Bardzo szczegółowy raport został przygotowany na podstawie wyników porównania jakości wody w ponad 20 tys. morskich i śródlądowych kąpielisk w krajach Unii Europejskiej w sezonie letnim ubiegłego roku.
Okazuje się, że 92,1 proc. kąpielisk morskich, oraz 90,2 proc. kąpielisk śródlądowych spełnia minimalne normy jakości. Polskie kurorty niestety nie zawyżały tych statystyk. Z istniejących 88 kąpielisk morskich, 75 proc. spełniło minimalne normy jakościowe, z czego tylko 14 plaży znalazło się w najbardziej prestiżowej grupie, spełniającej najbardziej rygorystyczne normy. Smutnym jest fakt, że liczba kąpielisk nie spełniających norm minimalnych podwoiła się (z 11 do 22) w stosunku do roku wcześniej.
Oto pierwsza piątka państw, gdzie znajdują się najczystsze kąpieliska:
- Cypr;
- Chorwacja;
- Malta;
- Grecja;
- Irlandia.
Przy okazji publikacji raportu przyjęto także znaki informujące plażowiczów o stanie czystości wody. I tak znak pływaka z trzema gwiazdkami oznacza bardzo czysty akwen, z dwiema gwiazdkami oznacza dobrą czystość wody, a z jedną - wystarczającą. W przypadku braku gwiazdki możemy spodziewać się słabej czystości wody, a pływak przekreślony na czerwono oznacza zakaz kąpieli.
Fr, fot. wikimedia.org / 2011-06-20