Co warto kupić na Majorce? Jakie pamiątki przywieźć z wakacji i na co zwrócić uwagę robiąc zakupy? Majorka należy do popularniejszych miejsc turystycznych w Europie, z jednej strony zachwyca pięknymi plażami, urokliwymi zatoczkami i krajobrazem, z drugiej przyciąga turystów spragnionych atrakcji życia nocnego. Aby wakacje na dłużej wryły się w pamięć, warto przywieźć z nich oryginalne pamiątki.
Rozkosze podniebienia.
Majorka słynie z doskonałych wędlin. Warto spróbować, jak i przywieźć do domu, pikantną sobrassadę o charakterystycznym czerwonym kolorze, uzyskiwanym głównie dzięki papryce, wyrabianą ze specjalnej czarnoskórej rasy świń. Jest to miękka wędlina, z drobno zmielonego mięsa, która doskonale nadaje się do smarowania pieczywa. Pyszna jest również tutejsza longaniza, kiełbasa podobna do chorizo, oraz przypominająca kaszankę butifarra. Na wyspie produkowane są również wyśmienite sery, występujące w kilku wersjach. Najbardziej miękki z nich to mantecoso, wyróżnia się również dojrzewający przez okres przynajmniej 2 miesięcy semicurado, curado, który dojrzewać musi przez około 6 do 10 miesięcy oraz viejo, przed spożyciem przechowywany ponad rok. Bardzo dobra jest majorkańska oliwa, wyrabiana z różnych gatunków drzew oliwnych, licznie występujących na wyspie. Jako prowiant na drogę powrotną miłośnicy słodyczy chętnie kupują ensaimadas, rodzaj okrągłych, zawiniętych bułeczek, pieczonych na smalcu i posypanych cukrem pudrem. Popularne są również herbatniki wypiekane na oliwie z oliwek z Alaior, nazywane galletas.
Upominki z procentem.
Majorka, jako część Hiszpanii, nieodparcie kojarzy się z winem. Produkowane jest tu wiele gatunków, najlepsze z nich pochodzą z winnic Algaida, Andratx, Manacor, Felanitx, Binissalem, Porres. Szczególnie dobre warunki uprawy winorośli panują na południowym zachodzie Majorki, pochodzi stąd świetne wino Masia Boucle de Reserva. Na wyspie chętnie pije się również wina domowe, tzw. vino de la casa, wiele barów, restauracji i sklepów oferuje trunki pochodzące z własnych winnic. Dużą popularnością cieszą się tu również likiery, między innymi ziołowy trunek o charakterystycznym, zielonym kolorze - Tunel de Mallorca, czyli pół-wytrawny likier z wyczuwalną nutą anyżu, mięty, tymianku i innych majorkańskich ziół. Likiery ziołowe produkowane są również w wersji wytrawnej i słodkiej. Ciekawy smak ma likier karmelowy, który kolor uzyskuje dzięki barwnikom pochodzącym z owoców z drzewa świętojańskiego palo, popularne są też likiery migdałowe. Na wyspie wytwarza się również gin, tzw. Ginebra de Mahón, którego korzenie wywodzą się z Minorki i stanowią pozostałość po brytyjskiej okupacji, oraz kilka gatunków wódek ziołowych, w tym Calent, zawierającą anyż, szafran i cynamon.
Rękodzieło.
Dużą popularnością wśród wypoczywających na wyspie cieszy się tutejsze rękodzieło, zwłaszcza wyroby garncarskie i wyroby z gliny. W lokalnych sklepach i galeriach znaleźć można wiele ciekawych naczyń, dzbanków czy niewielkich figurek, w tym charakterystycznych dla tego regionu figur z gwizdkami - nazywanych siurell, którymi w przeszłości mężczyźni chętnie obdarowywali swoje wybranki, w dawnych czasach były one również używane przez pasterzy. Siurell mają różne kształty, mogą przedstawiać zwierzęta, mężczyzn na koniu, czy ludzi w maskach zwierząt, z reguły pomalowane są na biało, z czerwonymi i zielonymi elementami.
Felantx i Portol słyną z ceramiki, przepięknie zdobionej, często w sposób nawiązujący do tradycji mauretańskich. Wielbiciele pięknych przedmiotów cenią wyroby z majorkańskiego szkła, którego tradycja sięga tu czasów fenickich, w szklanych przedmiotach ozdobnych widać również silne wpływy weneckie. Najbardziej znane fabryki szkła znajdują się w Campanet i s’Esgleieta, odwiedzając je można na własne oczy przekonać się jak wygląda tradycyjny proces dmuchania szkła, a w przyfabrycznych sklepach zrobić atrakcyjne zakupy. Na wyspie popularne są również naczynia wykonane z drzewa oliwnego.
Lokalne produkty kupić można nie tylko w sklepach, ale i na targowiskach, które przedpołudniami, w określone dni tygodnia, odbywają się wielu miejscowościach. Wybranie się na zakupy na targ stwarza okazję na zakup naprawdę oryginalnego przedmiotu, nie pochodzącego z masowej produkcji.
Raj dla kobiet.
Bardzo popularne na całym świecie są pochodzące z Majorki perły. Wypoczywając na wyspie warto wybrać się do Manacor, drugiego co do wielkości miasta Majorki, by odwiedzić tamtejszą wytwórnię pereł. W fabryce można nie tylko zapoznać się z procesem wytwarzania ozdobnych wyrobów, ale również dokonać zakupu biżuterii. Majorkańskie perły stanowią imitacje naturalnych, produkowane są ze zmieszanej z żywicą masy otrzymywanej z rybich łusek, niemniej wykonane są one bardzo starannie i niewytrawnym okiem trudno odróżnić je od oryginału, więc z uwagi na przystępną cenę są niesłychanie chętnie kupowane.
W miejscowości Inca znajduje się słynne centrum szewstwa, na tutejszym targu można zaopatrzyć się w piękne obuwie i różne inne artykuły galanterii skórzanej. Paniom z pewnością przypadną do gustu ciekawe wyroby liści z palmowych, suszonych aż do uzyskania prawie białego koloru, takie jak koszyki, kapelusze czy sandały, oraz wyroby z trzciny. W wielu miejscach Majorki kupić można również ręcznie haftowane obrusy i serwety oraz tradycyjne wyroby z bawełny i lnu. Zainteresowaniem wśród kobiet cieszą się wyrabiane na Majorce kosmetyki, które dzięki dodatkowi oliwy z oliwek mają silne działanie nawilżające i regenerujące.
Brak komentarzy. |