Lato jest czasem spotkań ze znajomymi, wyjazdów, imprez i ogólnego rozluźnienia codziennych nawyków. Dotyczy to również odżywiania, dlatego dieta na wakacjach może być nawet ważniejsza niż w pozostałej części roku. Na szczęście letnie miesiące niosą ze sobą także wiele dobroci w postaci sezonowych owoców i warzyw, którymi możemy uzupełniać posiłki. Co jeść na wakacjach, by czuć się dobrze i utrzymać prawidłową wagę?
Do kwestii jedzenia należy podchodzić ze zdrowym rozsądkiem. Co to oznacza? Warto zrozumieć, że codzienna dieta ma ogromny wpływ na organizm, dlatego naprawdę powinniśmy uważnie podejmować decyzje żywieniowe. Jednocześnie nie należy przesadzać i narzucać sobie zbyt dużych restrykcji. Co jeść na wakacjach?
Jeśli utrzymujesz zdrową dietę przez cały rok, latem możesz pozwolić sobie na trochę szaleństwa. Zjedzenie lodów, kiełbasek z grilla czy wypicie słodkiej lemoniady raz na kilka czy kilkanaście dni nie wpłynie negatywnie na zdrowie ani efekty redukcji, zwłaszcza że słoneczna pogoda sprzyja aktywności fizycznej. Jak nie przytyć na wakacjach? Warto stosować metodę 80:20 - czyli 80% jadłospisu to posiłki zdrowe i zbilansowane, a 20% to zachcianki.
Dodatkowo można łatwo zamienić pełen cukru, wysokokaloryczny produkt na bogaty odżywczo zamiennik - domowe lody z mrożonych owoców i jogurtu, naturalna lemoniada z erytrytolem czy chude kiełbaski drobiowe lub roślinne pozwolą utrzymać dobre nawyki, a jednocześnie poczuć radość lata.
Podczas urlopu należy się odpoczynek nie tylko od pracy, ale też od codziennych żywieniowych restrykcji. Nie trzeba jednak zupełnie porzucać zdrowych nawyków jedzeniowych, choć jest to trudne, gdy na wyjeździe odwiedzamy dużo restauracji.
Co jeść na wakacjach w lokalach? Każda restauracja ma własne menu, jednak można znaleźć w karcie dania zdrowsze niż inne. Przy jedzeniu na mieście warto stawiać na:
Dieta wakacyjna jest wyzwaniem szczególnie podczas urlopu aktywnego - na przykład na górskim szlaku, w camperze czy pod namiotem. Możliwość przygotowywania posiłków oraz przechowywania produktów jest wówczas ograniczona, dlatego warto wiedzieć, co jeść na wakacjach tego typu, by zdrowo się odżywiać.
Na taką podróż spakuj:Szczególnie podczas wymagających wypraw należy zadbać o odpowiednio zbilansowane posiłki. Aby dowiedzieć się, czego nasz organizm najbardziej potrzebuje i na jakie składniki odżywcze trzeba zwrócić szczególną uwagę, warto wykonać pakiet badań. Dostępny w Synevo Profil Dieta na start pozwala na kompleksową kontrolę ogólnego stanu zdrowia. Szczegóły znajdziesz na stronie: https://www.synevo.pl/profil-dieta-na-start/.
Niezależnie od tego, jak lubimy spędzać wolny czas, najważniejszym elementem dobrej diety na wakacjach jest odpowiednie nawodnienie - musimy więc zadbać o odpowiednią podaż wody.
Wakacje all inclusive to przede wszystkim wypoczynek i relaks. Na takich wczasach zwykle mamy 3 posiłki dziennie oraz przekąski. Regularność jedzenia sprzyja zachowaniu zdrowej diety na wakacjach. Co wybierać w bufecie? Najlepiej podzielić talerz na 3 części: 1/3 przeznaczyć na warzywa (surowe, gotowane lub na parze), 1/3 na składnik białkowy (np. mięso drobiowe, rybę, fasolę, ciecierzycę) i 1/3 na węglowodany (np. pieczywo, ryż, makaron, kasza).
Soki i słodzone napoje warto zamienić na wodę. Jeśli mamy ochotę na alkohol, stawiajmy na taki w czystej postaci, bez słodzonych dodatków - na przykład wino. Stosując się do opisanych w artykule wskazówek, możemy cieszyć się wakacjami, a jednocześnie utrzymać zdrowe nawyki żywieniowe.
Brak komentarzy. |