Zwiedzanie Andory. Andora - malutki, malowniczy kraj leżący wysoko w Pirenejach, które tworzą wokół niego naturalny mur obronny. Andora często odwiedzana jest przejazdem w drodze do Hiszpanii. Warto jednak zatrzymać się tu choć na chwilę - podpowiadamy co warto zobaczyć w Andorze.
Miasta Andory ulokowały się w wysokich dolinach, na przełęczach górskich i nad krystalicznie czystymi jeziorami. Wokół zielone lasy szumią dębami, sosnami i jodłami. Czarowne krajobrazy są zaproszeniem nie do odrzucenia - dla rowerzystów, narciarzy i miłośników górskich spacerów.
Owiane legendą
Krążą legendy, że Karol Wielki, cesarz Franków, założył Andorę w podzięce za pomoc w walce z Maurami. Dzisiejsi mieszkańcy uważają się za potomków dzielnych żołnierzy cesarskich. Od zawsze Andora miała za sąsiadów Francję i Hiszpanię. Pierwszy układ w sprawie zwierzchności nad tym górskim obszarem zawarty został prawdopodobnie w XIII wieku. Państewko powierzone zostało jednemu z hiszpańskich biskupów i francuskiemu księciu. Mimo, że współczesne zwierzchnictwo jest sprawą raczej umowną, Andora ma dwie głowy Państwa - prezydenta Francji i biskupa z Urgel. Od 1993 roku kraj jest suwerennym księstwem parlamentarnym. Andorczycy wywodzą się z Katalonii, więc język kataloński jest tu na porządku dziennym. Oficjalnie jednak do języków urzędowych należą jeszcze hiszpański i francuski. Powierzchnia kraju to 450 km2 a liczba mieszkańców dochodzi do 70 tysięcy.
Andorra La Vella
Stolica Andory leży na wysokości ponad 1400 m. n.p.m. i nazywana jest często „europejskim Hong-Kongiem”. Chodzi o wyjątkowo duży wybór sklepów i centrów handlowych o konkurencyjnych cenach, ze względu na niskie podatki. Samo miasto ma bardzo ładną topografię, wybudowane zostało w śródgórskiej kotlinie, w dolinie rzeki Riu Gran Valira.
Wśród zabytkowych obiektów najbardziej znany jest Casa de la Vall - kamienny dom z XVI wieku, własność jednej ze szlacheckich rodzin. Obecnie budynek jest siedzibą rządu i sądownictwa Andory. Wnętrze pokrywają późnogotyckie freski a w jego Sali Posiedzeń znajduje się Szafa Siedmiu Kluczy, w której przechowywane są symboliczne klucze do siedmiu parafii księstwa.
Unikalnymi zabytkami są romańskie, kamienne świątynie. Najstarsza, z VIII wieku, to kościół Sant Vincent d’Enclar. Pozostałe trzy - Sant Coloma i Sant Esteve.
Dolina, jak malowana
Madriu-Perafita-Claror to piękna dolina lodowcowa w południowo - zachodniej części Andory. W 2004 roku znalazła się Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dolina oddzielona jest od pozostałej części kraju górami. Niegdyś uprawiano tu winorośl. Dziś jej nieliczni mieszkańcy zajmują się głównie turystyką i hodowlą bydła. Spotkamy tu raptem 12 domów z granitu. Dolina jest więc idealnym miejscem na spacery, oazą ciszy, spokoju i absolutnie przejrzystego wysokogórskiego powietrza.
Mniej znane miejscowości
Polecamy kilka mniejszych miejscowości, do których warto zajrzeć - ze względu na krajobrazy i zabytki. W Canillo, jednej z siedmiu parafii Andory, znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Meritxell - Patronki Dolin. W 1873 roku zostało ono ogłoszone sanktuarium narodowym a festa mayor odbywa się tu w trzecią niedzielę lipca. La Massana szczyci się swoim romańskim mostem Sant Antonio. Na terenie tej najwyżej położonej parafii znajduje się też najwyższy szczyt Andory - Coma Pedrosa (2946 m. n.p.m.). Miłośnicy sztuki nie mogą pominąć Sant Julia de Loria. Zachowały się tam aż cztery romańskie kościoły z XI wieku. Najbardziej znany to Sant Julia i Sant Germa z trzypiętrową wieżą dzwonniczą. Z kolei, w uzdrowisku Escaldes znajduje się popularne Centrum SPA & Wellness. Jest to najwyżej w Europie położone centrum termalne. W ofercie - łaźnie hindusko - rzymskie, fińskie, baseny, laguny i różnego typu zabiegi, nawet czekoladoterapia.
Narty w Andorze
Warto z wyprzedzeniem pomyśleć o sezonie zimowym, który w Andorze rozpoczyna się w grudniu a kończy w połowie kwietnia. Największym ośrodkiem narciarskim w całych Pirenejach jest andorska Grandvalira ze 193 kilometrami stoków i tras. Atrakcją dla dzieci są instruktorzy przebrani za postacie z bajek. Inne zimowe rozrywki to jazda skuterami i tradycyjnymi psimi zaprzęgami. Ciekawostką jest położona na wysokości 2300 m. n.p.m. wioska Igloo, która oferuje igloo w czterech standardach oraz wykute w lodzie bary i restauracje.
Brak komentarzy. |