Jadąc na wakacje na Majorkę warto poznać sposoby poruszania się po wyspie na własną rękę. Oto wszystko co trzeba wiedzieć o tamtejszej komunikacji publicznej. Majorkę można ze spokojem uznać za wzór organizacji transportu publicznego. Punktualność, jakość maszyn oraz przejrzystość siatki połączeń to jest to co wyróżnia tamtejszy ZTM i PKS w jednym. Na wyspie poza autobusami i pociągami wybudowano metro! Co prawda tylko w stolicy wyspy, ale jak na nasze warunki to i tak ogromny sukces. Co ważne wszystkie potrzebne nam informacje możemy znaleźć w internecie i wykorzystać je na miejscu bez obaw.
Mimo, że Hiszpanie są bardzo wyluzowani to kwestia transportu na pewno jest odpowiednio dopięta i można na niej polegać. Jeśli chodzi o drogi to również nie ma się do czego przyczepić. Szerokie drogi szybkiego ruchu łączące największe miasta przypadną do gustu wszystkim kierowcom. Trudności zaczynają się w północnej i wschodniej części wyspy, która jest górzysta i pełna zakrętów. Tu należy się mieć na baczności i z uwagą prowadzić auto. No i przed wjechaniem do miasta warto poćwiczyć parkowanie, ponieważ miejsca na pozostawienie auta bardzo często jest niezwykle mało i trzeba się wciskać „na zapałki”. Z wypożyczeniem auta nie powinno być najmniejszego problemu. Jak przygotować się do podróży po Majorce, jaki autobus wybrać, gdzie wypożyczyć auto ? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule.
Autobusy na Majorce.
Autobusy na Majorce możemy podzielić na dwa rodzaje EMT czyli autobusy miejskie, odpowiednik naszego ZTM czy MPK oraz TIB, autobusy dalekobieżne czyli nasz PKS. EMT wyglądają tak samo jak nasze autobusy miejskie. Koloru niebieskiego, niskopodłogowe. Bilety kupuje się u kierowcy podając miejsce, do którego się jedzie. Należy się ustawić do wejścia przy przednich drzwiach. Autobusy miejskie mają dwucyfrowe numery. Warto sprawdzić rozkład jazdy ponieważ na tej samej trasie może być autobus, który zatrzymuje się na 30 przystankach, a możemy dojechać w to samo miejsce autobusem zatrzymując się raptem 5 razy. Na wielu przystankach znajdują się zegary pokazujące kiedy przyjedzie następny autobus. Siatka połączeń jest mocno rozbudowana więc można ze spokojem pozwiedzać chociażby samą Palmę w oparciu o usługi EMT. Rozkład linii znajdziemy tu: http://www.emtpalma.es/EMTPalma/Front/listadolineas.ct.svr. Natomiast ceny tutaj: http://www.emtpalma.es/EMTPalma/Front/tarifas.en.svr . Bardzo przydatna jest mapa połączeń, którą można pobrać stąd: http://www.emtpalma.es/EMTPalma/Front/enlaces.en.svr?tipo=2&tema=1.
TIB, czyli autobusy podmiejskie. Mają kolor czerwony, jeżdżą na trasach podmiejskich i między miastami. Bilety kupuje się u kierowcy. Bagaż chowamy do luku bagażowego, wykonuje się to bez ingerencji kierowcy. Na każdym przystanku po prostu luk bagażowy się otwiera i każdy dokłada bądź zabiera swój bagaż. Autobusy TIB dzielą się na zwykłe i expresy, warto wcześniej sprawdzić czy na interesującą nas trasę jest dostępny autobus expresowy, pozwoli to zaoszczędzić czas, a cena jest taka sama. Autobus transportu podmiejskiego mają trzycyfrowe numery. Pierwsza cyfra oznacza rejon w jaki prowadzi dana trasa. Numery 100 to południowo-zachodnia część wyspy, 200 to zachód, 300 północno-centralna część , 400 wschodnio-centralna, 500 to południowo-wschodnia. Jest jeszcze linia 800, która ma w swoim zasięgu całą wyspę. Przydatne linki to: rozkład linii http://www.tib.org/portal/es/web/ctm/autobus/seccio/400, ceny biletów: http://www.tib.org/portal/en/web/ctm/titols-de-transport, oraz mapki z rozkładem tras http://www.tib.org/portal/en/web/ctm/mapa-simbolic.
Pociągi na Majorce.
Na Majorce są trzy linie kolejowe. Wszystkie mają początek w tym samym miejscu. Estacio Intermodale, czyli zintegrowane centrum komunikacji znajdujące się w centrum Palmy, stąd odjeżdżają autobusu podmiejskie, metro oraz pociągi. Pociągi nalezą do tego samego konsorcjum transportowego co autobusy dalekobieżne czyli TIB. Pierwsza linia T1 łączy stolicę z centralną częścią wyspy, a dokładnie z miastem Inca. Mimo, że odległość to około 30 km to po drodze jest 14 przystanków. Lina T2 w dużej mierze pokrywa się z T1, jednak sięga 4 stacje dalej w kierunku wschodniego wybrzeża, aż do miejscowości Sa Pobla. T3 podobnie jak pozostałe dwie dowiezie nas do Inca, a następnie w kierunku południowo-wschodnim do Manacor. Link do rozkładu jazdy pociągów: http://www.tib.org/portal/en/web/ctm/tren Tutaj również znajdziemy informacje na temat cen i godzin.
Wypożyczenie samochodu na Majorce.
Z wynajmem auta na Majorce nie ma żadnych problemów. Samochód można zamówić wcześniej przez Internet i odebrać na lotnisku. W sali przylotów lotniska znajduje się cała „ściana” gdzie swoje punkty mają wypożyczalnie aut. Tam zrealizujemy zamówienie. Najtańszą firmą jest GOLDCAR no i tam ustawiają się największe kolejki. Auto odbieramy z lotniska i tam też je oddajemy, istnieje możliwość żeby oddać je w innym oddziale firmy na wyspie, może się to wiązać z dodatkowymi kosztami. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby wynająć auto już na wyspie, jest to bardzo popularna usługa i w praktycznie każdym większym kurorcie znajdziemy pod dostatkiem wypożyczalni. Ceny wynajmu są zróżnicowane: rozpoczynają się od około 25 euro za dzień, do tego trzeba doliczyć koszt paliwa oraz ewentualne ubezpieczenia, tzw. pakiet relax to koszt około 15 euro za dzień, wtedy nie musimy się martwić o uszkodzenia, które my spowodujemy. Ważne aby sprawdzić jakie są warunki ubezpieczenia ponieważ na nich generuje się największe różnice w cenie wynajmu. Nie zawsze tańsze musi być lepsze.
Brak komentarzy. |