Jednym z najlepszych sposobów na zwiedzenie Zakynthos jest wypożyczenie samochodu. Zakynthos nie jest wielką wyspą, stąd poruszając się samochodem, praktycznie w dwa, trzy dni możemy zobaczyć wszystkie interesujące nas miejsca. W tym poradniku podpowiemy, co trzeba wiedzieć wypożyczając samochód na wyspie.
Wypożyczenie samochodu
Jeśli w trakcie naszych wakacji na Zakynthos planujemy zwiedzanie wyspy na własną rękę wypożyczonym samochodem, to nie warto czekać z jego wypożyczeniem do ostatniej chwili. W sezonie turystycznym (od czerwca do września) wypożyczalnie mają większość samochodów zajętych i może być tak, że albo nie będzie żadnego wolnego, albo trafi się dość wiekowe auto. Dlatego najlepiej po przylocie udać się do kilku wypożyczalni, poznać warunki i ceny (o tym napiszemy za chwilę) i zarezerwować konkretny samochód na interesujący nas dzień.
Pamiętajmy także, że w Grecji obowiązuje sjesta, dla przykładu - wypożyczalnie, które odwiedzaliśmy były zamknięte w godzinach 14-17, więc warto wybrać się po samochód rano, albo późnym popołudniem.
Potrzebne dokumenty
Oczywistą kwestią jest fakt iż musimy posiadać ważne prawo jazdy, wystarczy nasze polskie, gdyż w Grecji nie jest wymagane posiadanie międzynarodowego prawa jazdy. Dobrze by było, aby kierowca miał ukończone 21 lat, gdyż w przeciwnym wypadku w niektórych wypożyczalniach może być doliczona dodatkowa opłata.
A co jeśli chcę wypożyczyć skuter lub quada?
Poza wypożyczaniem samochodu, bardzo popularne są także skutery oraz quady. Według obowiązujących przepisów na oba te pojazdy powinniśmy mieć prawo jazdy na motor - może to się wydać dziwne, lecz tak jest. W praktyce oczywiście w wypożyczalniach skuterów czy quadów nie jest to sprawdzane, a jeśli nie popełnimy żadnego wykroczenia, to lokalna policja nie będzie się nami interesowała.
Ile kosztuje wypożyczenie samochodu?
Ceny w różnych wypożyczalniach są dość podobne i zaczynają się od ok. 30 euro za dobę za samochód najniższej klasy (często chodzi tu o najmniejszy), jak np. Hyundai i10, Fiat Panda czy Matiz. Samochody większe, jak np. Fiat Punto czy Hyundai i20 to wydatek 40-45 euro za dobę. Bardziej rodzinne auta, jak Ford Focus, Opel Astra czy Hyundai i30 kosztują ok. 50-55 euro. Wypożyczalnie dysponują również samochodami siedmioosobowymi (np. Fiat Doblo, Opel Zafira), za które zapłacimy 60-70 euro za dobę.
To tyle o cenach podstawowych, ale jak wygląda to w praktyce? Pierwsza rada, to niewypożyczanie samochodu na jeden dzień, najbardziej optymalnym są dwa lub trzy dni, wtedy cena za dzień wychodzi niższa.
Ponadto zawsze trzeba się targować. Może być tak, że wypożyczalnia nie ma samochodu, który nas interesuje, ale ma inny, który nam wystarczy. Wtedy warto w negocjacjach postawić na swoim i albo zbić cenę albo zrezygnować z wypożyczenia innego samochodu - często taki zabieg opłaca się, jednak nie próbujmy tego w sezonie.
Największe szanse na zmniejszenie ceny mamy, po pierwsze poza ścisłym sezonem turystycznym, a po drugie, jeśli w tym czasie w danej miejscowości jest większa liczba konkurujących ze sobą wypożyczalni.
Decydując się na samochód w danej wypożyczalni, trzeba koniecznie dopytać jak wygląda kwestia paliwa. Najczęściej w samochodach jego ilość jest dość niska, a zwracając samochód powinien on posiadać taką samą ilość paliwa (jest ona określana wizualnie na podstawie wskaźnika na desce rozdzielczej). Stąd też wiedząc, że niedługo oddajemy samochód nie ma sensu tankować zbyt dużej ilości benzyny, szczególnie, że na Zakynthos jest ona droższa niż w Polsce.
Ubezpieczenie - koniecznie zwróć na to uwagę!
Wypożyczenie samochodu to jedno, jednak jego ważnym elementem jest ubezpieczenie. W cenie wypożyczenia samochodu, praktycznie w każdej wypożyczalni, jest zawarte ubezpieczenie. Jednak jego zakres jest różny. Czasem jest to pełne ubezpieczenie bez wyjątków i wkładu własnego (i takie polecamy, choć może o kilka euro podnieść koszty). Czasem nie obejmuje niektórych elementów pojazdu, jak np. opony, zawieszenie czy szyby lub zawiera tzw. wkład własny - czyli kwotę maksymalną, którą będziemy musieli zapłacić w przypadku szkody. Jak to ma się w praktyce? Jeśli np. wkład własny wynosi 400 euro, a w naszym samochodzie zostanie wybita szyba, której wymiana nie przekroczy 400 euro, to szkodę musimy pokryć z własnej kieszeni.
Dlatego, żeby zaoszczędzić sobie ewentualnych stresów, których nik nie potrzebuje na wakacjach, warto wybrać tylko opcję z pełnym ubezpieczeniem, bez żadnych wyjątków. I nawet jeśli pracownik wypożyczalni zapewnia nas, że tak jest, niech wskaże nam taki zapis na umowie wynajmu.
Odbiór samochodu
Będąc przezornym, już w wypożyczalni, albo zaraz po wyjechaniu z niej warto zrobić zdjęcia samochodu. Dzięki temu, jeśli w trakcie zwracania samochodu trafimy na osobę nieuczciwą, która będzie chciała nam „wmówić” jakieś usterki, które występowały wcześniej, będziemy mieli dowód opisujący stan pojazdu w dniu wypożyczenia. Oczywiście jest to działanie czysto prewencyjne, ale nie zaszkodzi.
Zwrot samochodu
W większości przypadków, jeśli nie mieliśmy żadnej szkody, jest to czysta formalność. Parkujemy samochód przed wypożyczalnią, oddajemy kluczyki i często samochód nawet nie jest sprawdzany.
katerina | Kierowcy posiadający od co najmniej 3 lat prawo jazdy kategorii B, mogą jeździć skuterami o pojemności nieprzekraczającej 50 ccm. |