Lato to czas podróży. Dla posiadaczy czworonogów to też czas dylematu: zostawić psa z kimś zaufanym, czy może zabrać pupila ze sobą na zagraniczny wyjazd. Jeżeli zdecydujesz się na tę drugą opcję, musisz pamiętać o ważnych formalnościach, które powinieneś spełnić przez przekroczeniem granicy. W artykule podpowiadamy Ci najważniejsze z nich.
Na początek najważniejsze jest to, by nadać psu numer identyfikacyjny, czyli zachipować go (jeśli do tej pory tego nie zrobiłeś). Chip umieszczany jest za pomocą strzykawki, na karku czworonoga. Pamiętaj, że musi spełniać normy ISO (Międzynarodowej Organizacji Normalizacji), w przeciwnym razie możesz spodziewać się utrudnień podczas przekraczania granicy. Koszt chipa to ok. 50 zł. Gdy już uporasz się z tą kwestią, kolejna formalność: Twój pies musi mieć paszport! Wyrobisz go w wybranych lecznicach i klinikach weterynaryjnych. Jeśli mieszkasz w mniejszym mieście i nie udało Ci się odnaleźć weterynarza świadczącego tą usługi, zawsze możesz zgłosić się do Głównego Inspektora Weterynaryjnego (otrzymasz informacje, gdzie najbliżej Twojego miejsca zamieszkania znajduje się taka placówka). Do psiego paszportu, weterynarz wpisuje numer chipa oraz daty ostatnich szczepień. Dokument jest ważny we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
Najistotniejsze jest to przeciwko wściekliźnie - wymóg wspólny dla większości krajów. Niektóre wymagają też zaświadczenia o przeprowadzonym leczeniu przeciw tasiemcom i kleszczom (Irlandia i Malta). Jeżeli wybierasz się poza Europę, np. do Stanów Zjednoczonych wystarczy tylko szczepienie przeciw wściekliźnie (miesiąc wcześniej). Najwięcej problemów może dostarczyć podróż do Australii - państwo to ma bardzo restrykcyjne wymogi, a niektóre rasy psów nie są nawet wpuszczane. Ostatnio przekonał się o tym aktor Johnny Depp i jego żona, Amber Heard, którzy stanęli przed australijskim sądem za niedopełnienie wszystkich formalności związanych z przewiezieniem dwóch czworonogów. Wiele krajów ma dodatkowe wymogi, dlatego przed wyjazdem, zapoznaj się z informacjami na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego.
Wybierając się w zagranicę musisz pamiętać, że Twój psiak potrzebuje wygodnego transportera. Sklepy zoologiczne oferują wiele rozwiązań. Masz do wyboru transportery w formie klatek, toreb na kółkach, czy kontenerów, które dostępne są m.in. na https://www.naszezoo.pl/. W dużej mierze wybór zależy od środka lokomocji. Jadąc samochodem, możesz przewozić psa na tylnym siedzeniu - wtedy dobrym rozwiązaniem jest mata. Podróżując autobusem czy pociągiem, wystarczy torba na kółkach oraz do ręki (w przypadku mniejszego zwierzaka) lub kontener. Większy problem stanowi podróż samolotem - klatka zawsze musi spełniać normy znajdujące się w regulaminie wybranych przez Ciebie linii lotniczych.
Pamiętaj - podróż z czworonogiem wymaga pewnego przygotowania, dlatego zajmij się tym odpowiednio wcześnie!
Brak komentarzy. |