Port lotniczy Londyn Heathrow jest nie tylko największym portem samego Londynu, ale i całej Europy - w roku 2013 skorzystało z niego ponad 72 mln pasażerów! Heathrow jest jednocześnie hubem, głównym portem przesiadkowym, dla narodowego przewoźnika brytyjskiego British Airways oraz Virgin Atlantic. Lotnisko obsługuje ponad 90 linii lotniczych, które oferują loty do 170 destynacji na całym świecie. Obecnie z Polski dolecimy na Heathrow na pokładzie LOTu oraz British Airways, które oferują połączenia z Warszawy. Brytyjski przewoźnik w sezonie wiosennym rozpocznie również bezpośrednie loty do Krakowa. Poniżej przedstawiamy Wam najważniejsze informacje o lotnisku Londyn Heathrow!
Lotnisko Londyn Heathrow posiada pięć terminali pasażerskich. W 2014 roku oddano do użytku najnowszy, odnowiony Terminal 2, a uroczystego otwarcia dokonała sama królowa brytyjska Elżbieta II. Do dyspozycji pasażerów jest tu obecnie szeroki wybór ponad 50 sklepów oraz 17 barów i restauracji. To również z tego terminalu odbywają się odloty i przyloty rejsów polskich linii lotniczych LOT na lotnisko w Warszawie. Terminal 3 przystosowany jest do przyjmowania dużych samolotów dalekodystansowych m.in. dla takich przewoźników jak Singapore Airlines, Emirates czy Qantas. Największe samoloty pasażerskie na świecie, Airbusy A380, odprawiane są właśnie z Terminala 3 oraz Terminala 4 (stąd operują m.in. Qatar Airways czy Malaysian Airlines).
Na samym lotnisku na pasażerów czeka wiele udogodnień. Warto zaopatrzyć się w aplikację na telefon, London Heathrow, która ułatwi nam poruszanie się po jego zakamarkach, znaleźć interesujące nas sklepy czy restauracje. Na obszarze całego portu znajdziemy bankomaty, zarówno przed jak i po kontroli bezpieczeństwa. Skorzystamy tu również z darmowego wifi, które pozwoli Ci na połączenie z Internetem przez pierwsze 45 minut. Na wszystkich terminalach funkcjonują stanowiska komputerowe, gdzie również skorzystamy z Internetu czy nawet drukarki (odpłatnie). Podobnie ze stacjami do ładowania telefonów - umieszczone są na wszystkich terminalach, zarówno przed jak i po kontroli bezpieczeństwa. Co ważne, stacje są kompatybilne zarówno z wtyczkami zarówno brytyjskimi jak i europejskimi, możliwe jest także podłączenie kabli USB.
W bezpośrednim sąsiedztwie lotniska znajdziemy także wiele hoteli (m.in. Hilton, Marriott, Sofitel, Radisson Blue) oraz wypożyczymy samochód (m.in. firmy Hertz, Avis, Europcar, Alamo, Sixt).
Warto wspomnieć o udogodnieniach dla rodzin podróżujących z małymi dziećmi - w Terminalu 3 wybudowano specjalną „family lounge”, gdzie znajdziemy strefy zabaw dla dzieci w wieku 0-2 i 3-9 oraz 10-15 lat. Strefy otwarte są w godzinach od 6 do 21. Na pozostałych terminalach znajdziemy place zabaw ze zjeżdżalniami oraz ze specjalnymi strefami wydzielonymi dla dzieci najmłodszych, otwarte również w godzinach od 6 - 21.
W halach odlotów na całym lotnisku do dyspozycji pasażerów są kioski do samodzielnej odprawy, podczas której możliwy jest wybór miejsca w samolocie oraz wydrukowanie karty pokładowej. Po dokonaniu odprawy, w przypadku podróżowania z bagażem rejestrowanym, należy podejść do stanowiska nadania bagażu bag-drop. Odprawa możliwa jest na 3 godziny w przypadku lotów długodystansowych, na 2 godziny przy lotach europejskich oraz na 90 minut przed lotem w przypadku połączeń do Irlandii i wewnątrz Wielkiej Brytanii.
Na każdym z terminali w hali przylotów znajdziemy również przechowalnie bagażu, gdzie nasz bagaż możemy zostawić na czas od kilku godzin do maksymalnie 90 dni. Ze względów bezpieczeństwa, wszystkie pozostawiane bagaże podlegają kontroli i są skanowane. Cennik przechowalni to 5 funtów do 2 godzin, 10 funtów do 1 doby, a za każdą kolejną dobę płacimy kolejne 5 funtów.
W ramach ciekawostek warto wiedzieć, iż tak jak na każdym lotnisku tak i na Heathrow znajdziemy świątynie, gdzie co dzień odbywają się msze i nabożeństwa różnych religii: kościoła anglikańskiego, katolickiego, islamu, judaizmu oraz buddyzmu.
Brak komentarzy. |