Wszyscy zachwycają się zatłoczoną czeską Pragą, nie zwracając uwagi na to, że kraj ten ma wiele innych, ciekawych miejsc. Jednym z nich jest niezwykle urokliwe miasteczko położone na południu Czech, nieopodal granicy z Austrią. Jest to Mikulov - mały winny raj.
Mikulov zamieszkuje ponad 8 tys. osób, położony jest częściowo na wzgórzu, pośród górzystych terenów oraz jezior. Zaczyna się w nim Morawski Kras oraz Obszar Chronionego Krajobrazu Pálava. W Mikulovie jest kilka ciekawych zabytków, dookoła trasy i ścieżki przyrodnicze, woda, rezerwat biosfery i winnice. Dzięki temu można zaplanować w Mikulovie przyjemny, weekendowy wypoczynek.
Zacznijmy od historii
Najdalsze informacje o Mikulovie sięgają XII wieku, kiedy był osadą handlową. Wiadomo też, że w 1249 roku istniał już zamek, ponieważ wtedy został on podarowany wraz z osadą niemieckiej rodzinie książęcej von Lichtenstein. Pozostał w ich rękach do XVI wieku. W 1410 roku Mikulov uzyskał prawa miejskie. Pod koniec XVI wieku cesarz odkupił miasto i podarował je Adamowi von Dietrichstein. W 1719 roku zamek spłonął doszczętnie w pożarze, ale szybko został odbudowany. Ponownie odnawiany był po zniszczeniach w 1945 roku i w takiej postaci pozostał do dziś.
Mikulov ma bogatą historię osadnictwa żydowskiego. Pierwsze wzmianki datowane są na rok 1421. Kiedy miasto trafiło w ręcę Dietrichsteinów zaczęło zyskiwać na znaczeniu, ponieważ syn Adama był protektorem Żydów. Rabini morawscy ustanowili tam swą siedzibę, dzięki czemu Mikulov zaczął rozwijać się kulturalnie. Liczba rodzin żydowskich zaczęła spadać w XIX wieku, ponieważ przenosili się oni do Austrii. Po II Wojnie Światowej gmina żydowska w Mikulovie przestała istnieć. Część Żydów uciekła, reszta nie przetrwała holokaustu. Do dziś są widoczne w mieście pozostałości ich dziedzictwa kulturowego, które można zwiedzać.
Co warto zwiedzić?
Zwiedzanie Mikulova najłatwiej zacząć od zamku. Widać go już z daleka, więc nie trudno do niego trafić. W zamku znajduje się Muzeum Regionalne ze sporym zbiorem dawnych narzędzi winiarskich oraz sławną „wielką beczką”. Z budowli rozpościera się widok na piękną okolicę. Po zejściu ze wzgórza zamkowego trafia się na rynek, na którym stoi studnia z pomnikiem Pomony i wielki Słup Morowy.
Wrażenie może zrobić renesansowa kamienica „U Rycerza”, dzięki bogatym zdobieniom techniką sgraffito (technika dekoracyjna malarstwa ściennego, polegająca na nakładaniu kolejnych, kolorowych warstw tynku lub kolorowych glin i na zeskrobywaniu fragmentów warstw wierzchnich). Na rynku znajdują się również pozostałości kościóła św. Anny z barokową fasadą, która ocalała z pożaru z XVIII wieku. Po tym zdarzeniu to, co z kościoła pozostało zaczęło służyć jako krypta rodu Dietrichstein.
Dwa kolejne zabytki sakralne to kościół św. Wacława oraz kościół św. Jana Chrzciciela z wielkim, barokowym freskiem na suficie.
W Mikulovie zwiedzić można również dzielnicę żydowską, synagogę oraz jeden z największych i najważniejszych w Czechach cmentarz żydowski. W samym miasteczku nie ma więcej zabytków, ale to nie musi oznaczać nudy.
Okolice Mikulova
Udając się niedaleko za miasto można odwiedzić region Lednicko-valtický, który jest rezerwatem biosfery, a także zabytkiem na liście UNESCO. Znajduje się tam zamek w stylu angielskiego neogotyku, z najstarszą w Europie oranżerią, w której znalazły się tropikalne i subtropikalne rośliny. Zamek otoczony jest komponowanym parkiem, będącym jednym z najbardziej rozległych na świecie. Wśród jego roślinności można znaleźć kolumnady, budynki parkowe i rzeźby. Oprócz zamku i parku można zwiedzić kaplice, ruiny grodu, świątynie Diany czy kolumnady. Ten zespół parkowo-pałacowy zwany bywa „ogrodami Europy”. W region włączony jest także Park Krajobrazowy Pálava. Obejmuje on góry Pavlovské vrchy i błonia doliny rzeki Duje.
Region Lednicko-valtický, to także ruiny grodu Děvičky wznoszącego się nad wapiennym urwiskiem. Ponadto można odwiedzić Jaskinię na Turoldzie. Na terenie parku wznosi się Svatý kopeček, widoczny bardzo dobrze z zamku w Mikulovie. Jego zbocze porośnięte jest winoroślami, a na szczycie znajduje się kościół pielgrzymkowy św. Sebastiana, dzwonnica i kaplica Drogi Krzyżowej. Widok na Mikulov można natomiast podziwiać z dawnej wieży obronnej, znajdującej się w ruinach zamku Kozí hrádek. Na terenie rezerwatu znajdują się również stawy Nové Mlýny, po których pływają statki wycieczkowe.
Czas na wino
Atrakcją turystyczną mogą być również tradycje winiarskie regionu. Co roku, w drugi weekend września na zamku w Mikulovie odbywa się winobranie. Oprócz oczywistej degustacji win, impreza oscyluje wokół folkloru i tradycji morawskich. Nie jest to jedyna impreza winiarska w ciągu roku w tym regionie. Organizowane są także dni otwartych piwnic, wystawy win, targi winne oraz święta win. Istnieje dość spora szansa, że podczas wycieczki do Mikulova i okolic trafi się na jedną z powyższych imprez, ponieważ są one rozłożone prawie na cały rok.
Kiedy zbierze się te wszystkie atrakcje i stworzy plan weekendowej wycieczki, okaże się, że jest to idealne miejsce, żeby spędzić miło czas - trochę na łonie natury, trochę w miasteczku, trochę spokojnie i trochę rozrywkowo. Czyli w gruncie rzeczy wszystko, czego do szczęścia potrzeba.
Brak komentarzy. |