Czy opalanie się jest zdrowe?
Opalenizna to dla wielu turystów jedna z głównych pamiątek z wakacji. Dermatolodzy jednak od dawna przestrzegają przed nadmiernym wystawianiu naszego ciała na działanie promieni słonecznych, co ich zdaniem może doprowadzić do raka skóry. Są jednak naukowcy, którzy twierdzą, że opalanie się ma pozytywny wpływ dla naszego zdrowia.
Naukowcy z brytyjskiego uniwersytetu w Edynburgu przeprowadzili badania z których wynika, że opalanie się zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca, wspomaga obniżenie ciśnienia krwi, a nawet wpływa pozytywnie na długość naszego życia, ogólnie poprawiając nasze zdrowie. Naukowcy nie negują faktu, że zbyt długie i intensywne opalanie może wywołać raka skóry, jednak ich zdaniem korzyści z opalania są dużo większe, niże ryzyko zachorowania na raka.
Opalajmy się, ale mądrze.
Pozostaje więc korzystać z kąpieli słonecznych, gdy tylko nadarza się taka możliwość. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić. W wielu krajach na świecie (krajach położonych blisko równika, takich jak np. Kuba, Meksyk, Dominikana, Tajlandia, itp.) słońce oddziałuje na naszą skórę intensywniej niż w pozostałych miejscach. Dlatego też należy pamiętać o smarowaniu się kremami z większym filtrem. Pamiętajmy także, że w tych miejscach słońce opala także „przez chmury”.
Uwaga na poparzenia słoneczne.
W przypadku przesadzenia z opalenizną, powinniśmy chłodzić nasze ciało w chłodnej wodzie i smarować skórę balsamami po opalaniu, najlepiej tymi z aloesem. Trzeba także pić dużo wody oraz elektrolitów. W szczególnych przypadkach, gdy poparzone miejsca zaczną puchnąć, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Fr, fot. photoxpress.com / 2013-05-22
Komentarze: