Zwiedzanie Bułgarii. Podpowiadamy co warto zwiedzić w poszczególnych częściach kraju. Bułgaria to nie tylko piękne plaże, dobra kuchnia i dyskoteki w dużych kurortach. Wypoczywając w tym kraju warto zapoznać się z jego bogatym dziedzictwem kulturowym i zobaczyć przynajmniej część ze wspaniałych zabytków pochodzących z różnych okresów historii.
Jedną z najbardziej znanych miejscowości w Bułgarii jest Nesebyr (Nesebar), którego położona na czarnomorskim półwyspie zabytkowa część wpisana jest Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. To jedno z najstarszych miast w Europie, założone zostało w 1000 r. p.n.e. przez Traków, jego starówka szczyci się piękną architekturą, dla której charakterystyczne są wąskie, kręte uliczki oraz budynki wykonane z drewna i kamienia. Dużą atrakcją jest znajdujące się w Nesebyrze 40 cerkwi, wywodzące się z różnych okresów, w tym bogato zdobiona ikonostasem Cerkiew Św. Stefana, której wnętrze upiększają freski pochodzące z XV-XVI wieku. Niezmiernie ciekawe są ruiny tutejszej bazyliki, wybudowanej w V wieku na pozostałościach świątyni Apolla.
W Nesebyrze warto także kupić wycieczki, na szczęście w Bułgarii nie jest drogo, więc tutaj nie ucierpi nasz portfel.
Kolejnym obowiązkowym punktem zwiedzania jest wypad w okolice Madary, gdzie zachowane są liczne zabytki archeologiczne z okresu średniowiecza, w tym najsłynniejszy z nich, kamienny relief przedstawiający postać na koniu przebijającą włócznią lwa, zwany Jeźdźcem z Madary. Nad rzeźbą tą, na szczycie urwiska, znajdują się pozostałości wałów obronnych z czasów Pierwszego Państwa Bułgarskiego, ponadto w okolicy znaleźć można resztki czterech świątyń: trackiej, protobułgarskiej, rzymskiej i wczesnochrześcijańskiej oraz ślady bytności człowieka z paleolitu i neolitu.
Kawałek dalej, w miejscowości Szumen, warto zobaczyć Tombuł Dżamija czyli największy i najładniej zdobiony meczet w Bułgarii oraz ruiny Twierdzy Szumeńskiej.
We wschodniej części Bułgarii godny uwagi jest również Bałczik, a zwłaszcza znajdujący się w nim pałac rumuńskiej królowej Marii, nazywamy „Cichym Gniazdem”, z otaczającym go wspaniałym ogrodem botanicznym, pod względem zbiorów drugim najciekawszym w Europie. Ciekawa architektura, cenne rośliny, strumień z malowniczym wodospadem i liczne zaciszne zakątki sprawiają, że jest to doskonałe miejsce na długi spacer, a jednocześnie ciekawy plan fotograficzny.
Będąc w tej okolicy warto wybrać się też na pobliski przylądek Kaliakra, który ma wysokość około 70 m i jest wysunięty ponad 2 km w morze, a jego atrakcją jest nie tylko ciekawa flora i fauna, ale również liczne zabytki architektoniczne. Na najbardziej wysuniętym w morze brzegu przylądka mieści się kaplica Św. Mikołaja, który według legendy uciekał w tym miejscu przed Turkami.
W środkowej części kraju, w miejscowości Wielkie Tyrnowo, będącej historycznie jego trzecią stolicą, warto zobaczyć wzgórze Carewec z ruinami obwarowań, zamku i cerkwi krzyżowo-kopułowej, wzgórze Trapezica z ruinami fortyfikacji i 17 cerkwi z pozostałościami mozaik i malowideł, jak również Pałac Cara, Pałac Patriarchy i liczne cerkwie, łącznie z najstarszą z nich, cerkwią Św. Dymitra, datowaną na XII wiek.
Z Wielkiego Tyrnowa blisko jest do Kazanłyku, gdzie mieści się odkryty podczas II wojny światowej, doskonale zachowany murowany tracki grobowiec kurhanowy z okresu hellenistycznego, posiadający cenne malowidła ścienne. Okolica ta nazywana jest Doliną Róż, dzięki licznym plantacjom krzewów różanych, z których produkuje się pięknie pachnący olejek. Jednak spędzając wakacje na wybrzeżu, taka wycieczka w Bułgarii, może być bardziej opłacalna z biurem podróży - kupując wycieczkę fakultatywną.
Warto również zwiedzić Sliven, miasto słynące z niebieskich skał, oraz Płowdiw, drugie co do wielkości miasto Bułgarii, nazywane miastem siedmiu wzgórz. Do najciekawszych zabytków tego miejsca należy starożytne forum, pozostałości murów rzymskich, wybudowany z marmuru za czasów Trajana amfiteatr rzymski, Dom Bałabanova, meczet, cerkiew św. Bogurodzicy oraz cerkiew Św. Konstantyna i Heleny, która jest najstarszą płowdiwską świątynią prawosławia. Amatorzy archeologii z pewnością docenią eksponaty oferowane przez tutejsze Muzeum Archeologiczne.
Pomiędzy Sliven a Płowdiwem leży Stara Zagora, której największą atrakcją turystyczną są pozostałości rzymskiego miasta Augusta Trajana. Tu również mieszczą się „Mineralne Banie”, będące narodowym kurortem sanatoryjnym.
Głównym miastem zachodniej części Bułgarii, i zarazem stolicą kraju, jest Sofia. Do najbardziej znanych budynków miasta zalicza się Sobór św. Aleksandra Newskiego w Sofii, wybudowany na cześć rosyjskiego cara Aleksandra II. Niezmiernie ciekawa jest również Cerkiew Bojańska, wyróżniająca się doskonale zachowanymi freskami, które datuje się na 1259 rok, zaliczane są one do najcenniejszych zabytków średniowiecznej sztuki malarskiej na Bałkanach. Będąc w Sofii warto zobaczyć również zabytkowe łaźnie tureckie, antyczny rzymski teatr z czasów cesarza Konstantyna Wielkiego, rotundę Św. Jerzego, meczet Bania Baszi Dżamija oraz meczet Bujuk Dżamija, w którym obecnie mieści się muzeum historyczne.
Około 120 km na południe od Sofii znajduje się najważniejsze miejsce bułgarskiego prawosławia - Monastyr Rilski, założony w X wieku przez pustelnika Iwana z Riły. Obecna postać klasztoru pochodzi z XIX wieku, ma on wygląd warownej twierdzy, a jego wnętrze zbudowane jest w stylu bułgarskiego odrodzenia.
Opuszczając Monastyr Rilski warto pojechać do Melnika, najmniejszego miasta w Bułgarii (mającego zaledwie około 220 mieszkańców), otoczonego przez piaskowcowe skały wyglądem przypominające piramidy. Okolica ta słynie również z produkcji wyśmienitego wina.
W pobliżu Melnika umiejscowiony jest Monastyr Rożeński, należący do nielicznych zachowanych na terenie Bułgarii średniowiecznych monastyrów. Jest to jednocześnie największy klasztor w górach Pirin, bardzo ciekawe są liczne freski zdobiące jego ściany.
Brak komentarzy. |