Podróże samochodem to czas przygody i wspomnienia, których nigdy nie zastąpi żaden inny środek lokomocji. Choć musimy liczyć się z długim czasem jazdy za kierownicą, kosztami związanymi z paliwem, a nierzadko i innymi, jeśli w grę wchodzi wyjazd zagraniczny, to jednak coraz chętniej decydujemy się, by zakosztować w tak zorganizowanych wakacjach. Odkładamy na bok oferty biur podróży, które nie spełniają naszych oczekiwań. Pragniemy większego luzu i spontanicznych wyjazdów. Z podekscytowaniem siadamy do auta wraz ze znajomymi lub rodziną i pragniemy być już u celu. I wszystko byłoby pięknie, gdyby nie stłuczka, która przytrafiła się po drodze. Takie sytuacje zdarzają się zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Co robić, gdy wakacyjna podróż zyskuje miano nieoczekiwanej i mało przyjemnej przygody?
Gdy dochodzi do zdarzenia drogowego, w pierwszej kolejności musimy zadbać o bezpieczeństwo swoje, ale i innych. Nie powinniśmy tarasować drogi - samochód należy przestawić w miejsce, które nie zagraża innym uczestnikom drogi, o ile jest taka możliwość. Ponadto sprawdzamy stan zdrowia ewentualnych poszkodowanych. Większość stłuczek kończy się głównie strachem, nerwami i niestety kosztami, ale na szczęście bez większych obrażeń. W przypadku konieczności wezwania pogotowia, jak i wtedy, gdy obrażenia okazują się poważne, nie mamy już do czynienia ze stłuczką, a z wypadkiem.
Mając za sobą wszystkie czynności związane z zapewnieniem sobie i innym bezpieczeństwa, możemy zająć się formalnościami. Wzywanie policji nie jest obowiązkowym, ale powinniśmy mieć przy sobie w takim wypadku formularz, tzw. podwójne oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Znajdą się w nim dane uczestników stłuczki, w tym zeznanie przebiegu oraz skutki. Do tego podstawowe dane, jak imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu oraz numer dowodu osobistego bądź numer PESEL, a także opis.
BLS, czyli bezpośrednia likwidacja szkód, to inna alternatywa, którą można wziąć pod uwagę w razie stłuczki. Zgłaszanie szkody w tej formie powoduje, że całość formalności, zgłoszenia i wszystkie sprawy związane z wypłacaniem odszkodowania, przejmuje na siebie właściwy zakład ubezpieczeń.
Bezpośrednia likwidacja szkód jest wygodną opcją dla wielu z nas, bo oszczędza czas i również nerwy związane z dopełnieniem niezbędnych formalności. Poza tym można mieć pewność, że odszkodowanie zostanie wypłacone od właściwego podmiotu. O tym, w jaki sposób działa BLS, możemy przeczytać na stronie http://www.zglaszamstluczke.pl/.
Ofertę bezpośredniej likwidacji szkody, towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają od kwietnia 2015 roku. Nie oznacza to, że wszyscy ubezpieczyciele będą posiadać taką opcję, ale warto dowiedzieć się, czy wybrane przez nas towarzystwo zapewnia w oferowanych pakietach BLS. Choć nie jest to obowiązkowe, to jednak spędzając sporo godzin za kierownicą i będąc nawet najostrożniejszym kierowcą, trzeba liczyć się z ryzykiem uczestniczenia w kolizji.
Jak wygląda likwidacja szkody z OC sprawcy? Cały proces ulega rozpoczęciu w momencie zgłoszenia szkody i wysłania kompletu zdjęć, które zostały zrobione na miejscu. Wystarczającym dowodem są fotografie wykonane telefonem, jednak trzeba zadbać o to, by były ostre, możliwie wyraźne i jasne. Jeśli w naszym odczuciu to zbyt mało, by dokładnie udokumentować szkodę, można poprosić o oględziny przedstawiciela towarzystwa ubezpieczeniowego. Do rzeczoznawcy należy wyliczenie wymiaru szkody.
Naprawa może być dokonana wtedy, gdy zostaje uznana szkoda częściowa. Oznacza to, że koszty naprawy nie przekroczą wartości pojazdu, jaka została określona w dniu zdarzenia. Całkowita szkoda to niestety odwrotna sytuacja, gdy rzeczoznawca uznaje, że koszty naprawy będą przewyższać wartość samochodu z dnia zdarzenia i niemożliwym będzie wykonanie takich czynności. Rozliczenie w pierwszym przypadku następuje bezpośrednio między warsztatem a ubezpieczycielem bądź w formie gotówkowej/bezgotówkowej. Odszkodowanie wypłacane jest do 30 dni od momentu zgłoszenia szkody, ale zwykle następuje nawet w o połowę krótszym czasie.
Wykupując ubezpieczenie w wybranym towarzystwie, warto dowiedzieć się o możliwości, jakie niesie bezpośrednia likwidacja szkód, a także elementy dodatkowe z takiego pakietu, jak chociażby samochód zastępczy. Wybór droższej oferty finalnie może się okazać korzystniejszym i dającym nam więcej spokoju, w razie uczestnictwa w kolizji.
ŹRÓDŁA:
Brak komentarzy. |