To niezwykle malownicze miasto leży nad Mekongiem, stolicą Laosu było do roku 1975. Dziś jest ważnym ośrodkiem buddyzmu a także miejscem najchętniej odwiedzanym przez turystów. Miasto od 1995 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO odwiedzają co roku turyści z całego świata.
Klasztory, świątynie, kolonialne budynki
Luang Prabang zwane także Złotym Miastem jest niewielkie, po turystycznej części można poruszać się pieszo, lub wynajętym rowerem.
Historia miasta sięga wczesnego średniowiecza, jego rozkwit datuje na XIV w., za czasów króla Fa Ngoum, który otrzymał od khmerskiego króla Jayavarman Paramesvara złotą 83 centymetrową statuetkę Buddy zwaną Pha Bang. Statuetka wykonana jest ze złota, srebra i brązu a obejrzeć ją można do dziś w dawnym Królewskim Pałacu.
W Luang Prabang jest sporo świątyń wartych odwiedzenia, wymienimy tylko bardziej popularne Wat Mai - urzekająca kolorową fasadą, Wat That Luang, Wat Wisunalat - najstarsza świątynia przebudowana w roku 1898 na skutek pożaru wznieconego przez rabusiów z Yunanu. Koniecznie trzeba także wspomnieć o Wat Xieng Thong - najważniejszym klasztorze buddyjskim w Laosie pochodzącym z XVI w. Składa się na niego kompleks budynków: świątyń, kaplic i pagód, jednak tylko górująca nad klasztorem świątynia – Sim pochodząca z 1560 roku, nie została zniszczona przez późniejsze najazdy.
Miasto urzeknie nas swoim spokojem i zaskoczy ilością młodych mnichów przybyłych z całego kraju aby pobierać nauki w przyklasztornych szkołach. Chętnie oni rozmawiają z turystami, chcąc szkolić swój angielski.
W Luang Prabang urzeka architektura a sąsiedztwo laotańskich świątyń z francuską zabudową kolonialną z przełomu XIX i XX wieku naprawdę tworzy niepowtarzalną atmosferę. Przykładem połączenia stylów europejskiego i laotańskiego jest wybudowany w 1904 roku Pałac Królewski, który od 1975 roku, po detronizacji króla, pełni rolę muzeum historycznego.
Cuda przyrody, okolica
Luang Prabang leży w miejscu gdzie rzeka Khan wpada do najdłuższej na Półwyspie Indochińskim rzeki Mekong. Tu właśnie znajduje się jaskinia Pak Ou składająca się z dwóch mniejszych. Gromadzono w niej figurki Buddy, dziś podobno znajduje się tu 4000 figurek. Tradycyjnie w Pimai (laotański nowy rok) przybywał tu monarcha, dziś w tym samym dniu mieszkańcy Luang Prabang i okolicy przybywają w to miejsce z pielgrzymką.
Warte polecenia są wodospady Kuang Si, znajdujące się kilka kilometrów od miasta. Mieści się tu także Centrum Ratunkowe Niedźwiedzi, gdzie mieszkają czarne niedźwiedzie azjatyckie, zwane księżycowymi.
Warte poznania są wioski leżące wokół dawnej stolicy Laosu. Zamieszkują je barwne grupy etniczne, między innymi lud Thai Lu, znany z wyrobów włókienniczych, a wyżej w górach zetkniemy się z plemieniem Hmong.
Niezwykły poranek, magiczny zachód słońca
Dzień w Luang Prabang rozpoczyna się o wschodzie słońca, niezwykłą pełną mistycyzmu procesją mnichów. Mnisi ze wszystkich klasztorów podążają jeden za drugim a laotańczycy klęcząc i schylając głowę wręczają im w ofierze pokarm - gotowany ryż, owoce oraz inne lokalne produkty. Ceremonia ta cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Akcje społeczne nawołują turystów o zachowanie odpowiedniej powagi, oraz o fotografowanie z poszanowaniem mnichów.
Dzień w tej części świata jest naprawdę bardzo upalny. Jednak wieczór przynosi miłe ochłodzenie. Zachód słońca można spędzić nad Mekongiem lub, aby podziwiać panoramę miasta, można udać się na wzgórze Phousi gdzie znajduje się Wat Chom Si. Wraz z zachodem słońca rozpoczyna się nocny bazar (night market) na którym można kupić przeróżne pamiątki, produkty rzemieślnicze czy biżuterię.
Brak komentarzy. |