pogodowych oraz jakość materiału, w tym jego wodoszczelność. Wśród rozwiązań rodzinnych spotyka się dziś najczęściej stelaże z włókna szklanego lub aluminium, a niekiedy także stelaże pompowane, ułatwiające szybkie rozbijanie dużych namiotów.
W kwestii wodoszczelności, najważniejszy parametr to liczba mm H2O, oznaczająca wysokość słupa wody, jakiemu jest w stanie dać odpór tkanina zewnętrzna namiotu. Im wyższa liczba, tym lepiej - zarówno w kwestii tropika jak i podłogi. Warto zwrócić też uwagę na podklejane szwy oraz podwinięte brzegi podłogi w przedsionku, zabezpieczające dodatkowo przed wodą zbierającą się przy ziemi.
Podróżowanie rodzinne z namiotem? Choć nie każdy duży namiot będzie idealnym rozwiązaniem, dzięki dużej różnorodności proponowanej przez topowych producentów, znalezienie optymalnego schronienia na kilka dni biwakowania nie powinno stanowić większego wyzwania.
Brak komentarzy. |