Zwiedzanie Sri Lanki w praktyce. Co warto zobaczyć na Sri Lance, poetycko nazywanej łzą z policzka Indii? Kraj zachwyca bujną przyrodą, wspaniałymi plażami, gościnnością mieszkańców oraz zabytkami, będącymi świadectwem wielowiekowej historii i kultury. Zapraszamy w podróż po najciekawszych miejscach na Sri Lance.
Dziedzictwo przeszłości.
Jednym z najciekawszych miejsc na Sri Lance jest Sigiriya, położone na szczycie 370-metrowej skały stanowisko archeologiczne. Ta dawna twierdza powstała w V wieku, podczas panowania króla Kassapy, u jej podnóża mieściła się fosa, wały obronne i ogrody. Obecnie oglądać można jedynie pozostałości kompleksu, w tym fundamenty pałacu i umocnień. Po drodze na szczyt, wiodącej po zbudowanych współcześnie stalowych schodach, jest możliwość podziwiania nie tylko zapierającej dech w piersiach panoramy okolicy, ale i pozostałości sławnej galerii 500 fresków półnagich kobiet, nazywanych „niebiańskim dziewicami”.
W pobliżu Sigiryi położona jest Dambulla, której największą atrakcją jest Złota Świątynia, pochodząca z I w. p.n.e., składająca się z pięciu jaskiń (Świątynia Króla-Boga, Świątynia Wielkiego Króla, Wielka Nowa Świątynia oraz 2 mniejsze świątynie), zawierających 2000 m2 malowideł przedstawiających ponad 150 wizerunków Buddy. Największy z nich jest wyryty w skale i ma aż 14 metrów. W 1991 roku skalne świątynie w Dambulli zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, są one też częstym celem pielgrzymek wyznawców buddyzmu.
Z Dambulli niedaleko jest do Polonnaruwy, która w VIII wieku została rezydencją królewską, a od XI wieku pełniła rolę stolicy. Dla zwiedzających udostępniono tu ruiny pałacu królewskiego z salą audiencyjną i sztucznym zbiornikiem wodnym, wielką stupę Rankot Vihara oraz świątynię skalną Gal Viharaya z kamiennymi rzeźbami Buddy w postaci stojącej, siedzącej i leżącej. Ciekawy jest również tutejszy zespół świątyń, tzw. „Czworokąt Świątynny”, w jego skład wchodzi Vatadage czyli „Okrągła Świątynia” o średnicy około 18 m, z czterema wejściami i umieszczoną centralnie niewielką stupą zawierającą cztery posągi siedzącego Buddy, świątynia z ceglanym dachem (Thuparama), Latha Mandapaya, sześcio- poziomowa Satmahal Prasada w kształcie pagody oraz pozostałości świątyni „Zęba Buddy”.
250 km na północ od dzisiejszej stolicy Sri Lanki, Kolombo, położona jest pierwsza stolica państwa syngaleskiego - Anuradhapura, stanowiąca jednocześnie największy ośrodek kultury starożytnego Cejlonu, aktualnie wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jak głosi legenda początek miastu dała buddyjska mniszka, która ofiarowała królowi Sri Lanki gałąź pochodzącą ze świętego drzewa Bodhi, pod którym Budda doznał oświecenia. Do dziś zresztą rośnie tu szczep tego drzewa, uchodzący za najstarsze drzewo na świecie. Do innych atrakcji Anuradhapury zalicza się Mosiężny Pałac z 1600 kamiennymi kolumnami, pochodzący z II w. p.n.e. oraz liczne dagoby (świątynie buddyjskie będące odmianami indyjskiej stupy).
W odległości 12 km Anuradhapury leży Mihintale, uznawane za lankijską kolebkę buddyzmu. Na tutejsze świątynne wzgórze wiedzie 1840 stopni, ze szczytu, strzeżonego przez posąg Buddy, rozciąga się wspaniały widok na okolicę.
Będąc na wyspie koniecznie odwiedzić trzeba też Kandy, inną dawną stolicę władców lankijskich. Znajduje się tam miejsce niesłychanie ważne dla wyznawców buddyzmu - Świątynia Zęba, w której przechowywana jest najcenniejsza relikwia Sri Lanki - Ząb Buddy. Świątynia była częścią kompleksu pałacowego władców królestwa Kandy, z którego zachowane są również łaźnie królewskie, sala audiencyjna i pałac królowych, w którym obecnie mieści się Muzeum Narodowe.
Z kolei w położonym w południowo-zachodniej części Sri Lanki mieście Galle zwiedzić można zbudowany przez Portugalczyków, a następnie przebudowany w XVII wieku przez Holendrów, wysunięty w morze zabytkowy fort, będący największym z zachowanych miast fortowych wzniesionych w Azji przez Europejczyków.
Cuda natury.
Sri Lanka to raj dla miłośników przyrody. Bujna roślinność, soczysta, zielona dżungla, piękne palmy, pachnące kwiaty, aromatyczne pola herbaty i niezliczone gatunki zwierząt co roku przyciągają tu rzesze turystów. Warto odwiedzić sierociniec słoni w Pinnawala, położony w pobliżu miejscowości Kegalle. To ważne centrum badawcze i edukacyjne utworzony zostało 1975 roku, realizowany jest w nim program ochrony tych majestatycznych zwierząt. W Pinnawali spotkać można największe na świecie żyjące w niewoli stado słoni, liczące około 80 przedstawicieli gatunku. Opiekę znajdują tu osierocone i ranne zwierzęta, a pracujący tu ludzie, robią wszystko, by zapewnić im jak najlepsze warunki do życia. Turyści odwiedzający sierociniec mają okazje nakarmić słonie, w tym również te najmniejsze, za pomocą butelki. Wielu niepowtarzalnych wrażeń dostarcza też obserwacja słoni kąpiących się i baraszkujących w pobliskiej rzece Oya.
Z pięknych krajobrazów słynie górski kurort Nuwara Eliya, znany z produkcji doskonałej herbaty i czystego, orzeźwiającego mikroklimatu. W okolicy tej leży góra Pidurutalagala, będąca najwyższym szczytem wyspy, o wysokości 2524 m n.p.m. Znajduje się ona jednak na obszarze zmilitaryzowanym, wyłączonym z ruchu turystycznego. Odwiedzić natomiast można Park Narodowy Horton Plains, jedyny park narodowy zlokalizowany w górzystej części kraju. Jego położenie gwarantuje wspaniałe widoki; malownicze łańcuchy górskie i przepaście zachwycą niejednego amatora natury.
Największym Parkiem Narodowym na Sri Lance jest Yala, leżący w jej południowo-wschodniej części. Stanowi on naturalne środowisko dla wielu gatunków zwierząt, z których niewątpliwie największą atrakcją są żyjące tu liczne stada słoni indyjskich. W parku spotkać można również dziki, małpy, jelenie, bawoły wodne, lamparty i inne zwierzęta, w sumie około 30 różnych gatunków. W Yala występują też ogromne stada ptaków, zarówno migrujących, jak i osiadłych.
Innym ciekawym parkiem narodowym jest Udawalawe, zajmujący rozległy obszar trawiastych równin na rzeką Walawe. Park zamieszkują głównie słonie, krokodyle, szakale złociste i wąskonose małpy gerezy.
Koniecznie zobaczyć trzeba również rezerwat leśny Sinharaja, leżący na południu wyspy, w prowincji Sabaragamuwa. Jest to ostatni las deszczowy na Sri Lance zachowany w pierwotnym stanie. Wśród wilgotnych drzew rośnie wiele wspaniałych kwiatów, są tu również liczne strumienie, źródła i wodospady.
Niezmiernie ciekawy jest również ogród botaniczny w miejscowości Peradeniya, którego początki sięgają XIV wieku. Na obszarze około 60 ha rośnie tu prawie 4 tysiące rozmaitych gatunków roślin, w tym około 300 różnych odmian orchidei. Ciekawostką ogrodu jest wielki figowiec, uchodzący za jedno z największych drzew na świecie.
Brak komentarzy. |