Karnawał, po polsku zapusty to okres bali, zabaw, które trwają od Trzech Króli do środy popielcowej.
Niekiedy karnawałem nazywany jest jedynie ostatnia część tego okresu, kiedy organizowane są huczne parady przebierańców ubranych w stroje karnawałowe.
Nazwa karnawał pochodzi od łacińskiego wyrażenia carrus navalis (wóz w kształcie okrętu). Taki wóz służył do prowadzenia parady podczas rzymskich bachanalii (uroczystości ku czci Bachusa, który był bogiem płodów i wina). W starożytnej Grecji świętem, które odpowiadało bachanaliom były Dionizje. W obu przypadkach był to czas zabaw przy winie, tańców, biesiad, bali przebierańców i maskarad. Według innej wersji nazwa karnawał pochodzi od łacińskiego słowa carnavale (pożegnanie mięsa , caro - mięso, vale - bywaj, żegnaj), ponieważ jest to okres przed Wielkim Postem.
W Polsce okres ten często nazywano zapustami i był to również czas zabaw, hulanek i swawoli, a ostatnie trzy dni zapustów to ostatki zwane niegdyś, w niektórych miejscach mięsopustem.
Do głównych zwyczajów związanych z karnawałem należą oczywiście zabawy, bale oraz parady. Najbardziej znane imprezy tego okresu to karnawał w Rio de Janeiro i karnawał w Wenecji. Parady odbywają się głownie zaraz przed środą popielcową i trwają kilka dni. To okres oczekiwany przez ludzi, często przez cały rok, uczestnicy karnawału przygotowują specjalnie na tę okazję bogato zdobione stroje karnawałowe, często wyuzdane, mieniące się mnóstwem kolorów, przepychem, czasem przybrane piórami.
Karnawał w Polsce
Większość naszych rodaków (70%) nie bierze udziału w żadnej zabawie karnawałowej. Natomiast co dziesiąty z nas bawi na balu lub imprezie karnawałowej w restauracji, a niewiele więcej osób, bo około 13% dorosłej populacji bawi się na prywatkach. Z powyższych danych wynika, że dorośli nie są zbyt skłonni do zabawy. Zupełnie inaczej kształtują się te dane w odniesieniu do dzieci, bowiem właściwie każdy przedszkolak bierze czynny udział w co najmniej jednej zabawie karnawałowej. Troszkę mniej chętnych do zabawy jest w gronie uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów. W ubiegłorocznym karnawale częściej bawili się mężczyźni, niż kobiety.
Karnawał w Rio
Prawdopodobnie najbardziej znanym karnawałem jest brazylijski karnawał w Rio de Janeiro. Zaczyna się on w ostatni piątek przed Wielkim Postem i zabawa trwa przez pięć dni. Rozpoczyna go przekazanie uczestnikom uroczystości kluczy do miasta i serią sztucznych ogni, później na sambodromie pojawiają się uczniowie szkół brazylijskiej samby, którzy konkurują ze sobą w tańcu przez pięć dni i nocy. Co roku do Rio przybywa na zabawę ponad 100 tysięcy cudzoziemców. Karnawał kończy się w środę popielcową nad ranem. Wybierana jest wtedy najlepsza szkoła samby.
Karnawał w Wenecji
Trochę inaczej świętuje się karnawał w Wenecji. Zabawa zaczyna się w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia i trwa długo, bo aż do balu na placu Św. Marka we wtorek tuż przed Popielcem. Wtedy po ulicach chadzają ludzie przebrani w stroje karnawałowe. Są to zwykle kostiumy z XVII/XVIII wieku, a ich nieodłącznym elementem jest maska.
Brak komentarzy. |