Zapewne niejednokrotnie widziałeś w Internecie filmiki, na których zarejestrowane zostały niebezpieczne zdarzenia z dróg miejskich lub szybkiego ruchu. Niektóre z nich potrafią naprawdę mocno zaskoczyć i wprawić w osłupienie. Zobacz, dlaczego warto wyposażyć swoje auto w rejestrator jazdy.
Kolizje czy wypadki drogowe to zdarzenia nagłe i w zdecydowanej większości przypadków nieprzewidywalne. Niestety niekiedy są trudne do oceny przez Policję lub biegłych, a brak świadków również nie ułatwia wskazania winnego. Szczególnie trudne do oceny mogą okazać się przypadki, kiedy niektórzy kierowcy próbują wymusić odszkodowania z polis ubezpieczeniowych, ponieważ zachowują oni wtedy wszelkie pozory prawidłowej jazdy. Właśnie dlatego nagrywanie poruszania się po drogach za pomocą rejestratorów jazdy może czasami okazać się jedyną drogą dojścia do prawdy.
Rejestratory jazdy stają się coraz bardziej powszechnymi urządzeniami, a co za tym idzie, ich ceny również stają się coraz bardziej przystępne. Ich ceny zaczynają się nawet od stu kilkudziesięciu złotych i różnią się w zależności od jakości nagrywania oraz dodatkowych funkcji. Szeroki wybór wideorejestratorów znajdziesz w sklepie Motoautko.pl.
Na terenie Polski nagrywanie przebiegu poruszania się po drogach jest w pełni legalne, dlatego nie musisz obawiać się o żadne konsekwencje prawne z tym związane. Niestety nie jest tak we wszystkich krajach, dlatego zanim wyjedziesz za granicę z włączonym rejestratorem, sprawdź dokładnie przepisy, które to regulują. Możesz uniknąć wysokich kar.
Nieco inaczej jest w przypadku wykorzystywania zarejestrowanych filmów. W przypadku wystąpienia na drodze zdarzenia film możesz przekazać Policji lub sądowi, a wówczas zostanie użyty jako materiał dowodowy (umożliwia to artykuł 308 Kodeksu Postępowania Cywilnego).
Problem może pojawić się, gdy chcesz zamieścić nagranie w Internecie. Wtedy musisz liczyć się z prawnymi konsekwencjami, ponieważ na nagrania znajdują się numery rejestracyjne innych pojazdów. Zamieszczanie ich w sieci bez zgody właściciela samochodu jest naruszeniem danych osobowych. Jeśli opublikujesz materiał bez zgody, osoba na nim uwieczniona będzie mogła dochodzić od Ciebie odszkodowania.
Istnieją przypadki, kiedy są może odrzucić materiał dowodowy, jakim jest nagranie z rejestratora jazdy. Kiedy może się tak stać?
- W przypadku niewyraźnego zapisu, który nie pozwala zidentyfikować uczestników zdarzenia, sąd nie uzna nagrania jako materiału dowodowego. Często odrzucane są filmy nagrywane w nocy lub czarno-białe.
- Jeśli film nie wskazuje jednoznacznie miejsca wypadku, wówczas również może zostać odrzucony. Często dzieje się tak przy zdarzeniach na drogach poza terenem zabudowanym, gdzie nie ma żadnych charakterystycznych punktów.
- Do przyjęcia filmu jako materiału dowodowego niezbędne jest utrwalenie na nim daty i godziny zdarzenia.
- W jakikolwiek sposób edytowane nagrania również nie są przyjmowane przez sąd jako materiał dowodowy.
- Filmy, które zawierają jedynie skutki kolizji lub wypadku również nie są brane pod uwagę. Aby ustalić winę, niezbędne jest nagranie przebiegu zdarzenia.
Brak komentarzy. |