Poruszanie się pociągami we Włoszech. Włoskie koleje nie słyną może z punktualności, jednak stanowią dobry środek lokomocji dla wszystkich tych, którzy chcą przemierzyć ten kraj wzdłuż i wszerz. Wystarczy kupić bilet i z klimatyzowanego wagonu podziwiać przecudne widoki.
Obecnie istnieje wiele bardzo szybkich połączeń między największymi miastami, czas podróży jest rzeczywiście minimalny, niestety ceny biletów nie należą do niskich. Frecciarossa to pociągi kursujące z prędkością do 360 km/h, łączą (w różnych kombinacjach) takie miasta jak Turyn, Mediolan, Bolonia, Florencja, Rzym i Salerno. Korzystający z takiego połączenia może dotrzeć z Mediolanu do Rzymu w trzy godziny płacąc za bilet 116 euro w pierwszej klasie lub 91 euro w drugiej klasie. Frecciargento rozwija prędkość do 250 km/h, można nim dotrzeć z Rzymu do Wenecji, Werony, Bari lub Reggio di Calabria. Frecciabianca natomiast osiąga prędkość do 200 km/h i łączy m.in. Mediolan z Wenecją, Udine z Triestem i Genue z Rzymem.
Poza tymi najnowocześniejszymi i najszybszymi pociągami we Włoszech istnieją także Interciti (łączące duże i średnie miasta), które również są dość komfortowe, ceny biletów niższe, ale i czas przejazdu dłuższy.
Długie dystanse można także pokonywać nocą przemieszczając się pociągami nocnymi. Możemy wybierać między przedziałem z 2 łóżkami (bardzo wygodny, ale i droższy) i przedziałem z kuszetkami(najczęściej 4 lub 6 w jednym - tańsza opcja). Jeżeli chcemy przemieszczać się na duże odległości musimy wybierać spośród wyżej opisanych rozwiązań, trzeba się liczyć z pewnymi kosztami, zawsze jednak warto zapytać o zniżki, gdyż kolej włoska często proponuje podróżnym ciekawe promocje. Z okazji sto pięćdziesiątej rocznicy zjednoczenia Włoch można było nabyć bilet ze zniżką nawet do 60%. Kiedyś przez jeden dzień - 15 sierpnia (ważne święto religijne również we Włoszech) można było podróżować za 1 euro (na terenie regionu i za 10 euro liniami Eurostar) czyli prawie za darmo. W przypadku chęci skorzystania z promocyjnych ofert zawsze jednak trzeba dokładnie dopytać na jaki pociąg obowiązuje, do kiedy trzeba kupić bilet i czy ewentualnie można go zwrócić w nagłym wypadku.
Znacznie taniej wyniesie nas podróżowanie w obrębie jednego regionu, gdzie kursują pociągi Reggionale. Zatrzymują się one na każdej lub na większości stacji na trasie, dlatego dojechanie do wyznaczonego celu może potrwać. Bardzo łatwo jednak kupić bilet na taki pociąg, poza kasą biletową można go dostać w każdym punkcie oznaczonym czarną literą „T” na białym tle - Tabacchieria, znajdują się one w barach, na stacjach lub po prostu przy ulicy (rodzaj naszego kiosku). Wystarczy powiedzieć gdzie się chce jechać, a sprzedawca da nam odpowiedni bilet. Bardzo ważne jest, żeby skasować bilet (w małych automatach znajdujących się przy peronach), zanim wsiądzie się do pociągu. W przypadku kiedy nie zdążymy tego zrobić trzeba zaraz na początku podróży poszukać konduktora i poprosić, aby podbił bilet. W przeciwnym razie zapłacimy mandat.
Dzieci do lat 4 mają darmowe przejazdy pod warunkiem, że nie zajmują osobnego miejsca, zaś tym, które nie ukończyły 12. roku życia należy się zniżka 50%.
Warto wiedzieć co oznaczają skróty pociągów (dla tych którzy korzystają z rozkładów jazdy samodzielnie). Najczęściej spotykane to:
Na rozkładach jazdy oprócz godziny odjazdu i dojazdu do celu mogą znajdować się również dodatkowe informacje, oto najważniejsze z nich:
Włoskimi kolejami podróżuje się dość przyjemnie, wagony są klimatyzowane, większość wyposażona jest w elektroniczne ekrany z informacją o najbliższej stacji, o prędkości, o temperaturze i o aktualnym czasie. Kiedy doskwiera palące słońce można opuścić roletę (są zainstalowane w większości okien). W tych nowoczesnych i najszybszych pociągach przy każdym siedzeniu jest też często podłączenie do elektryczności i oświetlenie. Jedynym minusem włoskich kolei wydaje się być brak punktualności, niestety często się to zdarza.
Brak komentarzy. |