Wakacje w Egipcie - praktyczne porady. Co musisz wiedzieć, zanim kupisz wycieczkę do Egiptu? W miejscowościach turystycznych w Egipcie bardzo nie odczuwamy różnic kulturowych i obyczajowych. Egipt jest jednak krajem gdzie ludzie zachowują się inaczej niż my, a wpływ religii na życie codzienne jest bardzo duży. Przekonamy się o tym, gdy tylko opuścimy mury hotelu.
Sprawdźmy więc jakie zwyczaje panują w Egipcie i jak powinniśmy zachowywać się w kraju faraonów, aby nie popełniać faux pas podczas naszych upragnionych wakacji.
Powitanie - Mężczyźni witają się ze sobą uściskiem dłoni, pocałunkiem w policzek lub obejmując się. Na ulicach można często zauważyć idących i obejmujących się mężczyzn. Nie ma w tym żadnego podtekstu erotycznego, w taki sposób wyraża się przyjaźń. Arabowie są bardziej emocjonalni niż Europejczycy, mówią głośniej i gestykulują znacznie więcej. Kontakt wzrokowy uważany jest za rzecz intymną. Patrzenie w oczy może być uznane za napastliwość, dlatego podczas rozmowy lepiej tego nie robić i spoglądać raczej poniżej linii oczu rozmówcy. Egipcjanie nie przywiązują zbytniej wagi do punktualności, spóźnienia są powszechnie tolerowane. Generalnie pośpiech nie jest dobrze widziany, dlatego nie powinno się okazywać zniecierpliwienia spóźnieniem, ani tego, że spieszymy się i nie mamy czasu.
Fotografowanie - Nie wolno nikomu zrobić zdjęcia bez jego zgody, zwłaszcza jeżeli jest to kobieta. Nie należy także fotografować modlących się. Przy niektórych zabytkach obowiązuje dodatkowa opłata za robienie zdjęć. Jeśli chcemy zrobić komuś zdjęcie na ulicy, powinniśmy wcześniej spytać. Nie jest wykluczone, że dana osoba zgodzi się, ale... nie za darmo (mowa oczywiście o słynnym bakszyszu).
Religia - Stanowi ona ważny element życia, nakazy religijne są traktowane na równi z prawem świeckim. Choć Egipt jest uważany za jedno z najbardziej postępowych państw regionu, to siła tradycji i religii jest tam bardzo duża. Wchodząc do meczetu należy mieć zakryte kolana, ramiona i głowę oraz zdjąć buty. Lepiej nie krytykować otwarcie religii, ani nie próbować przekonywać co do wyższości innych wyznań. Może to być odebrane jako próba nawracania i namowa do zmiany wyznania, a taka działalność jest prawnie zakazana.
Zaproszenia - Egipcjanie są narodem otwartym i gościnnym, bardzo często mogą nas chcieć zaprosić do swojego domu. Zgodnie z tradycją pierwszemu zaproszeniu należy odmówić. Jeżeli oferta zostanie ponowiona trzeba ją przyjąć. Jeżeli złożymy komuś obietnicę odwiedzin powinniśmy jej dotrzymać, inaczej dla gospodarza będzie to obraza i upokorzenie. W rewanżu przyjęte jest zazwyczaj zaproszenie do restauracji.
Zakupy i napiwki - Bakszysz to słowo chyba najbardziej znane zagranicznym turystom. Bakszysz to po prostu napiwek, którego oczekuje się za każdą niemal przysługę: posprzątanie pokoju, wezwanie taksówki, przeniesienie bagażu, zgoda na zrobienie zdjęcia, dlatego warto mieć przygotowane trochę drobnych pieniędzy. Na egipskich bazarach należy się targować. Handlarze przeważnie żądają podwójnej ceny i oczekują negocjacji. Jeżeli uzyskana kwota nas nie zadowoli i postanowimy odejść cena może zostać w ostatniej chwili opuszczona.
Czego unikać, na co uważać? - Pokazywania kciuka w geście „ok” - w Egipcie jest to równoznaczne z pokazaniem środkowego palca. Kręcenia palcem loczków we włosach - oznacza to przyzwolenie na seks. Lewą ręką nie wolno niczego podawać, ani posługiwać się nią przy jedzeniu, gdyż uważana jest ona za nieczystą. Bierze się to stąd, że toalety publiczne tzw. azjatyckie nie są/były wyposażone w papier toaletowy, ale w mały kranik, a lewa ręka jest/była przeznaczona do celów higienicznych. Zakazane jest posiadanie narkotyków oraz wszelkiej pornografii (gazety, DVD). Panie, poza plażami i kurortami, powinny unikać zbyt wyzywających strojów. Może to powodować lekki niesmak, a przede wszystkim prowokować zaczepki, bo zbyt rozebrana kobieta nie jest godna szacunku.
Kobiety w Egipcie - Zachowanie egipskich kobiet nadal determinuje wiele zakazów i nakazów. Wychodząc z domu powinna mieć zakryte ciało. Obowiązuje zasada braku kontaktu fizycznego między kobietą a mężczyzną, dlatego z kobietą należy przywitać się skinieniem głowy, w rachubę nie wchodzi uścisk dłoni, ani tym bardziej całowanie. Szanująca się egipska kobieta nie powinna w żaden sposób odpowiadać na męskie zaczepki. Każde słowo z jej strony może być uznane za zachętę. W egipskim metrze ostatni wagon zarezerwowany jest zazwyczaj dla kobiet, które mogą z niego skorzystać, aby nie narażać się na zaczepki. Jeżeli kobieta podróżuje w jednym wagonie z mężczyznami nie może usiąść obok mężczyzny, ponieważ jest to uznawane za próbę zawarcia znajomości. W autobusie kobiety siadają zazwyczaj z przodu. Zasada segregacji płci bywa stosowana także w kolejkach, to znaczy kobiety i mężczyźni stoją w osobnych „ogonkach”.
Panom odradza się zaczepianie i otwarte flirtowanie z Egipcjankami. Jest to złamanie zasad moralnych i może się skończyć dość nieprzyjemną interwencją ze strony mężczyzn. Również w środkach transportu mężczyzna nie powinien zajmować miejsca koło kobiety, zwłaszcza jeżeli podróżuje ona z innym mężczyzną.
Brak komentarzy. |