Zadbany i sprawny układ hamulcowy to podstawa bezpiecznej jazdy autem. Jego niespodziewane awarie często przydarzają się w momentach, w których jest nam najbardziej potrzebny. Zobacz jak dbać o układ hamulcowy aby zachować maksimum bezpieczeństwa podczas jazdy.
Jeżeli jeździmy używanym autem, które ma już parę lat warto śledzić na bieżąco to czy nasze przewody hamulcowe są sprawne i nie zaczynają rdzewieć. Takie kontrole dobrze jest wykonywać w szczególności po okresie zimowym, kiedy na drogi sypane są znaczne ilości soli. Przewody hamulcowe są wtedy szczególnie mocno narażone na pokrywanie się rdzą, która może doprowadzić do ich zepsucia. Jeżeli stanie się to podczas jazdy rozpędzonym autem, przyczyni się do powstania bardzo niebezpiecznych sytuacji. Jadąc na zatłoczonej, miejskiej drodze, nie będzie czasu na stopniowe zatrzymywanie się i wytracanie prędkości pojazdu.
Nie bez znaczenia jest miejsce, w jakim zdecydujemy się dokonać przeglądu układu hamulcowego. Warto zadbać o wysoką jakość usług i profesjonalizm miejsca, w którym zamierzamy je serwisować - wybór odpowiedniego serwisu, doświadczonego w pracy z wysokiej jakości autami to połowa sukcesu. Miejsce cieszące się zaufaniem klientów, to np. warszawska Autoreduta, która posiada fachowców dedykowanych różnym markom samochodów marek premium i top premium.
Jak zadbać o przewody hamulcowe, zwłaszcza zimą? Podstawową zasadą jest utrzymanie ich w czystości. Jeżeli myjemy auto przy pomocy myjki ciśnieniowej, warto skręcić koła i skierować strumień wody również na ich wewnętrzne części takie jak elementy zawieszenia i hamulców. Zwróćmy wtedy uwagę na to, czy elastyczne części przewodów są dobrze przymocowane do elementów zawieszenia - jeżeli będą obluzowane, może to doprowadzić do ich pęknięcia.
Klocki hamulcowe, to element narażony na największe zużycie podczas procesu hamowania. Ich regularna wymiana jest ważna, ponieważ jeżeli tego nie zrobimy - hamowanie nie tylko będzie mniej efektywne, ale także może doprowadzić do zniszczenia tarcz hamulcowych. Ich wymiana jest znacznie droższa niż wymiana klocków.
Aby przedłużyć nieco ich żywotność, warto jest nauczyć się manewru hamowania silnikiem, poprzez odpowiednią redukcje biegów. Dzięki temu klocki hamulcowe nie będą się tak szybko zużywały. Ten manewr oszczędzi również tarcze hamulcowe, a nam pozwoli na mniejsze zużycie paliwa.
Wśród niektórych mechaników panuje przekonanie, że nie ma potrzeby wymieniania płynu hamulcowego, dopóki auto jej nie sygnalizuje. Należy brać pod uwagę to, że nawet jeżeli poziom płynu hamulcowego jest w porządku, im jest starszy tym więcej ma w sobie zaabsorbowanej wilgoci. Może to doprowadzić do powstania korków parowych i przy mocnym hamowaniu pedał „wpadnie nam w podłogę” uniemożliwiając prawidłowe hamowanie.
Z tego powodu, koniecznie należy wymieniać płyn hamulcowy w okresach wyznaczonych przez producenta auta. Dla własnego bezpieczeństwa, warto zachować przezorność.
Klocki hamulcowe, przewody i płyn - to trzy najważniejsze elementy układu hamulcowego. Jeżeli będziemy właściwie o nie dbali i pamiętali o regularnej konserwacji - nasz samochód będzie bezpieczny zarówno dla nas jak i dla innych użytkowników dróg.
Brak komentarzy. |