Najsłynniejsze więzienie świata znajduje się w Zatoce San Francisco, na wyspie Alcatraz, zwanej także The Rock (skała). Miejsce to znakomicie nadawało się na więzienie, ponieważ było odizolowane od stałego lądu, a przedostanie się na kontynent utrudniały silne, zmienne prądy morskie i lodowata woda.
Zanim jednak wyspa Alcatraz zasłynęła jako siedziba owianego złą sławą więzienia znajdowała się na niej twierdza wojskowa i latarnia morska (działa do dziś). W drugiej połowie XIX wieku na wyspie rozpoczęto prace fortyfikacyjne, związane z prowadzoną właśnie wojną z Meksykiem, które doprowadziły do powstania twierdzy Alcatraz. Podczas Wojny Secesyjnej jej piwnice wykorzystywano na więzienie dla Konfederatów. Kilka lat później zbudowano osobny budynek więzienny i urządzono w nim więzienie wojskowe. W 1933 roku przejął je Departament Sprawiedliwości przekształcając w więzienie federalne o zaostrzonym rygorze, gdzie trafiali ludzie skazani za szczególnie ciężkie przestępstwa.
Jednym z pierwszych i najsłynniejszych więźniów był Al Capone. Otrzymał numer 85, pomimo prób nie udało mu się uzyskać żadnych przywilejów, był traktowany jak każdy inny więzień. Ze względu na zły stan zdrowia po kilku latach przeniesiono go do innej placówki.
Więzienie Alcatraz istniało od 1934 do 1963 roku, czyli przez 29 lat, osadzono w nim w sumie 1500 więźniów, jeden strażnik pilnował trzech więźniów. Dla porównania w zwykłych więzieniach jeden strażnik przypadał na 12 osadzonych. Władze Alcatraz szczyciły się tym, że z ich placówki nigdy nikomu nie udało się uciec. Faktycznie w Alcatraz wprowadzono specjalne środki: zabetonowano wszystkie otwory, którymi można było wydostać się na zewnątrz, w okna wprawiono kraty, specjalnie położone galerie dla strażników nie były widoczne dla więźniów, zainstalowano zdalnie sterowane bramy, pojemniki z gazem łzawiącym, wykrywacze metali, żadna z cel nie przylegała do ścian zewnętrznych budynku.
Pomimo tego zanotowano 14 prób ucieczek, dokonanych przez 34 osoby: 23 ujęto, 6 zastrzelono w czasie ucieczki, los trzech jest nieznany. Dnia 11 czerwca 1962 Frank Morris oraz bracia John i Clarence Anglin wydostali się na wolność przez otwory wentylacyjne. Przygotowanie ucieczki zajęło im pół roku: musieli własnoręcznie poszerzyć szyby wentylacyjne, obmyślili tratwę zbudowaną z nadmuchiwanych kamizelek ratunkowych, zrobili manekiny, które położyli na swoich łóżkach. Wiadomo, że udało im się wypłynąć na wody zatoki, później ślad po nich zaginął. Historia ta zainspirowała wielu pisarzy i reżyserów, film Ucieczka z Alcatraz należy dziś do klasyki kina. Po ucieczce Morrisa i braci Anglin FBI przeprowadziło szczegółowe śledztwo. Kontrola wykazała, że zabezpieczenia nie są już tak sprawne, budynki wymagają licznych remontów, a koszty utrzymania są wysokie. Z tych względów zdecydowano się zamknąć Alcatraz - więzienie przestało działać 12 marca 1963 roku.
Pojawiło się wiele koncepcji, co zrobić z opuszczonymi budynkami, żadna jednak nie weszła w życie. W latach 1969-1971 wyspę okupowali Indianie, którzy chcieli założyć na niej centrum swojej kultury. Niestety nie poradzili sobie z zarządzaniem: pojawiły się trudności z zaopatrzeniem, na wyspę zaczęli napływać narkomani i drobni przestępcy. W końcu wszystkich usunięto siłą. W 1972 Alcatraz stało się częścią parku narodowego, a rok później byłe więzienie udostępniono do zwiedzania. Corocznie przybywa tam około milion turystów.
Co można dziś zobaczyć w Alcatraz?
O czym należy pamiętać jadąc na wycieczkę
Ilość biletów jest limitowana, dlatego najlepiej zarezerwować je wcześniej. Osoba, która zarezerwowała bilety przy ich odbiorze musi okazać dowód tożsamości ze zdjęciem. Osoby niepełnoletnie mogą przebywać na wyspie tylko pod opieką dorosłych. Nie można zabierać ze sobą dużego bagażu, na przykład walizek lub dużych plecaków. Zakaz wstępu mają zwierzęta, za wyjątkiem psów-przewodników lub asystentów osób niepełnosprawnych. Trzeba zabrać ze sobą ciepłą odzież, ponieważ pogoda na wyspie jest zmienna. Na zwiedzanie należy poświęcić minimum 2,5 godziny.
texarkana | Uwaga - poza sezonem letnim ostatni rejs na wyspe o 14:00!!! |