Kuchnia szwajcarska oferuje wiele regionalnych potraw, które warto spróbować. Kiedy myślimy o Szwajcarii, do głowy przychodzą nam w pierwszej kolejności banki, zegarki, sery i czekolada. Nie jest to typowa, turystyczna destynacja, kojarzy się bardziej z centrum biznesu, chociaż w rzeczywistości ma turystom wiele do zaoferowania. Jakich potraw warto spróbować podczas wizyty w Szwajcarii? Poniżej kilka podpowiedzi.
Przekąski i przystawki.
Szwajcaria słynie głównie z serów, które są ważnym składnikiem kuchni szwajcarskiej, jest ich tutaj około 400 rodzajów. Te najbardziej znane to gruyere, ementaler i appenzeller, nic dziwnego zatem, że w kraju, w którym serów jest taki wybór, serowe fondue jest bardzo popularną potrawą, której koniecznie należy spróbować. Ser rozpuszczany jest w specjalnym kociołku, zanurza się w nim kawałki pieczywa i zjada chleb, czy bagietkę, obtoczone ciepłym serem. Kaloryczne? Nie ukrywajmy, bardzo. Ale równie pyszne, a zatem zdecydowanie szkoda byłoby sobie tego dania odmawiać. Innym serowym daniem jest raclette, czyli specjalny gatunek sera podgrzewany na małej patelni, tradycyjnie serwowany z ziemniakami w mundurkach i marynowanymi warzywami. Ser stanowi tutaj zresztą dodatek do większości dań. Latem, jako przystawka świetnie sprawdza się szwajcarska zupa pomidorowa, jadana na zimno, z kuleczkami sera właśnie.
Będąc w Szwajcarii warto spróbować słynnego miodu gruszowego, podawanego nie tylko do śniadania, ale też do kolacji, jako dodatek do gotowanych ziemniaków.
Dania główne.
Szwajcarskie restauracje oferują spory wybór dań głównych, ich cechą wspólną jest fakt, iż są to najczęściej dania mięsne. Kuchnia szwajcarska ogólnie jest dość kaloryczna, więc lepiej na czas wizyty w tym kraju zrezygnować z diety. Warto spróbować indyka pieczonego w ziołach, porów zapiekanych w szynce, kurczaka z pieca, klopsików mięsnych w ziołach, makaronu z porem i mięsem mielonym czy ryby w migdałach z twarogiem ziołowym. Wiele jest też dań, w których głównym składnikiem są ziemniaki, najczęściej występujące w parze z porem. Por to bardzo popularne tutaj i często wykorzystywane warzywo, używa się go też jako dodatek do tart i zup. Z dań ziemniaczanych najbardziej znane są maluns i rosti, czyli odmiana naszych placków ziemniaczanych, grubo startych, podawanych z serem, kiełbasą lub jajkiem.
Będąc w Szwajcarii należy pamiętać, że kuchnia poszczególnych jej regionów różni się od siebie i w zależności od tego, w jakiej części kraju jesteśmy, dominować będą wpływy niemieckie, francuskie lub włoskie.
Desery.
A co na deser? W menu kuchni szwajcarskiej króluje połączenie jabłek, czekolady i moreli. Przykładowe pozycje z karty deserów to mus jabłkowy z karmelem, kremowy jogurt z owocami, flan czekoladowy, jabłka zapiekane z karmelizowanymi orzechami, jabłkowe tiramisu, morele z twarożkiem, słodkie bułeczki z morelami. Oprócz tego do wyboru mamy słodkie tarty z rozmaitymi dodatkami, francuskie crepes, czyli cieniutkie naleśniki z konfiturą, owocami lub twarożkiem, a także kolejny mające francuskie korzenie deser, czyli naleśniki Suzette, są to crepes z serkiem mascarpone i syropem pomarańczowym. Popularne jest także ciasto z jabłkami, czyli nasza szarlotka, jak również lody i sorbety. Wszystko zależy od naszych upodobań oraz od tego, w której części Szwajcarii aktualnie przebywamy.
Napoje.
Z zimnych napojów Szwajcarzy piją głównie wodę, najbardziej znane rodzaje to Fontessa, Aproz, Walser i Henniez. Z ciepłych napojów z kolei wybierają kawę z mlekiem lub śmietanką i herbatę – zwykłą czarną, ale też miętową i ziołową.
W Szwajcarii znajdziemy kilka rodzajów lokalnego piwa, np. Feldschloessen, Cardinal, Rugenbrau czy Calanda oraz, co bardziej zaskakujące, wina. Pochodzą one z rejonów położonych we wschodniej Szwajcarii i na północnych brzegach Jeziora Genewskiego, których klimat i gleba służą uprawom winorośli. Oprócz znanych powszechnie szczepów są tu i takie, które występują wyłącznie w tym kraju, należą do nich: Amigne i Petite Arvigne (wina białe) oraz Cornalin i Humagne Rouge (wina czerwone). Ciekawostką jest fakt, że w Szwajcarii znajduje się najmniejsza na świecie winnica, składająca się tylko z trzech winorośli, leży ona w rejonie Wallis, a jej honorowym właścicielem jest Dalajlama. Wina produkowane z tych winogron sprzedawane są na aukcjach, a dochód z nich pochodzący przeznacza się na cele charytatywne.
W Szwajcarii produkuje się też owocowe wódki: wiśniową, gruszkową, śliwkową, morelową, jabłkową, winogronową, a także ziołową wódkę Chrueter.
Brak komentarzy. |