Każda podróż to przygoda, ale również i ryzyko. Właśnie dlatego bardzo ważne jest posiadanie polisy turystycznej. Jej wybór wbrew pozorom jest bardzo prosty, o ile wiesz na co zwrócić uwagę. Niestety nie każdy produkt ubezpieczeniowy jest idealny i posiada drobne wady. Warto wiedzieć, czego unikać przy wyborze, tak, aby ubezpieczenie faktycznie obowiązywało nas w każdej sytuacji.
Ubezpieczenia turystyczne są nieodzownym elementem podróży, mimo że nie wszyscy zdają sobie sprawę z ich wartości. Mając nadzieję, że w czasie urlopu nic złego się nie wydarzy, zdajesz się na swoje szczęście, które niestety nie zawsze dopisuje. Ubezpieczenie na wyjazd zagraniczny zapewni Ci gwarancję pokrycia kosztów leczenia oraz dodatkowe odszkodowania w ramach następstw nieszczęśliwych wypadków, odpowiedzialności cywilnej czy utraty bagażu.
Zanim zdecydujesz się, na którąś z ofert, powinieneś dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że wybrana polisa, zapewni Ci pomoc, której oczekujesz. W dokumencie tym, możesz bowiem znaleźć wiele informacji, które niekoniecznie Ci się spodobają i przez które wolałbyś wybrać inny produkt.
Przedstawiamy kilka, bardziej lub mniej oczywistych faktów na temat ubezpieczeń.
Wiemy, że ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków ma na celu wypłatę świadczeń w razie śmierci bądź uszczerbku na zdrowiu. W tym drugim przypadku otrzymasz procentowy udział sumy ubezpieczenia, określony na podstawie tabeli zawartej w OWU. Każde z towarzystw posiada podobne warunki. Jednak jeżeli chodzi o śmierć ubezpieczonego sprawa wygląda inaczej. Wydawać by się mogło, że rodzina otrzyma pełna sumę ubezpieczenia NNW. Nie zawsze! Powinieneś wystrzegać się produktów, które określiły wypłatę na poziomie np. 50 % czy 60 %. W takiej sytuacji możesz również zwiększyć sumę ubezpieczenia.
Jak się okazuje, dla niektórych towarzystw ma znaczenie rodzaj szkody. Tak, jak w przypadku NNW, tak też tutaj ma to wpływ na sumę ubezpieczenia OC. W przypadku szkód na osobie, maksymalna kwota jaką wypłaci towarzystwo, to określona w polisie suma. Natomiast jeżeli dojdzie do szkody na mieniu, niektórzy ubezpieczyciele określają limit, który wynosi np. 10 % lub 20 % SU.
Przykładowo, jeżeli suma ubezpieczenia OC jest określona na 10 000 zł to:
Przed zakupem upewnij się czy towarzystwo nie posiada takiego zapisu i albo wybierz inny produkt, albo zwiększ sumę ubezpieczenia OC.
Jeżeli przed wyjazdem zapomniałeś kupić polisę możesz to zrobić przez internet. Kupując ubezpieczenia turystyczne online za granicą musisz jednak pamiętać o okresie karencji, który wynosi nawet 7 dni. Oznacza to, że posiadasz polisę, ale jeżeli w ciągu tych kilku dni wydarzy się wypadek, ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności. W tym okresie lepiej nie wychodź z domu - oczywiście to tylko żart, musisz mieć jednak świadomość, że polisa nie zadziała. Będąc za granicą i kupując ubezpieczenie, porównaj ile wynosi okres karencji w poszczególnych towarzystwach. Zazwyczaj są to terminy od 2 do 7 dni. Oczywiście wybierz ten najkrótszy.
Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z porównywarki internetowej. Dzięki niej, w jednym miejscu porównasz najlepsze oferty ubezpieczycieli, zapoznasz się z ich szczegółami oraz będziesz mógł od razu kupić polisę, mając pewność, że są to najkorzystniejsze dla Ciebie warunki. Przykładowo ubezpieczenia turystyczne online zobacz na polisaturystyczna.pl To jedna z najlepszych porównywarek, która umożliwi zakup ochrony dopasowanej do Twoich potrzeb.
piea | zwróćcie szczególną uwagę na wysokość KL (kosztów leczenia); w razie jakiegoś poważniejszego zdarzenia (typu :udar, skomplikowane złamanie, zabieg operacyjny) - KL przy standardowej polisie z pewnością nie wystarczy i potem mogą być problemy ; KL w "dobrej" polisie powinno opiewać na minimum 30-40 tys EUR; przy czym zwróćcie uwagę czy włączone są w to koszty transportu do kraju, jeśli tak, to te pomniejszają sumę ub KL, dlatego same koszty transportu powinny mieć dodatkowo s.u w wysokości ok 20-30 tys EUR. Niestety tzw sprzedawane pakietowe standardy (przez Biura Podróży) niczego takiego w takich wysokościach nie mają. Ważne są też (choć brzmi to trochę jak horror) - koszty transportu zwłok do kraju (bo razie czego po co rodzina ma mieć problemy finansowe) . Reasumując: nie sztuka wyjechać! sztuką jest wrócić cało i zdrowo w jednym kawałku i nie stać się przy okazji bankrutem:) , bo niestety w razie jakiegoś przykrego zdarzenia podczas wyjazdu, może okazać się, że nasze nieoczekiwane poniesione koszty (przez złą, czyli nieodpowiednią polisę ubezpieczeniową) przekroczyły kilkakrotnie koszt całego wyjazdu!, dlatego warto posiadać przynajmniej świadomość posiadania dobrej polisy, szczególnie gdy nie mamy już 20 lat, ciśnienie niebezpiecznie nam skacze a i poziom cukru mamy tez niepokojąco za duży (wtedy konieczne jest rozszerzenie polisy o tzw. choroby przewlekłe). Sorry, za te wynurzenia, ale ten temat to akurat moje korporacyjne zboczenie zawodowe:) Pozdrawiam wszystkich i życzę samych zdrowych podróży z dobrymi polisami. |