Jak powstało życie na ziemi?
Stworzenie naszej obecnej rzeczywistości opisuje Biblia, przedstawiając powstanie wszechświata i człowieka od Boga. Podchodząc do tematu z innej strony, naukowcy zadają sobie pytanie skąd wzięło się życie na ziemi, co sprawiło nasze powstanie?
Naukowcy zajmujący się powstaniem życia na Ziemi opublikowali na łamach czasopisma naukowego „Proceedings of the National Academy of Sciences” wyniki swoich badań. Ich zdaniem żyjemy dzięki wulkanom błotnym w południowo-zachodniej Grenlandii.
Powstaliśmy z błota
Wulkany błotne powstają w wyniku wydobywania się na powierzchnię mieszaniny wody, piasku i iłu. Zdaniem naukowców około 3,8 mld lat temu wulkany błotne położone w grupie geologicznej Isua w południowo-zachodniej Grenlandii, wyrzucały z siebie związki chemiczne pozwalające na powstanie pierwszych biomolekuł. Udział w ich powstawaniu miał także serpentyn - minerał powstający, gdy woda morska przenika do górnej warstwy płaszcza Ziemi. To właśnie dzięki temu powstało idealne środowisko, pozwalające na powstanie życia na Ziemi.
Życie składa się z pierwiastków
Gdyby nie znane nam od dawna pierwiastki, życie na Ziemi nigdy by nie powstało, to właśnie dzięki nim powstały pierwsze formy, które ewoluując dały początek naszych przodków i w konsekwencji nas.
Źródła wód geotermalnych znajdujących się między innymi na dnie oceanów zawierają wysokie ilości amoniaku, metanu oraz wodoru, które zdaniem naukowców są niezbędne do narodzin życia. Jednakże w niesprzyjającym środowisku są one zbyt „kwaśne” aby przetrwały takie organiczne związki chemiczne jak aminokwasy. Ich rozwój był możliwy dzięki wspomnianemu wcześniej serpentynowi, w sąsiedztwie serpentynu występuje również fosfor, kolejny pierwiastek ważny dla zaistnienia życia.
Nie wierzysz?
Dla większości z nas powyższe pojęcia są obce, jednak to właśnie dzięki tym substancjom chemicznym postało pierwsze życie na Ziemi, które ewoluując miliony lat doprowadziły do powstania rasy ludzkiej. Czy to jest możliwe? Niedowiarków odsyłamy chociażby do zawartości ich komputera, na którym przeglądają tą wiadomość. Nie działał by on, gdyby nie krzem, będący podstawowym składnikiem piasku, który jest wykorzystywany do produkcji dzisiejszych procesorów. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nikt by nie uwierzył, że „kawałek piasku” w tak znaczny sposób przyczyni się do rozwoju cywilizacji.
Fr, fot. wikimedia.org / 2011-11-01
Komentarze: