Ubezpieczenia komunikacyjne, to obowiązkowe ubezpieczenia, których zakres reguluje kodeks cywilny. Dotyczą one przemieszczania się pojazdami mechanicznymi po ruchu lądowym. Ubezpieczenie komunikacyjne obejmuje obowiązkowe ubezpieczenie OC oraz dobrowolne Autocasco, NNW, Assistance. Przed zakupem polisy i w trakcie korzystania z niej warto poznać wynikające z niej prawa i obowiązki.
Obowiązkowe OC jest ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej, którego rolą jest ochrona innych uczestników ruchu drogowego i wypłata im świadczeń w sytuacji, gdy spowodujemy wypadek lub stłuczkę. OC chroni majątek ubezpieczonych i gwarantuje pokrycie kosztów naprawy auta osób poszkodowanych. Dobrowolne ubezpieczenie AC (autocasco) gwarantuje wypłatę świadczenia na naprawę własnego auta w sytuacji, gdy sprawcą wypadku jest sam ubezpieczony. NNW jest z kolei ubezpieczeniem chroniącym pasażerów od następstw nieszczęśliwych wypadków, a zatem ich rola podobna jest do ubezpieczenia na życie, z tą różnicą, że dotyczy tylko wypadków samochodowych. Ubezpieczenie assistance zapewnia poszkodowanemu pomoc techniczną, medyczną i informacyjną w sytuacji wypadku, czy awarii samochodu. Zakres świadczeń assistance uzależniony będzie od potrzeb klienta i wybranego przez niego wariantu.
Polisę wykupuje się na rok czasu, a umowę należy zawrzeć najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Bez względu a to, czy pojazd jest używany, czy też nie konieczne jest jego ubezpieczenie w ramach OC. Główną zasadą przy ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej jest nieprzerwany czas pomiędzy kolejnymi polisami. Za brak ubezpieczenia OC grozi kara finansowa. Polisa chroni pojazd osoby trzeciej oraz pasażerów sprawcy, jednak nie pokrywa kosztów naprawy własnego auta. Co ważne polisa obejmuje nie tylko szkody powstałe w ruchu, ale również na postoju i podczas wsiadania oraz wysiadania. Ochronę ubezpieczeniową mamy również poza granicami kraju poruszając się określonym samochodem. Obowiązkiem ubezpieczeniowym są objęte nie tylko samochody, ale również motocykle, skutery, motorowery, a nawet przyczepy kampingowe, ciągniki rolnicze oraz quady.
Właściciel auta ma prawo wypowiedzieć umowę zawartą z określoną ubezpieczalnią. Jest to możliwe w sytuacji wyrejestrowania pojazdu, ale również w chwili nabywania używanego pojazdu, kiedy to kupujący ma prawo wykupić polisę w wybranej przez siebie ubezpieczalni, rezygnując z tej, którą nabył wraz z pojazdem. Najpóźniej jeden dzień przed końcem polisy można wypowiedzieć umowę ubezpieczycielowi i zawrzeć umowę z innym, który oferuje lepsze warunki. Jeśli umowa nie zostanie wypowiedziana przedłuży się automatycznie, jednak nawet wtedy jest możliwość jej wypowiedzenia.
Ubezpieczenia OC stanowią najważniejszy segment na polskim rynku ubezpieczeń. Pomoc w znalezieniu dogodnej oferty można uzyskać tutaj: https://autobooking.com/pl/for-owners
Brak komentarzy. |