Górka wspinaczka, trekking, spływy kajakowe, kemping, nordic walking - miłośnicy aktywności na świeżym powietrzu doskonale wiedzą, o czym mowa. Wiedzą też, że aby outdoor dostarczał maksimum satysfakcji, trzeba się do niego dobrze przygotować. Jednym z podstawowych elementów ekwipunku potrzebnego podczas kempingu czy górskich wędrówek jest oczywiście latarka. I to nie taka zwykła latarka, tylko latarka outdoor! Czym charakteryzuje się taki sprzęt i jak dobrać go do swoich potrzeb?
Latarki outdoor to latarki ledowe, które znajdują zastosowanie w terenie. Przydają się podczas turystycznych wypadów i kempingów. Tego typu latarki odznaczają się dużą mocą i długim czasem działania - w końcu w terenie nie mamy możliwości częstego ich ładowania. Wiele modeli zasilanych jest przez akumulator z możliwością zasilania bateryjnego. Latarki outdoorowe wykonywane są z wytrzymałych materiałów, potrafią przetrwać upadek z dużej wysokości, są odporne na wilgoć. Wśród latarek outdoorowych możemy wyróżnić prostsze modele dla mniej wymagających użytkowników (na biwak, wycieczkę rowerową) oraz latarki dla profesjonalistów (tzw. taktyczne), których używają np. służby mundurowe.
Na początku należy rozważyć, w jakich sytuacjach będziemy używać latarki. Jeśli wybieramy się z mapą w góry, przyda nam się mała, precyzyjna latarka ręczna, którą da się oświetlić mapę z bliska. Ręczna latarka jest też najlepsza do wysyłania sygnałów świetlnych informujących o położeniu i ewentualnym zagrożeniu (np. w górach). Jeśli sprzęt ma posłużyć podczas nordic walkingu, spacerów po lesie bądź trekkingu, polecamy wybrać latarkę czołową outdoor. Ten model nie wymaga bowiem użycia rąk. Latarki outdoorowe czołowe są też niezastąpione podczas prac manualnych po zmroku. Wolnych rąk potrzebujemy przecież podczas zbierania drewna na ognisko czy rozkładania namiotu.
Ze słabym światłem słabo działamy. Dlatego jedną z ważniejszych cech latarki outdoor jest jej moc, czyli natężenie światła. Skoro mowa o latarkach ledowych, to interesującą nas jednostką będą lumeny. W opisie latarki szukamy więc oznaczenia lm. Im wyższa liczba przy nim stoi, tym mocniej dana latarka świeci. Sprzęt kieszonkowych rozmiarów ma zwykle około 50 lm, natomiast latarka taktyczna, którą mocuje się do broni, nawet powyżej 1000 lm.
Czy szukając latarki dla siebie, musimy koniecznie wybierać spośród tych najmocniejszych? Oczywiście, że nie. Moc również należy dobierać zgodnie z planowanym przeznaczeniem latarki. Przy okazjonalnych aktywnościach w terenie, gdy latarka ma służyć bardziej jako zabezpieczenie „na wszelki wypadek”, odpowiednia będzie kompaktowa latarka kempingowa outdoor o mocy 45 lumenów, np. czołowa latarka Notecore T360. Zapalonym taternikom polecamy natomiast latarkę ręczną o mocy 900 lumenów (np. Nitecore LED EC11), która posiada dodatkowo tryby specjalne - lokalizator, stroboskop i funkcję SOS. „Z taką latarką nie trzeba bać się sytuacji awaryjnych w górach”- zapewnia ekspert serwisu elatarka.pl.
Tak samo jak moc, ważny jest zasięg latarki. Wyraża się go w metrach. Należy pamiętać, że moc i zasięg nie muszą iść w parze. Niektóre latarki o dużej mocy mają słabszy zasięg niż te z mniejszą liczbą lumenów. Zasięg latarki zależy tak naprawdę od średnicy reflektora oraz diody. Mniejsze diody wysyłają silniejsze wiązki światła, podobnie większe reflektory.
Weźmy na warsztat konkretny model, np. latarkę czołową Nitecore HC30. Producent podaje, że latarka ma zasięg 162 metrów. Czy możemy zatem zakładać, że sprzęt wyemituje wiązkę światła na aż tak dużą odległość? Wszystko zależy od warunków, w jakich użyjemy latarki. Większego zasięgu rzeczywistego możemy się spodziewać na otwartym terenie, niż np. w górach. Jeśli latarka służyć ma do celów profesjonalnych, np. w pracy policjanta, należy celować w modele o zasięgu na poziomie kilkuset metrów. Latarka taka jak Nitecore TM26GT ma zasięg 704 m. Sprzęt ten spełni stawiane wobec niego wymagania w każdych warunkach.
Podczas zakupu latarki outdoor należy więc kierować się przede wszystkim jej planowanym zastosowaniem, mocą i zasięgiem. Wszelkie funkcje dodatkowe, jak wodoszczelność, tryby pracy czy żywotność akumulatora powinniśmy rozważać również w odniesieniu do tego, gdzie i w jakich warunkach latarka będzie używana.
Brak komentarzy. |