Decydując się na wyjazd na urlop, powinniśmy być pewni swojego stanu zdrowia, i to z kilku powodów. Po pierwsze żeby wyjazd był udany i komfortowy, po drugie żeby nie spędzić części wyjazdu w szpitalu - tego przecież nikt by nie chciał. Dlatego, jeśli przed wyjazdem czujemy że jest z nami „coś nie tak” powinniśmy pójść do lekarza i zbadać się. Oczywiście koniecznie też powinniśmy wykupić ubezpieczenie, a jeśli jedziemy do któregoś z państw Unii Europejskiej - wyrobić kartę EKUZ.
Jak więc zaplanować nasze wakacje, jakie kroki podjąć poza kupnem wycieczki w biurze podróży, żebyśmy spędzili je w spokojny sposób, bez żadnych niemiłych niespodzianek?
Kupując ofertę wyjazdu w biurze podróży ubezpieczenie wliczone jest w cenę wycieczki. Powinniśmy je dokupić jednak wtedy, gdy planujemy np. uprawiać sporty ekstremalne, gdyż w razie ewentualnego wypadku czy kontuzji, ubezpieczenie podstawowe nie będzie obejmowało leczenia. Inaczej jest w przypadku wyjazdu organizowanego na tzw. „własną rękę”, w takim wypadku konieczne jest kupienie ubezpieczenia. Jeśli planujemy wyjazd do jednego z państw Unii Europejskiej, warto udać się do najbliższego oddziału NFZ i wyrobić kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), dzięki której w przypadku konieczności skorzystania z pomocy medycznej, nie będziemy musieli pokrywać jej kosztów.
Istnieje pewna przypadłość, która może być bardzo uciążliwa w trakcie wyjazdy, są nią wrzody żołądka. Czym są wrzody żołądka, jak się objawiają i jak sobie z nimi radzić?
Wrzody żołądka to nic innego jak ubytek w błonie śluzowej żołądka, występujący miejscowo - najczęściej występuje w miejscu, w którym pojawia się enzym pepsyna. Wrzód żołądka może mieć wielkość od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów.
Do objawów choroby wrzodowej żołądka należą m.in. zgaga, nasilający się ból brzucha czy krwawe wymioty. W przypadku gdy takie objawy występują dłużej, należy od razu udać się do lekarza. Wrzody żołądka spowodowane są bakterią elicobacter pylori, która wywołując stan zapalny doprowadza do ograniczenia produkcji śluzu, przez co następuje osłabienie warstwy chroniącej żołądek.
W przypadku występowania choroby, należy bezwzględnie odstawić papierosy, przestać pić kawę i jeść ostre potrawy. Żeby całkowicie usunąć bakterię z organizmu lekarz przepisuje antybiotyk, który należy przyjmować regularnie. Dodatkowo stosuje się lekarstwa, które obniżają kwaśność żołądka. Zaleca się także picie mleka, które krótkotrwale obniża ból.
Nikt nie lubi chorować, niezależnie od tego czy udajemy się właśnie na urlop, czy prowadzimy normalny, codzienny tryb życia. Dlatego też tak ważne jest aby dbać o swoje zdrowie przez cały rok. Jeśli czujemy jakiekolwiek objawy wrzodów żołądka, czy jakiejś innej choroby, nie lekceważmy ich i od razu udajmy się do lekarza. Dzięki temu w przypadku choroby, będzie można szybko reagować, a w przypadku gdy mamy zaplanowane wakacje, nie będziemy musieli z nich rezygnować.
Brak komentarzy. |