Nin to przepiękna miejscowość. Jest najstarszym Chorwackim miastem królewskim i kolebką kultury chorwackiej. Malutkie miasteczko zlokalizowane jest w płytkiej lagunie, a Stare Miasto usytuowane jest na wysepce, do której można dojść dwoma mostami. Nin położony jest ok. 15 km od
Zadaru. I jeśli jesteście w tym rejonie, nie przegapcie tego miejsca.
Tak jak napisałam wcześniej, żeby zwiedzić to małe miasteczko trzeba przejść przez jeden z dwóch mostów i przejść przez jedną z dwóch bram, ponieważ Nin otoczony jest murami. Na niewielkiej powierzchni 500 metrów długości wyspeki jest ogromne skupisko zabytków historycznych i kulturalnych. W Nin usytuowana jest najmniejsza katedra na świecie - Kościół św. Krzyża z IX wieku oraz Kościół św. Mikołaja z XII wieku. Wstęp jest bezpłatny. Ważnym punktem jest także pomnik Chorwackiego Biskupa Gregoriusa, koniecznie trzeba dotknąć palucha jego stopy. To gwarantuje szczęście i powrót do tej malutkiej miejscowości. To się spełnia, ja już jestem to drugi raz;)
Nin znane jest również z produkcji soli. Wydobywana jest w sposób tradycyjny, naturalny i ekologiczny. Sól pochodzi z wody morskiej, która odparowuje w solankach z pomocą wiatru i słońca. Jeśli jesteście ciekawi jak ten proces wygląda, jest to możliwe, ponieważ w Nin znajduje się Muzeum Soli, niedaleko Starego Miasta, kierując się w stronę miejscowości Vrsi (przeciwną do Zadaru).
Inną znaną atrakcją dla ciała są kąpiele błotne. Nińska Laguna jest największym znaleziskiem błota leczniczego w Europie. Błoto wykorzystywane jest w leczeniu chorób reumatycznych, chorób skóry i kręgosłupa. Ostrzegam, że nie ma przyjemnego zapachu. I jeszcze jedna sprawa, miejsce to bardzo trudno znaleźć, jak jedzie się pierwszy raz. Postaram się wytłumaczyć jak tam jechać. Już niedługo powstanie wielki kompleks leczniczy i będzie można w Nin uprawiać turystykę uzdrowiskową. Ale do tego czasu nie ma żadnych kierunkowskazów do tego miejsca. Wyjeżdżając z parkingu usytuowanego przed mostem, który prowadzi na Stare Miasto, wyjeżdżamy w kierunku Zadaru, i na pierwszym skrzyżowaniu skręcamy w stronę miejscowości, wyspy VIR. Po przejechaniu prosto kilkuset metrów, po lewej stronie stoi supermarket, a po prawej jest skręt w prawo na Camping Kamp Nin i Camping Ninska Laguna. Kierując się prosto tą wąską dróżką, która po chwili nie ma asfaltu, dojeżdżamy do parkingu. Tam zostawiamy samochód. Schodzimy schodami w dół do wody. Woda sięga do kostek. Trzeba przejść na drugą stronę Laguny, tam znajduje się plaża i błoto. Starałam się opisać to jak najdokładniej, ale wiem, że z opisu może być trudno to ogarnąć.