Wieże widokowe w Polsce stają się coraz bardziej powszechnym elementem krajobrazu. Zapewniają malownicze widoki, pozwalają na podziwianie architektonicznych osiągnięć oraz stanowią cel wędrówek. Wszystkie te aspekty składają się na ich coraz większą popularność. Każdy region może poszczycić się wieżą widokową, podnosząc jego atrakcyjność. Położone są one na szczytach zalesionych szczytów oraz na rozległych równinach. Gdzie znajdują się najbardziej popularne górskie wieże widokowe w Polsce? O kilku z nich wspominamy w naszym artykule, zapraszamy do przeczytania!
Konstruktorzy wież widokowych prześcigają się w wymyślnych kształtach i coraz bardziej imponujących wysokościach. Najwyższa wieża widokowa w Polsce znajduje się w Świeradowie-Zdroju, urokliwej miejscowości położonej w sercu Sudetów. Tamtejszy Sky Walk zaprasza na spacer w chmury na wysokość 62 m. Trasa poprowadzona została spiralnymi platformami, których całkowita długość wynosi 850 m. Po drodze odwiedzający najwyższą wieżę widokową w Polsce mają do dyspozycji kilka atrakcji. Nie brakuje tutaj ciekawych punktów widokowych oraz zabawnych elementów, takich jak na przykład kokon pająka ? plątaniny sieci, która zapewne przypadnie do gustu zwłaszcza najmłodszym odwiedzającym. Na szczycie drewnianej konstrukcji czeka z kolei siatka w kształcie kropli oraz szklana platforma, która umożliwia jeszcze bardziej emocjonujące doznania. Spektakularne są tutaj zachody słońca, zapraszające do spędzenia na szczycie nieco dłuższej chwili. Sky Walk to nie tylko najwyższa wieża widokowa w Polsce, ale i druga pod tym względem w Europie.
Spacer w koronach drzew to jedno z najbardziej fascynujących doświadczeń dla miłośników przyrody. Te wyjątkowe konstrukcje, składające się z wielu platform, korytarzy i schodów, umożliwiają dostęp do najwyższych punktów lasów, gdzie można podziwiać widoki z zupełnie innej, ptasiej perspektywy. Spacer w koronach drzew jest nie tylko sposobem na ciekawe zwiedzanie lasów, ale także na naukę i odkrywanie ekosystemów leśnych oraz ich znaczenia dla naszego środowiska. Wiele tego typu konstrukcji pełni właśnie funkcje edukacyjne: na przystankach umieszczone zostały tablice opowiadające o aktualnym widoku, życiu lasu czy zamieszkujących go zwierzętach. Jeśli chcecie wybrać się na spacer w koronach drzew, polecamy takie opcje:
Ciężkowice (woj. małopolskie) - ponad 1000 m długości, znajduje się na wysokości 370 m n.p.m., tuż przy dobrze znanym Skamieniałym Mieście. W najwyższym miejscu ścieżka wznosi się na wysokość 22 m
Brama w Gorce - jest częścią Centrum Edukacyjno-Przyrodniczego w Nowym Targu, sama ścieżka w koronach drzew ma długość 1,3 km, przechodzi przez podziemny tunel, sporo jest tu platform widokowych, a całość zwieńczona jest dwoma wieżami o wysokości 17 i 35 m
Krynica-Zdrój - wieża widokowa wznosząca się na wysokość prawie 50 m połączona jest ze ścieżką w koronach drzew na ok. 1030 m
Popularne wśród Polaków są także spacery w koronach drzew tuż przy polskiej granicy: Bachledka na Słowacji, w Janské Lázně, Lipnie w Czechach oraz w Rugii w Niemczech.
Nie tylko Beskidy i górskie pasma w zachodniej Polsce mogą się pochwalić wieżami widokowymi. Turyści odwiedzający Bieszczady także mają kilka do wyboru. Położone są one w pobliżu turystycznych miejscowości, co jest ciekawym uzupełnieniem górskiej wycieczki przez połoniny. Najbardziej znane wieże widokowe w Bieszczadach to Korbania, Holica, Muczne i Solina ? ta ostatnia połączona jest z kolejką gondolową rozciągającą się nad zaporą. Dla rodzin z dziećmi i rowerzystów najlepszym wyborem będzie wieża widokowa na Holicy, w okolicy Ustrzyk Dolnych. Tutaj poprowadzona została droga asfaltowa. Spektakularne widoki na pasmo Bieszczad zapewnia wieża w Mucznem, położona na wzgórzu Jeleniowate w pobliżu Centrum Promocji Leśnictwa. Tutaj opcje wejścia są dwie - jedna bardzo stroma, a druga łagodniejsza. Kilka opcji wejścia, o zróżnicowanym stopniu trudności, posiada także wieża na Korbani w sąsiedztwie Bukowca. Także i tak wieża dostępna jest z dziećmi, a widoki rozciągające się ze szczytu wzgórza są niezapomniane.
Sporo innych propozycji wycieczek rowerowych lub spacerów z wieżą widokową w tle możecie znaleźć w portalu Traseo.pl, jak i również w połączonej z nim aplikacji mobilnej Traseo. Szlaki, trasy, mapy.
Autorka: Natalia Szymonowska
Brak komentarzy. |