Kolejny wulkan sparaliżuje ruch lotniczy nad Europą?
Naukowcy obawiają się wybuchu wulkanu Katla znajdującego się w południowej części Islandii pod lodowcem Mýrdalsjökull. Wszystko przez wzrost w ostatnich kilku latach aktywności sejsmicznej w obrębie wulkanu.
Wybuchnie czy nie wybuchnie?
Obserwowane wstrząsy zdarzają się coraz częściej, mają także coraz większą siłę - niektóre z nich ponad 4 stopnie w skali Richtera. Zdaniem części sejsmologów wywoływane są one przez ruchy oraz naprężenia magmy w zbiorniku magmowym. Inna grupa naukowców uważa, że trzęsienia ziemi mogę być spowodowane całkiem innym czynnikiem, mianowicie topnieniem lodu, który spływa do gorącego wnętrza krateru. Jeśli ta druga hipoteza znalazłaby potwierdzenie, wtedy zagrożenie erupcją nie miało by miejsca.
Przygotowanie do ewakuacji
Na wszelki wypadek przygotowano plan ewakuacji, który obejmuje mieszkańców miejscowości Vik, znajdującej się najbliżej wulkanu Katla. Mieszkańcy zostali poinformowani o zagrożeniu - w przypadku erupcji miasto w ciągu kilku godzin mogłoby zostać zalane przez wodę z topniejącego lodowca.
Zagrożenie dla ruchu lotniczego
Wybuch wulkanu Katla może okazać się co najmniej ta bardzo uciążliwy dla linii lotniczych, jak miało to miejsce w przypadku wulkanu Eyjafjoell, który w kwietniu 2010 roku sparaliżował ruch lotniczy praktycznie nad całą Europą.
Wybuchy wulkanów w Islandii
Erupcje wulkanów w Islandii nie są niczym niezwykłym, kraj znajduje się bowiem na punkcie gorąca Grzbietu Śródatlantyckiego. Na terenie Islandii znajduje się wiele czynnych wulkanów, w tym m.in. Katla, Hekla, Askja, Grimsvötn czy Hvannadalshnúkur będący jednocześnie najwyższym szczytem kraju.
Ostatnia erupcja wulkanu Katla miała miejsce w 1918 roku, od czasów pierwszych osadników zanotowano i udokumentowano 16 erupcji. Wybuchy tego wulkanu zawsze powodowały duże zniszczenia, dlatego też jest on jednym z najbardziej znanych na Islandii.
Fr / 2011-10-17
Komentarze: