Wybierając się w podróż w różne zakątki świata, warto jest dowiedzieć się paru rzeczy o miejscu do którego się wybieramy. Dobrze jest wiedzieć co nieco o kulturze, o zwyczajach panujących w danym kraju oraz o religii jaką wyznają miejscowi ludzie.
Na początek zastanówmy się co to jest w ogóle religia. Teoria mówi iż religia to forma świadomości społecznej, obejmująca wierzenia dotyczące genezy i celu istnienia człowieka, ludzkości oraz świata; zwykle jest to wiara w istoty nadprzyrodzone (Boga lub bóstwa) i nieśmiertelność duszy oraz związane z nimi zachowania (tj. kult religijny) i formy organizacyjne (obrzędy). W praktyce religia to po prostu wierzenia grupy ludzi w cos lub kogoś.
Na świecie jest 5 głównych i największych religii.
Największą i najbardziej nam znaną jest Chrześcijaństwo - jest to religia monoteistyczna która powstała w Palestynie (I wiek n.e.). Założycielem jest sam Jezus Chrystus. Chrześcijanie wierzą w Boga oraz Jezusa Chrystusa jego syna. Wierzą, że Bóg stworzył niebo i ziemie. Bóg zesłał na ziemię syna swojego Jezusa aby ten uwolnił świat od grzechu przez swoją śmierć na krzyżu. Świętą księgą chrześcijan jest Biblia, w której zawarte są główne prawdy wiary. Główne grzechy zawarte są w 10 przykazaniach, które dostał Mojżesz. Głównym miastem kultu jest Jerozolima, w której znajduje się grób Chrystusa. Liczba wyznawców chrześcijaństwa wynosi 1065 mln., a zamieszkują oni głównie Europę, są jednak też w każdym innym zakątku świata.
Kolejną wielką religią jest Buddyzm. Jest to także religia monoteistyczna, nazwa wzięła się od jej założyciela czyli Buddy. Powstała w Azji, konkretnie w Indiach w V wieku p.n.e. Głosi ona iż człowiek powinien wyrzec się dóbr, pragnień oraz okazywać dobroć, życzliwość, współczucie drugiej osobie. Budda naucza także iż nie ma nic trwałego i wszystko cały czas się zmienia. Świętą księgą Buddyzmu jest Mahajan. Modlitwy prowadzą mnisi i odbywają się one w klasztorach. Buddyzm w dzisiejszych czasach popularyzuje się na całym świecie ma około 310 milionów wyznawców głównie w Korei, Japonii, Indiach, Chinach i Neapolu.
Jedną z mniejszych, ale za to bardzo istotnych religii jest Judaizm. Jest to religia monoteistyczna i podobnie jak Chrześcijaństwo powstała w Palestynie. Założył ją Abraham, któremu objawił się Bóg i kazał czcić tylko jego. Judaizm jest to przede wszystkim religia żydowska, polega na przyjęciu przez naród żydowski wiernego wypełniania praw boskich. Jedyny żydowski Bóg to Jahwe, a księgą Judaizmu jest Tulmuda, Tora i Stary testament. Nauczycielami w Judaizmie są Rabini którzy modlą się z wiernymi w synagogach. Wyznawcy tej religii zamieszkują Bliski Wschód, Afrykę i Europę Północną a liczba ich sięga 17 milionów.
Następna wielka religia to Islam. Założył ją Mahomet w VI wieku w Arabii. Muzułmanie w swojej religii nazywają Boga Allachem i w niego wierzą. Księgą, którą uważają za świętą jest Koran. Bóg w Islamie jest postrzegany jako absolutny i jedyny stwórca, który może wszystko, dać i zabrać włącznie z życiem. Domem dla wyznawców Islamu jest Meczet, modlitwy są prowadzone w tej świątyni przez Imama. Miejscem, które chociaż raz w życiu każdy zrzeszony w Islamie, musi odwiedzić jest Jerozolima i Mekka. Islamskie prawo to „szari’at”, czyli „wysoka droga” i wzdłuż tej drogi Allach nakazuje poruszać się muzułmanom. Wyznawców Islamu jest ponad 550 milionów a zamieszkują oni głównie Irak, Liban, Pakistan i Indie oraz część zachodniej Europy (np. Francja, Niemcy i Wlk. Brytanię).
Ostatnią wielką religią (drugą po Chrześcijaństwie) jest Hinduizm. Religa Indyjska, która powstała w V wieku p.n.e. Wyznawcy wierzą w jednego Boga jednak w wielu postaciach. Według Hinduizmu człowiek po śmierci odradza się w nowym wcieleniu, za każdym razem udoskonalając karman. Może to trwać nawet tysiąc lat. Księgami są Księgi Wedy i Księga Manu oraz eposy Ramajana i Mahabharata. Nauki odbywają się w pięknych i wielkich świątyniach - prowadzone są przez kapłanów braminów. Wielu Hindusów pielgrzymuje też do głównych ośrodków religijnych (np. Varanagi), by zanurzyć się w świętych wodach Gangesu. Ciała zmarłych poddawane są kremacji i wrzucane do rzeki. Terenami na których żyją wyznawcy Hinduizmu są Indie i płd-wsch. Azja. Liczba to około 700 milionów.
Każda z opisanych religii jest wielka, każda ma coś też ze sobą wspólnego czyli to, że jest monoteistyczna - wieży w jednego boga czasami w wielu postaciach. Hołd stwórcy zawsze oddawany jest w specjalnych miejscach, świątyniach charakterystycznych dla każdej religii. Prawa wiary zawarte są natomiast w świętych księgach. Każde wyznanie zrzesza miliony wiernych, żyjących w wybranych krajach świata.
Brak komentarzy. |