Jak to zrobić? Wystarczy podniesiony kciuk, kawałek kartonu z napisem miejsca docelowego i uśmiech. Gdzie dojedziesz? Teoretycznie gdziekolwiek sobie wymarzysz. Po co? Dla przygody, poznawania nowych ludzi, bezpłatnego podróżowania... powodów skorzystania z autostopu może być mnóstwo...
Autostop to forma turystyki lub podróżowania, polegająca na przemieszczaniu się przygodnie zatrzymanymi pojazdami. W Polsce cieszył się dużą popularnością do końca lat 70. Obecnie przybiera coraz to nowsze formy dzięki internetowi - ogromnym powodzeniem cieszy się e - autostop. Taka forma podróży daje wiele możliwości. Najczęściej z autostopu korzystają młodzi ludzie. Zjawisko to ma wiele plusów, nie można jednak zapomnieć o zagrożeniach związanych z taką wycieczką. Warto jednak wiedzieć na czym polega forma podróżowania jaką jest autostop, co to jest e-autostop czy poznać kilka porad.
Autostop, czyli...
Zjawisko to zostało zalegalizowane w Polsce w 1957 roku. Na początku autostop polegał na tym, że można było kupić od biur podróży książeczki z kuponami, które zostawiało się kierowcy pojazdu. Na takim kuponie znajdowała się liczba kilometrów, a na okładce był czerwony okrąg na białym tle. Miało to spopularyzować autostop i zachęcić kierujących do zabierania autostopowiczów. Jakie trzeba było spełnić warunki? Należało posiadać dokument tożsamości albo legitymację ze zgodą rodziców oraz wystawioną na swoje nazwisko książeczkę oszczędnościową. Osoba, która uczestniczyła w tek akcji uzyskiwała ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Kodeks drogowy zakazywał wożenia ludzi na przyczepie ciężarówki, pojazd miał być również wyposażony w dzwonek, dzięki któremu mogli alarmować kierowcę o niebezpieczeństwie. W praktyce samochody tego nie spełniały, a milicjanci patrzyli na to przez palce. Dla kierowców najważniejszy był koniec sezonu. Dlaczego? Otóż to właśnie wtedy biura turystyczne rozlosowywały nagrody pośród tych, którzy uczestniczyli w akcji i zebrali najwięcej kuponów z kilometrami. Do dziś ludzie wspominają to z sentymentem.
Sława autostopu
„Autostop, autostop, wsiadaj bracie dalej hop.
Rusza wóz, będzie wiózł, będzie wiózł nas dziś ten wóz.
Jedziemy autostopem, jedziemy autostopem.
Hej udał się nam dzisiaj, wóz ten i jego szofer.
Choć deszcz zaczyna mżyć, nam szosy biała nić.
Ucieka wciąż z pod kół galopem.”
To przebój Karin Stanek, świetnie odzwierciedlający popularność zjawiska autostopu. Jerzy Bożyk natomiast skomponował nawet hymn o autostopie. Pojawiała się też piosenka Piosenka o autostopie Heleny Majdaniec & Niebiesko-Czarnych. Motyw ten pojawia się też w wielu innych utworach. Zjawisko stało się muzą dla artystów. Nie tylko w muzyce, ale i serialach można doszukać się wędrowania po świecie autostopem. Najbardziej znany polski serial z tym motywem to Podróż za jeden uśmiech.
Mini poradnik
Poukładany autostopowicz zacznie od sporządzenia planu podróży - sporządzi mapę, przemyśli gdzie będzie spał, jakie ubrania weźmie, co będzie jadł. Ważne jest również wybranie miejsca na łapanie okazji. Najlepszymi miejscami są wjazdy na autostrady i drogi ekspresowe. Kiedy jakiś kierowca jest gotowy zabrać autostopowicza, ten powinien pamiętać o uprzejmości czy zacząć miłą rozmowę na neutralne tematy (nasza podróż, pogoda, sport, muzyka itp.) Obecnie, niestety coraz mniej osób chce podwozić nieznajomych, bojąc się jakiś przykrych czy niebezpiecznych sytuacji. Co ciekawe kobiety są częściej podwożone niż mężczyźni, a ludzie młodzi niż starsi. Z kolei pojedyncze osoby maja większą szansę podwózki niż grupy dwu czy trzy osobowe. Wybierając się w podróż autostopem warto pamiętać, aby nie ufać stu procentowo każdej spotkanej osobie - nie wszyscy są altruistami. Warto również zaopatrzyć się w odblaskowe ubranie przydatne w nocy, dwie baterie do telefonu, na wszelki wypadek, a nawet gaz pieprzowy. Wartościowe rzeczy należy mieć zawsze przy sobie. Pamiętajmy, że w niektórych krajach zjawisko autostopu jest zakazane, np. w Stanach Zjednoczonych.
Nowa wersja: e- autostop
„Wybieram się 10.07 do Niemiec i mam 8 wolnych miejsc może ktoś się dorzuci do paliwka? Wyjazd z Poznania ul. Czechosłowacka”. albo „Jadę w piątek do Sopotu, wracam w niedzielę. Samochód Lexus (super wygodny, klima), jest ktoś chętny?” - to jedne z wielu internetowych ofert. Z łatwością można znaleźć mnóstwo stron internetowych oferujących bezpłatne ogłoszenia ludzi szukających kogoś kto pojedzie z nimi w wyznaczone miejsce i dołoży do paliwa, albo z drugiej strony ogłaszają się autostopowicze poszukujący podwózki. Tak unowocześniona forma podróżowania autostopem jest coraz bardziej popularna. Niej stoisz na drodze, nie musisz wyciągać kciuka i zastanawiać się czy ktoś w końcu zatrzyma się, po prostu czekasz w umówionym wcześniej miejscu i jedziesz. Niebezpieczeństwo pozostaje jednak takie samo, jeżeli nie znasz osoby z którą masz jechać. Dobrze jest umawiać się na parkingach lub stacjach benzynowych, bo w Polsce zabronione jest zatrzymywanie samochodów bezpośrednio na autostradach, również nie można zatrzymywać pojazdów pod wpływem alkoholu lub w sposób zagrażający innym na drodze.
Choć obecnie autostop zmienił trochę swój charakter, to mimo wszystko to wciąż popularne zjawisko. Organizowane są nawet Międzynarodowe Mistrzostwa autostopowe. Uczestniczy w nich nawet około 300 uczestników. Taka podróż to wiele plusów. Wybierając taką wycieczkę nie trzeba płacić, albo przynajmniej wychodzi to o wiele taniej niż bilety. Poza tym poznaje się co i rusz nowych ludzi i zawsze jest ten dreszczyk emocji i przygody. Nigdy niczego do końca nie zaplanuje się. Kierowcy natomiast mają w ten sposób towarzyszy i mogą umilić sobie podróż wzajemną rozmową. Wiadomo jednak, że taka podróż wymaga również rozsądku. Nie można wszystkim bezgranicznie ufać. Niebezpieczeństwo zawsze może się pojawić. Zanim wybierze się autostop dobrze jest wszystko przemyśleć i zrobić bilans zysków i strat.
Brak komentarzy. |