Pomoc nawigacji podczas poruszania się samochodem w miejscach nieznanych kierującemu jest niedoceniona.
Jeszcze kilka lat temu wszyscy podróżujący samochodami musieli posiłkować się różnego rodzajami mapami. Mimo tego, że większość dróg (głównie w Europie) jest dość dobrze oznaczona, to łatwo jednak zboczyć z trasy omijając jakiś drogowskaz.
Kilka lat temu wprowadzono na rynek bardzo użyteczny wynalazek jakim jest nawigacja GPS (ang. Global Positioning System). W dużym skrócie jest to urządzenie pokazujące nam lokalizację w której znajdujemy się w danym momencie. Z czasem ilość urządzeń wykorzystujących tę technologię istotnie się zwiększyła, a co za tym idzie ich ceny zaczęły stopniowo się zmniejszać. Spadek cen doprowadził do tego, że urządzenia wyposażone w GPS stały się dostępne dla szerszego grona kierowców.
Na rynku dostępna jest szeroka gama przeróżnych urządzeń nawigacyjnych, których ceny wahają się od 150 złotych do ponad 1000 złotych. Czym się w takim razie kierować przy wyborze najlepszego z nich?
Wybierając nawigację należy wziąć pod uwagę dwa główne czynniki:Z powyższych punktów najważniejszym jest ten drugi. Samo urządzenie ma za zadanie znalezienie sygnału z satelity, jednak dokładność i użyteczność GPS uzależniona jest od mapy.
Na rynku mamy dostępne nawigacje, które korzystają z kilku map. Najpopularniejsze w Polsce są MapaMap, Igo oraz Automapa. W praktyce udało mi się przetestować mapy MapaMap oraz Automapę, więc dalsza część tego artykułu będzie opierała się głównie na nich.
Mając do wyboru mapę MapaMap oraz Automapę, zdecydowanie polecę tą drugą. Nie chodzi mi tutaj o miły głos Krzysztofa Hołowczyca, który prowadzi nas podczas trasy, ale o samą dokładność mapy. Przecież od tego zależy kiedy i w jaki sposób dotrzemy ocelu. Obydwie mapy testowałem na terenie Warszawy. Tutaj niestety MapaMap gubiła się bądź z opóźnieniami informowała o zbliżających się manewrach. Automapa natomiast podczas testu praktycznie nie zaliczyła żadnych wpadek. Co więcej, ma jedną wielką zaletę – informuje nas, którego pasa powinniśmy się trzymać dojeżdżając do różnych skrzyżowań oraz wiaduktów. Uważam, że ta opcja jest jednym z ważniejszych atutów tej mapy.
Wracając do MapaMap warto podkreślić, że testy odbywały się głównie w obrębie Warszawy – być może w innych miejscach oraz na terytorium innych krajów dokładność MapaMap jest lepsza.
Reasumując pamiętajmy, że w nawigacji większe znaczenie ma mapa niż samo urządzenie. Artykuł ten został napisany na podstawie doświadczeń z urządzeniem Mio Moov 330, które samo w sobie sprawowało się jak najbardziej poprawnie.
atram | najnowszy TomTom jest super,w Ameryce niezastapiony,bez niego nieda sie podrözowac. |
maciej_moch | Bardzo dobry artykuł ja mam gps w Samsung Omnia co jest super rozwiązaniem bo tel i gps w jednym ściągnełem sobie automape xl i śmiga super można też głosy jakiś lasek lub czesia pozgrywac i jest elegancko:) |