Czy warto kupić wycieczkę na Cypr Północny? Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych po raz kolejny informuje, iż Rzeczpospolita Polska, jak i inne kraje Unii Europejskiej nie utrzymują kontaktów dyplomatycznych z Turecką Republiką Cypru Północnego, a co za tym idzie, nasi obywatele nie mogą liczyć na pomoc konsularną w razie jakichkolwiek problemów.
Oto treść komunikatu MSZ-u:Z uwagi na powtarzające się przypadki organizacji przez biura podróży działające w Rzeczypospolitej Polskiej (Citron Travel, Exim Tours - przyp. red.) pobytów turystycznych obywateli polskich na terytorium tzw. Tureckiej Republiki Północnego Cypru, Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że Polska nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z tzw. Turecką Republiką Północnego Cypru.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych zwraca uwagę, że lotniska w miejscowościach położonych w tzw. Tureckiej Republiki Północnego Cypru nie są dopuszczone do międzynarodowego ruchu lotniczego, co stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa polskich obywateli.
Tzw. Turecka Republika Północnego Cypru nie jest stroną konwencji wiedeńskiej o stosunkach konsularnych z 1963 r., najistotniejszej w sprawach konsularnych umowy międzynarodowej. Brak jest także jakiegokolwiek innego porozumienia regulującego kwestię wykonywania funkcji konsularnych na tym terytorium. Oznacza to, że wykonywanie opieki konsularnej nad obywatelami polskimi, przebywającymi na terytorium tzw. Tureckiej Republiki Północnego Cypru, nie jest możliwe.
Prosimy o branie tych faktów pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o wyjazdach turystycznych do tzw. Tureckiej Republiki Północnego Cypru.Jest to już kolejny komunikat polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych odnośnie wyjazdów na Cypr Północny. O co chodzi w całym „konflikcie”? Odpowiedź można znaleźć w naszym tekście
Cypr Północny kontra Cypr Południowy.
W odpowiedzi na najnowsze ostrzeżenie MSZ-u, Citron Travel wystosował pismo, które naszym zdaniem niczego nie zmienia i jak można się było domyślać, odwraca „kota ogonem”. Oto jego treść:
Szanowni Państwo,
W nawiązaniu do komunikatu Ministerstwa Spraw Zagranicznych z dnia 12.06.2013 dotyczącego lotnisk w miejscowościach położonych na terenie Tureckiej Republiki Cypru Północnego oraz stosunków dyplomatycznych Polski z tym krajem zwracamy uwagę na kilka faktów dotyczących lotów czarterowych realizowanych na trasie Warszawa-Antalya-Ercan.
Nie jest prawdą, że lotnisko Ercan nie zostało dopuszczone do międzynarodowego ruchu lotniczego. Od przeszło trzydziestu lat, w trybie ciągłym realizowane są loty z obszaru między innymi całej Unii Europejskiej, z międzylądowaniem na terenie Turcji. Z politycznego i technicznego punktu widzenia nie ma jakichkolwiek przeszkód w możliwości zapewnienia lotów przez Turcję, tak jak ma to miejsce obecnie. Takie loty realizowane są nie tylko z Polski ale także innych krajów Unii Europejskiej np. z Włoch, Niemiec, Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Słowenii. Administracja lotnicza Cypru Północnego świadczy usługi zgodnie z wszelkimi standardami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego. Podkreślić też należy, że na lotnisku Ercan, w roku 2009 zainstalowane zostały nowoczesne systemy lokalizacyjne, jakimi nie dysponuje lotnicza administracja po stronie południowej.
W związku z powyższym, lotnisko w Ercan jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w regionie i obsługuje zarówno ruch lotniczy kierowany do Ercan, jak i loty odbywające się nad przestrzenią lotniczą Cypru Północnego.
Zwracamy także uwagę, że wszyscy turyści odwiedzający Cypr Północny mogą korzystać z pełni swoich praw przyznanych na podstawie międzynarodowych przepisów, w tym z opieki konsularnej władz polskich. Polscy obywatele mają prawo skorzystania z polskiej ambasady zlokalizowanej po południowej stronie Cypru, w Nikozji. Ponadto, począwszy od 2003 roku władze Cypru Północnego zliberalizowały politykę co do przekraczania granic, co zostało dodatkowo potwierdzone w ustaleniach z Unią europejską, w Rozporządzeniu Rady UE (WE) nr 866/2004 w sprawie tzw,. zielonej granicy. Obecnie nie ma żadnych ograniczeń w przekraczaniu granic dla turystów przebywających na obszarze Cypru Północnego, w tym celem kontaktu z polską administracją konsularną, co niejednokrotnie miało miejsce. Jak dotychczas nie spotkaliśmy się z przypadkami odmowy udzielenia wsparcia przez polskie władze polskim turystom przebywającym na terenie Cypru Północnego.
Reasumując, nieutrzymywanie stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Turecką Republiką Cypru Północnego nie ma żądnego wpływu na możliwość odbywania wycieczek turystycznych dla polskich obywateli, którzy są objęci odpowiednimi ubezpieczeniami, opieką zdrowotną i administracyjną przez władze Cypru Północnego oraz pracowników biur podróży.
Dyrektor Generalny
Członek Zarządu Citron Travel
Aslihan Ozgur