Jest nieodłączną towarzyszką podróży wielu z nas, przychodzi nie proszona i obdarowuje nas przykrymi dolegliwościami. Chodzi o chorobę lokomocyjną, która utrudnia podróż nie tylko dzieciom. Jak poradzić sobie z chorobą lokomocyjną?
Co piąty podróżny skarży się na chorobę lokomocyjną. Dotyczy to zarówno osób dorosłych jak i dzieci. Choroba jest szczególnie przykra w skutkach podczas gwałtownego przyspieszania, hamowania, kołysania statkiem czy pochylnia się lub szybkiego wznoszenia.
Jest uciążliwa szczególnie podczas ferii, wakacji, świąt czy urlopu kiedy zazwyczaj wyjeżdżamy by odpocząć. A to wiążę się z podróżą samochodem, samolotem tudzież statkiem. Jakie są domowe sposoby na walkę z chorobą lokomocyjną. Czy konieczne są środki farmakologiczne? Dowiedz się czego unikać przed podróżą i gdzie tkwią przyczyny tej przykrej dolegliwości.
Kilka przydatnych informacji
Choroba lokomocyjna to schorzenie wywołane poruszaniem się głównie środkami transportu. Występuje najczęściej podczas podróży samochodem, autobusem, samolotem i statkiem, ale objawy mogą również pojawić się podczas zabawy na huśtawce czy karuzeli. Jej przyczyna tkwi w braku porozumienia zmysłu wzroku i słuchu. Co to oznacza? Podczas podróży błędnik w uchu przekazuje do układu nerwowego informacje o ruchu i szybkości, podczas gdy wzrok przesyła zupełnie inną wiadomość - o pozostaniu w miejscu. Powstaje wówczas chaos, a organizm próbuje bronić się. My z kolei odczuwamy wtedy przykre skutki. Jakie są objawy choroby lokomocyjnej? Nudności, zawroty głowy, senność, zmęczenie oraz ogólny dyskomfort. Na nasilenie się objawów mogą mieć również takie czynniki jak: zapachy, upał, zamknięte pomieszczenia, ostre dźwięki, a nawet... typ pojazdu - np. w przypadku samochodów objawy mogą zwiększyć się w samochodzie o bardzo miękkim zawieszeniu.
Dolegliwość jest często kojarzona z dziećmi, wskutek niedojrzałości ich systemu nerwowego. Mogą one z niej wyrosnąć i z wiekiem przyzwyczaić organizm do podróży. Choć nie zawsze tak się dzieje. Choroby nie można bezwzględnie wyleczyć. Można jednak, a nawet trzeba zapobiegać jej.
Naturalne sposoby leczenia
Oto kilka naturalnych sposobów poradzenia sobie z dolegliwościami w podróży:
Lekarstwa - środki farmakologiczne
Jeśli naturalne środki nie do końca przynoszą oczekiwane rezultaty warto sięgnąć po preparaty dostępne w aptekach. I tak można kupić Aviomarin, który należy przyjąć 30 min. przed podróżą, trzeba być ostrożnym w podawaniu go dzieciom, gdyż powinno się go dawać maluchom dopiero powyżej 5 roku. Cucculine natomiast można bezpiecznie podawać małym dzieciom. Kolejne środki to Lokomotiv czy Avioplant, w którego skład wchodzi sproszkowany imbir.
W aptece dostępne są również plastry Transway, które powinno się przykleić na 15 minut przed podróżą, likwidują one objawy choroby już po 15 minutach od przyklejenia. Zapobiec chorobie można też dzięki lekom w postaci gumy do żucia - Travelgum. W postaci kropli i czopków dostępny jest z kolei Vomitusheel. Granulki, które bierze się pod język lub rozpuszcza w wodzie, aby przezwyciężyć chorobę to Dagomed. Przed spożyciem tabletek i leków należy uważnie przeczytać ulotkę. Trzeba również liczyć się z tym, iż zażycie proszków wiąże się ze skutkami ubocznymi, takimi jak senność, suchość w ustach, a nawet podwyższone ciśnienie czy arytmia serca.
Dobre rady
Przed wyjazdem warto pamiętać, że jeżeli dopadną cię objawy choroby dobrze jest zmienić pozycję w której podróżujemy - leżąca działa wręcz natychmiastowo i najlepiej trzymać głowę tak, aby była oparta o zagłówek. Dobrze jest również odwrócić uwagę od choroby i pomyśleć o czymś zupełnie innym, zamknąć oczy czy wziąć głęboki oddech.
Unikaj w samochodzie przykrych zapachów takich jak np. dym papierosowy. Ponadto zmęczenie, kac czy alkohol to czynniki przyspieszające chorobę lokomocyjną. W samochodzie najlepiej wybrać miejsce obok kierowcy - jest najbardziej statyczne. Pamiętaj również, aby zawsze siadać zgodnie z kierunkiem jazdy i najlepiej przy oknie. Ponadto unikaj napojów gazowanych i wietrz pojazd oraz pamiętaj o krótkich przerwach na świeżym powietrzu.
Przed podróżą pamiętaj także o lekkim posiłku, unikając potraw ciężkostrawnych. Dobrze jest również obserwować drogę po której porusza się pojazd, aby oczy mogły szybciej przesłać do mózgu informację, że znajdujesz się w ruchu.
Może się zdarzyć, iż mimo wszystko pojawią się wymioty, dlatego warto wcześniej pomyśleć o zaopatrzenie się w woreczki i chusteczki.
Choroba lokomocyjna dopada nie tylko ludzi, ale nawet zwierzęta. Cierpi na nią ok. 15 procent dorosłych psów. Dlatego również i pupila należy przygotować przed podróżą. Nie powinien on w dniu wyjazdu jeść, a tylko pić. A w trakcie jazdy należy pamiętać o robieniu przerw. Jeżeli choroba powtarza się i nie skutkuje odpowiednie przygotowanie zwierzaka, najlepiej zgłosić się z tym problemem do weterynarza, który przepisze odpowiednie środki.
maciekart | Ja miałem chorobę lokomocyjną jak byłem mały a teraz samoloty , samochody , pociągi , tramwaje , autobusy i rollercoastery i nic mnie nie bierze :) |