Nowe przepisy zakazują sprzedawania, przechowywania i używania toreb foliowych oraz wszystkich innych opakowań wykonanych z polietylenu, z wyłączeniem opakowań wykorzystywanych przy transporcie odpadów biomedycznych. Osoby, które nie dostosują się do nowych przepisów mogą spędzić do 5 lat w więzieniu, i zapłacić karę w wysokości nawet 100 tys. rupii (około 6 tysięcy złotych).
Ekologia i bezpieczeństwoTak surowe przepisy zostały wprowadzone, gdyż mieszkańcy indyjskiej stolicy nie przestrzegali zakazu wprowadzonego w 2009 roku, na mocy którego nie wolno było używać toreb foliowych o grubiści powyżej 0,04 mm.
Dla mieszkańca Europy przepis taki może wydać się kontrowersyjny, jednak jeśli dodamy, że jednego dnia w
Delhi zużywa się nawet 10 milionów toreb foliowych, zakaz wydaje się być jak najbardziej zasadny. Co więcej, w porze deszczowej torby zapychają kanalizacje i powodują lokalne podtopienia.
Władze Delhi poinformowały, że w pierwszym okresie obowiązywania nowych przepisów, wysokie kary nie będą nakładane, aby mieszkańcy miasta zdążyli zaopatrzyć się w torby wykonane z materiału czy papieru. Zapowiedziano jednak kontrole, które obejmą m.in. sklepy oraz hotele.