Kuchnia czeska, czyli co warto zjeść i wypić w Pradze. Praga jest bardzo popularnym miejscem wypadów weekendowych - dogodny dojazd, wspaniałe zabytki i przystępne ceny sprawiają, że każdego roku wielu Polaków odwiedza to miasto. Będąc w stolicy Czech warto poświęcić też trochę czasu na poznanie lokalnej kuchni.
Coś na ząb.
Zwiedzając Pragę można przekąsić coś w biegu, na szybko. Warto skosztować langosza, przysmaku o węgierskim rodowodzie. Jest to rodzaj smażonego na głębokim tłuszczu ciasta, podawanego z czosnkiem, żółtym serem, czasem śmietaną, mięsem. Spróbować można tutejszej wersji hot doga (parek v rohliku), używa się do niego klasycznej, pszennej bułki, wydrążanej i podawanej z parówką, musztardą i keczupem. Na ulicach sprzedawane są też opiekane kiełbasy, podawane z tradycyjnym chlebem i musztardą, oraz wędzona szynka (pražka šunka).
Na większy głód.
Czeska kuchnia jest bardzo smaczna, aczkolwiek do najlżejszych nie należy. Na talerzach królują zawiesiste, dość ciężkie sosy, potrawy mączne, mięso (często dość tłuste), smażony ser i zasmażana kapusta.
Do najbardziej rozpoznawalnych czeskich potraw niewątpliwie należą knedliki, wyrabiane z ziemniaków (bramborový knedlík) lub ciasta drożdżowego (houskový knedlík). Zazwyczaj mają kształt walca, podaje się je pokrojone na plastry, z dodatkiem gulaszu czy mięsa z sosem pieczeniowym. Często jada się również sosy oparte na śmietanie, i to nie tylko do drobiu, ale również do wołowiny. Sztandarowym przykładem takiego dania jest svíčková na smetaně czyli polędwica wołowa w białym sosie, z bitą śmietaną, żurawinami i plasterkiem cytryny. Z dań mięsnych popularnością cieszy się również golonka (peklowana, wędzona lub pieczona), oferta gastronomiczna Pragi ucieszy też miłośników dziczyzny.
Innym charakterystycznym dla tego kraju, podawanym w większości restauracji i barów, daniem jest smażony ser, czyli dość gruby plaster żółtego sera, panierowany i smażony na tłuszczu, zazwyczaj podawany z frytkami i sosem tatarskim. Miłośnicy serów powinni spróbować ołomunieckich twarożków, smażonych w piwnym cieście.
W Czechach chętnie jada się zupy, z reguły dość gęste i pożywne, do najpopularniejszych należą gulaszowa, ziemniaczana, flaki, pomidorowa. Popularna jest też zupa czosnkowa, dla odmiany dość rzadka, serwowana z dodatkiem grzanek z białego pieczywa, czasem też żółtego sera lub roztrzepanego jajka.
W Pradze turyści do wyboru mają bardzo dużą ilość lokali gastronomicznych różnej klasy. Niektóre lokale w ścisłym centrum mogą być bardzo zatłoczone i przy tym stosunkowo mało atrakcyjne cenowo, dlatego warto sprawdzić ofertę restauracji położonych poza starym miastem, np. na Žižkově, ceny będą jeszcze przystępniejsze niż na Starówce.
Na słodko.
Najczęściej spotykanym w większości restauracji deserem są knedliki z owocami (ovocné knedlíky), w odróżnieniu od tradycyjnych knedlików mają kształt kuli, która wypełniona jest nadzieniem (przypominają polskie knedle). Inne sztandarowe pozycje w menu to palacinky czyli naleśniki z lodami, owocami, bakaliami i czekoladą oraz strudel z jabłkami.
Do tradycyjnych czeskich słodyczy należą też hořické trubičky czyli pochodzące z Hořic rurki waflowe z kremem lub bitą śmietaną. Amatorzy słodkości z pewnością docenią okrągłe, cienkie, przekładane różnymi kremami opłatki (lázeňské oplatky).
Zwiedzając Pragę warto pozwolić sobie na chwilę wytchnienia w którejś z jej licznych, z reguły dość eleganckich kawiarni. Najbardziej znaną z nich jest Slavia, którą zalicza się do najlepszych zabytkowych kawiarni świata. To wspaniały przykład stylu art deco, miejsce to jest chętnie odwiedzane nie tylko przez turystów, ale i przez lokalnych mieszkańców, w tym artystów. Oprócz tradycyjnej czarnej kawy, napić się można również popularnej kawy po wiedeńsku, z dodatkiem bitej śmietany.
Najpopularniejszym czeskim napojem jest Kofola, produkowana tu od 1960 roku. Ta lokalna marka konkuruje z Coca-Colą i Pepsi i w wielu przypadkach wygrywa, Czesi bardzo upodobali sobie bowiem ten gazowany, brązowy napój. Do wyboru jest zarówno klasyczna Kofola, bez dodatkowych smakowych, jak i jej cytrynowa, wiśniowa i ziołowa odmiana.
Królestwo piwa.
Czechy słyną z piwa, dostępna tu ilość gatunków tego napoju z pewnością zadowoli niejednego piwosza, szacuje się, że przeciętny obywatel tego kraju wypija rocznie około 160 litrów piwa. Jednym z najbardziej znanych browarów jest Staropramen, którego produkty zostały uhonorowane w wielu konkursach. Staropramen oferuje zarówno jasne, jak półciemne i ciemne piwa, browar ten produkuje również radler, czyli połączenie jasnego piwa i lemoniady. Do innych znanych browarów zalicza się Pilsner, Budwaiser i Kozel, w wielu gospodach wytwarzane jest też własne piwo.
Kolejnym popularnym trunkiem z procentami jest becherovka, 38% likier wytwarzany na bazie 32 różnych ziół i przypraw, pity zarówno samodzielnie, jak i w drinkach. Pija się tu również burčák, napój winny produkowany z częściowo sfermentowanych winogron. Amatorzy mocniejszych doznań spróbować mogą absyntu, alkoholu produkowanego z wielu rodzajów ziół, w tym anyżu i liści piołunu.
Brak komentarzy. |