Który budynek na świecie jest najwyższy? Wieżowce od zawsze fascynowały. Sięgające chmur wielopiętrowe budynki są swoistym symbolem ludzkiej chęci zmierzenia się z siłami przyrody oraz pokonaniem trudności konstrukcyjnych. Gdy wydaje się, że wyższego budynku nie da się już postawić, architekci wpadają na kolejny pomysł. Oto przegląd najwyższych budynków świata.
Więcej, dalej, wyżej
Wyścig po miano najwyższego budynku świata zmusił do wyznaczenia kryteriów ich pomiaru. Pomysłowi architekci dorzucali do budynków coraz to wyższe anteny, które sprawiały, że bez zmian konstrukcyjnych budowli dało się podbić jej wysokość nawet o parędziesiąt metrów. Takie działania szybko ukrócono. Dzisiejsze pomiary wysokości opierają się na kryteriach opracowanych przez Council on Tall Buildings and Ubran Habitat, która zakładają, że budynki można mierzyć na cztery sposoby - od ziemi do iglicy (jeśli budynek takową posiada), od ziemi do dachu, do najwyższego punktu (wliczane są anteny, maszty i inne tego typu konstrukcje) oraz do najwyżej położonego piętra, który służy nie tylko obsłudze technicznej. Tego typu ujednolicenie spowodowało, że z rankingu usunięto niezwykle wysokie, ale nie służące celom biznesowo-rekreacyjnym maszty nadawcze i anteny.
Do pięciu odlicz
Pierwszą piątkę najwyższych budynków świata tworzą obiekty, które zdają się przeczyć prawom fizyki. Niewiarygodny wydaje się fakt, iż dzisiejszy rekord Burdż Dubaj ma zostać już niebawem pobity. Jednak póki co, skupmy się na istniejących obiektach.
1. Burj Dubaj.
Liczący 829 metrów gigant to niekwestionowany lider wszelkich rankingów wysokości i wielkości. Aż nie chce się wierzyć, że niewiele brakowało, a plany jego budowy zostałyby porzucone przed międzynarodowy kryzys gospodarczy. Liczący 163 piętra użytkowy kolos został oddany do użytku 4. Stycznia 2010 roku. Koszty budowy pochłonęły ponad 1,5 miliarda dolarów. W Burj Dubaj, podobnie jak w całych Emiratach, wszystko musi być „naj”- na 124 piętrze znajduje się najwyżej położony taras widokowy świata, na 158 piętrze możemy udać się do najwyżej położonego meczetu, a na 76 piętrze popluskać się z najwyżej położonym basenie. Na wypadek gdyby komuś nie wystarczały modły i kąpiele najwyżej na świecie, może zejść parę pięter w dół i zamówić pokój w jednym z najdroższych hoteli na świecie, którego wnętrza zostały zaprojektowane przez Giorgio Armaniego. Czego chcieć więcej?
2. Abraj Al. Bait.
Jeden nie tylko z najwyższych, ale i najbardziej tajemniczych obiektów na liście. Usytuowany w najważniejszym mieście islamu - Mekce, wieżowiec przeznaczony jest wyłącznie dla oczu muzułmanów, wszak wstęp do miasta mają wyłącznie wyznawcy Allaha. Saudyjczycy pozazdrościli swoim emirackim kolegom i postanowili powalczyć o zwycięstwo w kilku kategoriach „naj”. Abraj Al. Bait posiada najwyżej położony hotel oraz zegar wieżowy, którego tarcza jest drugą co do wielkości na świecie. Jest to także największy pod względem powierzchni budynek na globie. Co ciekawe, w całości został zbudowany dzięki saudyjskim firmom.
3. Taipei 101.
Liczący 509,2 m wieżowiec znajduje się w Tajpej na Tajwanie i 4. Stycznia 2010 r. uchodził za najwyższy budynek świata. Nazwa budynku to akronim słów: Technology, Art., Innovation, People, Enviroment, Identity, zaś liczba 101 oznacza nie tylko ilość pięter, ale także kod pocztowy dzielnicy, w której stoi Taipei. Co ciekawe, był to pierwszy budynek, który przekroczył wysokość pół kilometra nad ziemią, był także pierwszym najwyższym budynkiem wzniesionym w nowym tysiącleciu. W projekcie budynku nic nie jest przypadkowe - kształt oznacza spotykające się cztery strony świata, zaś wysokość 101 pięter nawiązuje do cyklu odnowy czasu, który nastał w czasie budowy. Wieża podzielona jest na osiem segmentów, które liczą po 8 pięter - liczba ta nie jest przypadkowa. W chińskiej kulturze ósemka to symbol szczęścia i pomyślności.
4. Shanghai World Financial Center.
Popularny szanghajski „Otwieracz” to jeden z ładniejszych projektów drapaczy chmur ostatnich lat. Jego budowie towarzyszyły liczne problemy i kontrowersje - począwszy od wycofania się z powodu kryzysu głównego inwestora aż po uwagi społeczeństwa chińskiego co do projektu z otworem w kształcie okręgu, który za bardzo kojarzył się z flagą niezbyt lubianej Japonii. Ostatecznie prace nad budynkiem ruszyły, a projekt został zmodyfikowany. SWFC oddano do użytku 14. Września 2008 r. i z miejsca stał się wizytówką miasta. Na 100 piętrze wieżowca (czyli na piętrze zamykającym otwór) znajduje się taras widokowy z przeszkloną podłogą.
5. Petronas Twin Towers.
Najdoskonalszy przykład, jak nowoczesność potrafi wyprzeć kulturę tradycyjną. Według badań jednego z instytutów, większość ankietowanych na pytanie o symbol Malezji odpowiedziało bez zawahania „Petronas Twin Towers”. Liczące 452 m wieże dość dawno pożegnały się z tytułem najwyższych, jednak wciąż dzierżą miano najwyższych wież bliźniaczych. Najbardziej charakterystycznym elementem budowli jest łączący wieże na wysokości 58 metrów (41. i 42. Piętro) most. Obie wieże mają 76 wind, z których każda jest dostosowana do przewozu 26 osób. Powierzchnia łączna szyb w obu budynkach wynosi 65 tys. m2, co daje liczbę 32000 okien. Aby umyć wieże w całości potrzeba około miesiąca. Imponujące, prawda?
Pokonywanie granic wysokości od zawsze fascynowało człowieka. Począwszy do mitycznej wieży Babel, skończywszy na Burj Dubaj ludzkość pragnie wzbić się jeszcze wyżej. Wraz z rozwojem architektury i techniki przesuwane są kolejne granice. Rekord Dubaju już niebawem ma zostać podbity przez Chińczyków, którym pewnie i tak nie będzie dane długo cieszyć się swoim osiągnięciem. Zastanawiający jest fakt gdzie znajduje się koniec tego wyścigu i czy nie zagraża on bezpieczeństwu ludzi.
Brak komentarzy. |