Lizbona, jak większość europejskich stolic pełni nie tylko rolę swoistego centrum administracyjnego kraju, lecz może przede wszystkim stanowi zapis historii Portugalii z ogromną ilością zabytków, monumentów, czy innych pamiątek dawnej potęgi państwa. Warto pamiętać, iż region iberyjski kilka wieków temu słynął z polityki kolonialnej, co niewątpliwie widać współcześnie na ulicach, czy sędziwych budynkach.
Lizbona, często nazywana kochanką Paryża, jest jednym z najpiękniejszych miast w Europie. Zabytki w Lizbonie są rozsiane po całym obszarze miasta. Widuje je się głównie w ścisłym centrum miasta, między arteriami dzielnicy Alfama. Drugą, typową destynacją jest położona nad samym estuarium Tagu parafia cywilna Santa Maria de Belem, skrywająca kilka ciekawych pamiątek przeszłości.
Klasztor Hieronimitów można zwiedzać skupiając się dwóch, istotnych akcentach. Pierwszą kwestią pozostaje niebagatelny wymiar religijny kompleksu zakonnego, kolejną intencją zazwyczaj stanowią pozostałości historii ery polityki talassokracji. Ponadto dla wielbicieli architektury i tych wrażliwych na piękno zabytek zachwyca wystrojem zarówno na zewnątrz, czy wewnątrz. Po dziś dzień eksperci uważają kościół za perłę stylistyki manuelińskiej, będącej portugalskim hołdem dla renesansowej epoki w sztuce.
Wieża Belem tworzy nierozerwalny związek estetyczny z Klasztorem Hieronimitów, położonym zaledwie parę minut pieszego spaceru od pozostałości po dawnej linii obrony morskiej. Przepięknie położona nad brzegiem rzeki forma architektoniczna stanowi współcześnie doskonały punkt widokowy na Tag, zabudowania sąsiedniej Almady, czy nawet Ocean Atlantycki. Turyści ponad to zachwycą się surowym wnętrzem przepełnionym wiekową atmosferą z licznymi opowieściami, aforyzmami, legendami głoszonymi przez przewodników.
Pałac ze swoim wyjątkowym w skali światowej muzeum jest współcześnie oficjalną siedzibą prezydenta Portugalii. Osoby pełniące ten urząd mają prawo w nim zamieszkać, jednakże większość wybiera swoje prywatne rezydencje, a zabytek użytkują jedynie w formie biura, czy miejsca spotkań na najwyższym szczeblu międzynarodowym. Przepiękne wnętrza, otoczenie ogrodów, a niegdyś nawet zagród zoologicznych sprawiają, że co roku turyści przybywają tu by podziwiać zamysły architektoniczne piętnastowiecznego króla Manuela I. W byłej ujeżdżalni zorganizowano wystawę historycznych powozów.
Historia Lizbony rozpoczyna się 3000 lat temu. Jak głosi legenda, jest to miasto założone i nazwane przez Odyseusza jako Ulissipo lub Olissopo, które wywodzi się z fenickich słów „allis ubbo”, co oznacza „czarujący port”. Wczesna historia stolicy była areną walk o wpływy dla Fenicjan, Greków i Kartagińczyków, jednakże ostatecznie to Rzymianie rozpoczęli swoje stabilne panowanie. W tym okresie osada stała się jednym z najważniejszych ośrodków iberyjskich. W 714 roku Maurowie przybyli na półwysep i przez cztery wieki stanowili o charakterze miejsca. Kres muzułmańskiej kulturze położyli chrześcijanie.
Wiek XV był punktem wyjścia dla epoki odkryć, w której Portugalia cieszyła się obfitością bogactwa dzięki nowym koloniom u wybrzeży Afryki, obu Ameryk i Azji. Miasto było wówczas najlepiej prosperującym centrum handlowym na świecie. Ta era nie trwała długo, gdyż trzęsienie ziemi w 1755 roku zniszczyło prawie całą starówkę. Miasto zostało odbudowane przez markiza Pombal, który w ten sposób stworzył Baixa, dzielnicę handlową, która wciąż przyciąga turystów. Dziś Lizbona jest jedną z najpiękniejszych stolic Europy, zachowując jednocześnie ślady swojej wczesnej wspaniałej historii.
Brak komentarzy. |