Szkocja wchodzi w skład Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, jednakże już niedługo Szkoci będą mogli zyskać niepodległość, a to za sprawą referendum, które ogłosił minister autonomicznego rządu Szkocji Alex Salmond.
Jak zapowiedział Salmond rząd chce w bieżącej kadencji rozpisać referendum niepodległościowe, w którym mieszkańcy Szkocji będącej obecnie monarchią konstytucyjną będą mogli zadecydować czy chcą mieszkać w niepodległym państwie.
Alex Salmond jest liderem Szkockiej Partii Narodowej (Scottish National Party), która w ostatnich wyborach w maju 2010 roku zdobyła parlamentarną większość. Jego zdaniem mieszkańcy Szkocji wskażą, aby kraj stał się suwerennym państwem, będącym partnerem zarówno dla Unii Europejskiej, jak i innych części Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
Opcje referendum
Referendum ma odbyć się pomiędzy początkiem 2013 roku, a majem 2015. Mieszkańcy mają mieć do wyboru dwie możliwości: uzyskanie pełnej suwerenności jako niepodległe państwo oraz pozostanie jak dotychczas w ramach Zjednoczonego Królestwa, jednakże z większymi przywilejami jeśli chodzi o politykę fiskalną.
Co po uzyskaniu niepodległości?
Jeśli w wyniku referendum Szkoci opowiedzą się pełną suwerennością, kraj zyskał by m.in. własną armię, pozostałaby jednak obecnie obowiązująca waluta czyli funt szterling. W przyszłości Salmond jest za wejściem do strefy euro.
Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii to unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia.
Szkocja jako część Zjednoczonego Królestwa posiada dużą autonomie wewnętrzną (m.in. własny parlament), jednakże rząd nie ma wpływu na wiele kluczowych spraw jak np. świadczenia socjalne, polityka międzynarodowa czy obronna.
Brak komentarzy. |